موج
کدخبر : ۳۷۷۰۵۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-377055

خالد جعفری:

معاون امور اقتصادی استاندار کردستان گفت: تورم در استان کردستان وجود دارد ولی این به معنای گرانی نیست و گرانترین استان نیستیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان، خالد جعفری در نشست با خبرنگاران رسانه‌ها در سنندج با اشاره به جایگاه استان کردستان در بحث تورم نقطه به نقطه و سالانه، اظهار کرد: علیرغم ظرفیت‌های ارزشمندی که در استان وجود دارد اما تمایل به سرمایه‌گذاری در کردستان کم است.

معاون امور اقتصادی استاندار کردستان تاکید کرد: رسانه‌ها می‌توانند دیدگاه‌های منفی و گذشته نسبت به استان در اذهان را کم‌رنگ کنند و نکات مثبت استان را برجسته نمایند.

جعفری اقدامات واگذاری معاملات و مناقصات و کارهای اجرایی در سال 99 را بهتر از 98 عنوان کرد و گفت: تمام کارها در بستری سازمان‌یافته و ستادی بوده است.

وی ادامه داد: میزان میانگین سرانه درآمد شهری در کردستان 40 میلیون تومان است که نسبت به رقم 54 میلیون تومانی کشوری پایین‌تر است و کردستان در این زمینه رتبه 26 کشوری دارد.

به گفته معاون امور اقتصادی استاندار کردستان، میانگین درآمد خانوارهای روستایی کردستان هم 20 میلیون تومان است که رتبه 29 کشوری دارد.

وی گفت: منکر تورم در کردستان نیستیم اما استان گرانی نیستیم و قیمت کالاها نسبت به استان‌های دیگر گران‌تر نیست لذا اگر قیمت برخی کالاها افزایش داشته باشد ورود خواهیم کرد و دستگاه متولی مجبور به پاسخگویی خواهد بود.

جعفری در ادامه افزود: استان کردستان در نماگر شفافیت سلامت اداری بعنوان نماگر درون‌زا در بهار 99 با کسب عدد 6.14 رتبه 4 کشور داشت اما در تابستان 99 با عدد 7.30 به رتبه 30 کشور رسید.

وی در مورد امنیت سرمایه‌گذاری در استان هم گفت: شاخص سرمایه‌گذاری 11 فصل است که مرکز مطالعات مجلس آن را انجام می‌دهد و این مهم براساس 38 مولفه پایشی در 9 حوزه کسب و کار بررسی که وضعیت کل کشور در تابستان 99 نسبت به به بهار نامناسب بوده است.

معاون امور اقتصادی استاندار کردستان گفت: در امنیت سرمایه‌گذاری مولفه‌هایی مختلف مانند تحقق وعده‌های مسئولان، اعمال نفوذ و تبانی در معادلات و ...مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

وی افزود: امروز سیستم‌های غیردولتی و دولت با سرمایه‌گذاری‌های مختلف تمام توان خود را برای ایجاد امنیت سرمایه‌گذاری بکار گرفته‌اند و رسانه‌ها هم باید با نقد منصفانه همراهی کنند. 

جعفری تصریح کرد: 10 هزار و 640 میلیارد تومان تسهیلات طی سال 99 توسط بانک‌های مختلف در کردستان پرداخت شده است که نسبت به مدت زمان مشابه 99 درصد رشد داشته است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کردستان هم در این جلسه اظهار کرد: به شدت نیاز به پشتیبانی رسانه‌ها داریم چرا که خیلی برداشت‌های اشتباه از اطلاعات می‌شود که به نظر می‌رسد این رسالت رسانه‌ها است که سواد آماری جامعه را بالا ببرند.

مسعود سالمی‌بوکانی تصریح کرد: با وجود تمام محدودیت‌ها، سال 95 در سرشماری الکترونیکی رتبه اول کشور را کسب کردیم.

وی گفت: کردستان در طول دو سه سال در نرخ تورم جز استان‌های اول کشور بود و در نرخ شاخص که تمام تورم‌ها از آن گرفته می‌شود جایگاه ششم و هفتم و گاهی بیستم بوده‌ایم.

سالمی افزود: تورم یک مغییر کلان اقتصادی و بیانگر رشد سطح عمومی قیمت کالاها و خدمات است که طی چند سال اخیر روندی افزایشی داشته است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها