موج
کدخبر : ۳۷۶۹۶۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-376962

حامد قربانی:

فرماندار گناباد اظهار کرد: سیل ۴۸ ساعت گذشته شهرستان گناباد، در ۵۰ سال گذشته بی سابقه بوده و خسارات زیادی داشته، از جمله شکسته شدن بسیاری از سیل بندها، تلف شدن دامها و همچنین کشتزارهای کشاورزی را می توان نام برد.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، حامد قربانی فرماندار گناباد عنوان کرد: باید اعلام کرد که این سیل در ۵۰ سال گذشته، بی‌سابقه بوده و بارش سیل‌آسای روز گذشته این شهرستان منجر به آسیب به ۱۷ سیل بند شد که از شدت بارندگی و حجم بالای آب ورودی شکسته شدند و ۲۸۰ رأس گوسفند تلف شدند.

حامد قربانی در ادامه با اشاره به پیش‌بینی‌ها و هشدارهای هواشناسی مبنی بر بارش بارندگی در خراسان رضوی ، اظهار کرد: در ۴۸ ساعت گذشته شاهد بارش باران در شهرستان گناباد بودیم، به‌طوری‌که بیشترین میزان بارش از ساعت ۱۴ تا ۱۷ روز گذشته به میزان ۲۳ میلی‌متر در شهر گناباد و ۲۵ میلی‌متر در شهر کاخک ثبت شد.

فرماندار گناباد بابیان اینکه مجموعاً در ۴۸ ساعت گذشته بیش از ۴۰ میلی‌متر در گناباد باران باریده است، افزود: با توجه به‌موقعیت جغرافیایی و اختلاف ارتفاع شهر کاخک و به دلیل حجم بالای بارندگی، سرریز بخش کاخک به سمت گناباد جاری شد و این مهم منجر به تشدید معضلات در آب‌گرفتگی معابر شد.

وی با اشاره به اینکه عدم گنجایش مسیل‌های آب به دلیل حجم بالای بارندگی باعث خروج آب و ورود آن به یک کوچه مسکونی شده بود، یادآور شد: با ورود سیلاب در گناباد  به داخل یک کوچه، تعداد ۵ منزل مسکونی دچار آب‌گرفتگی شد که با حضور به‌موقع و تلاش نیروهای هلال‌احمر و شهرداری نسبت به خروج آب و رفع آب‌گرفتگی اقدام شد.

غلامی بابیان اینکه از ابتدای بارش‌ها مدیریت بحران شهرستان پای‌کار بودند و به‌صورت میدانی مشکلات را رصد و برای رفع آن تصمیم‌گیری می‌کردند، بیان کرد: اگرچه به دلیل حجم بالای بارندگی و عدم گنجایش مسیل شاهد بروز مشکلات و خسارت‌هایی بودیم، ولی خوشبختانه تلفات جانی نداشتیم.

وی با تأکید بر اینکه عمده خسارت واردشده ناشی از بارندگی‌های ۴۸ ساعت گذشته مربوط به کشتزارهای کشاورزی است که برآورد ریالی آن توسط کارشناسان جهاد کشاورزی در دست اقدام است، ابراز کرد: در جریان بارش‌های سیل‌آسای در خراسان رضوی و روز گذشته ۱۷ سیل بند مربوط به بخش خصوصی که از استحکام لازم برخورد نبودند به دلیل شدت بارندگی و حجم بالای آب ورودی شکسته شدند.

فرماندار گناباد ادامه داد: یک واحد دامداری هم که در مسیر دچار آب‌گرفتگی شده بود، ۲۸۰ رأس دام سبک آن تلف شدند که میزان دقیق تلفات و برآورد خسارت به این مجموعه از سوی دامپزشکی در دست انجام است.

وی با اذعان به اینکه بیشترین حجم خسارت‌ها مربوط به حوزه کشاورزی است، گفت: ۲ دهانه قنات نیز در این بارندگی دچار خسارت شده است و برای برآورد دقیق خسارت ناشی از سیل دو روز گذشته در گناباد نیز فراخوانی داده شود تا افرادی که در این مدت متحمل خسارت شدند به جهاد کشاورزی مراجعه کنند.

غلامی در خاتمه تأکید کرد: بارش ۲۳ میلی‌متر بارندگی در مدت سه ساعت در ۵۰ سال گذشته گناباد بی‌نظیر بود، که امیدواریم با برآورد دقیق خسارت‌ها در صورت وجود شرایط این خسارت‌ها را جبران کنیم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها