موج
کدخبر : ۳۷۹۴۵۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-379452

رضا قنبری:

رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی بیان کرد: اگر می‌خواهیم در زمینه دانش‌بنیانی حرکت کنیم بایستی خود را برای رقابت آماده کنیم زیرا ذات دانش‌بنیانی و فناوری بر رقابت پذیری استوار است.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، رضا قنبری رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی عنوان کرد: شرکت‌های دولتی با خرید از شرکت‌های دانش‌بنیان بایستی حمایت شوند و توانایی شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی از شرکت‌های خارج از کشور کمتر نیست و می‌توانند نیازهای داخلی و منطقه‌ای را برطرف کنند.

رضا قنبری در خصوص تاثیر برداشته شدن تحریم‌ها از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور ، اظهار کرد: رقابت در این عرصه دارای اهمیتی بالا و اصل نوآوری محسوب می‌شود و اگر رقابتی وجود نداشته باشد، نوآوری نیز اتفاق نخواهد افتاد. بنابراین اگر نگاه ما به ادامه یافتن تحریم‌ها برای رشد بیشتر شرکت‌ها باشد؛ غلط است.

وی همچنین افزود: شرکت‌های ما در محیطی قرار دارند که نیازمند رشد بیشتری هستند و در دو دوره تحریم گذشته شاهد رشد بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان بوده‌ایم، دلیل اصلی این رشد هم در اولویت قرار گرفتن استفاده از خدمات این شرکت‌ها به عنوان جایگزین شرکت‌های خارجی تحریم شده است و برداشته شدن تحریم‌ها معضل اصلی شرکت‌هایی است که مخاطب اصلی آن‌ها در بازار دولت بوده است، مسئولان دولتی در زمان قبل از تحریم‌ها به راحتی می‌توانستند با شرکت‌های بیرون از کشور ارتباط برقرار کنند.

رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی اظهار کرد: بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان در این بازه زمانی توانستند خود را تقویت کرده و از فرصت‌های ایجاد شده بهره‌مند شوند. توانایی شرکت‌های دانش‌بنیان ما از شرکت‌های خارج از کشور کمتر نیست و می‌توانند نیازهای داخلی و منطقه‌ای را برطرف کنند و وزارت علوم، فناوری و شکوفایی و معاونت علمی ریاست جمهوری در چند وقت اخیر فعالیت‌هایی انجام داده‌اند که باعث تسهیل خرید از شرکت‌های دانش‌بنیان شده است.

قنبری خاطرنشان کرد: درحال حاضر بزرگ‌ترین مزیتی که می‌تواند موجب خرید از شرکت‌های دانش‌بنیان باشد نرخ ارز است. نرخ ارز باعث می‌شود خرید از شرکت‌های دانش‌بنیان منطقی، اقتصادی و به صرفه باشد. شرکت‌های دانش‌بنیان در سال‌های اخیر به نحوی رشد کرده‌اند که با برداشته شدن تحریم‌ها نه تنها عقب نخواهند افتاد بلکه تصور می‌کنم صادرات نیز داشته باشند.

رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی افزود: در سال گذشته حدودا یک میلیارد دلار صادرات دانش‌بنیان داشته‌ایم که می‌تواند بالاتر شود و قطعا با برداشته شدن تحریم‌ها شوک به شرکت‌ها وارد خواهد شد زیرا دیگر در دامنه کوچک رقابتی نیستند و پا به عرصه بزرگتری خواهند گذاشت.

وی تشریح کرد: شرکت‌هایی بیشتر تحت تاثیر برداشته شدن تحریم‌ها قرار خواهند گرفت که مشتریان آن‎‌ها دولتی هستند. شرکت‌هایی که مشتری عمده آن‌ها مردم یا نهادهای غیر دولتی هستند ضربه کمتری خواهند دید و دولت با برداشته شدن تحریم‌ها دست بازتری برای خرید خواهد داشت و در نتیجه ریسک بیشتری متوجه این شرکت‌ها خواهد بود. شرکت‌هایی بیشتر تهدید خواهند شد که مزیت آن‌ها انحصار در بازار بوده است، اما برای شرکت‌هایی که نوآوری کرده، کیفیت محصول را بالا برده و قیمت آن را کاهش داده‌اند، اتفاق خاصی نخواهد افتاد.

رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی گفت: شرکت‌هایی که درحال حاضر در پارک فعال هستند با چند سال گذشته متفاوت اند. شرکت‌ها درحال حاضر رقابت‌پذیرتر شده‌اند. رقابت برای محصولاتی که مورد توجه دولت قرار می‌گیرد یا محصولاتی که برای بار اول تولید می‌شوند سخت‌تر خواهد بود و در این زمینه قانون تولید بار اول می‌تواند شرایط را کمی برای این محصولات تسهیل کند.

قنبری اظهار کرد: شرکت‌های حوزه دانش‌بنیان با برداشته شدن تحریم‌ها می‌توانند صادرات خود را بیشتر کنند. شرکت‌های دانش‌بنیان خصوصا شرکت‌های فنی و مهندسی، بسیار رقابت پذیر شده‌اند و می‌توانند محصولات خود را در حوزه جهانی عرضه کنند.

رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی

وی ادامه داد: بسیاری از کشورهای همسایه نیازمند خدمات فنی مهندسی هستند و در شرایط حال حاضر با وجود تحریم‌ها مشکلات زیادی برای ارائه این خدمات وجود دارد که با رفع تحریم‌ها ممکن است این مشکلات رفع شوند، دید کلی ما این است که پس گذراندن شوک اول ورود به عرصه جهانی، برداشتن تحریم‌ها برای صادرات محصولات دانش‌بنیان یک فرصت خوب است.

رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی در رابطه با اقدامات لازم جهت جلوگیری از آسیب پذیری شرکت‌های دانش‌بنیان، ادامه داد: در قدم اول باید قوانین حمایتی از شرکت‌های دانش‌بنیان را برای تسهیل خرید از شرکت‌های داخلی و سخت کردن فروش برای شرکت‌های خارجی را فراهم کرد و با گذاشتن استانداردهای معقول و کارکردن بر تعرفه‌ها می‌تواند کمک کند تا شرکت‌ها در طولانی مدت از آسیب دور شوند، کارکردن بر قوانین برای حفظ بازار یک کشور از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه خرید از شرکت دانش‌بنیان بایستی تسهیل شود، تشریح کرد: شرکت‌های دولتی با خرید از شرکت‌های دانش‌بنیان بایستی حمایت شوند تا موجب تشویق آن‌ها برای خرید از شرکت‌های دانش بنیان داخلی شود و این موضوع بایستی رویکرد ما برای زمانی که تحریم‌ها برداشته می‌شود باشد.

قنبری در خاتمه خاطر نشان کرد: اگر می‌خواهیم در زمینه دانش‌بنیانی حرکت کنیم بایستی خود را برای رقابت آماده کنیم زیرا ذات دانش‌بنیانی و فناوری بر رقابت پذیری استوار است و انحصار در کوتاه مدت مفید است اما در بلند مدت جلوی رشد را می‌گیرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها