موج
کدخبر : ۳۷۳۶۹۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-373692

یکی از مراجع تقلید در هجدهمین گردهمایی روحانیون آلمان، بلژیک و هلند در قالب پیام تصویری به بیان نکاتی پرداخت.

به گزارش خبرگزاری موج قم، در پیام تصویری آیت الله جوادی آملی مطرح شد:

قدم اول در علم آموزی عالم شدن است و قدم دوم این است که بدانیم علم به نوبه خود هدف نیست و قدم سوم این است که این علم را به ساحت عقل گره بزنیم.

آیت الله جوادی آملی اضافه کرد: پیامبر گرامی اسلام در حدیثی آورده که عقل آن است که در بخش اندیشه زانوی فهم و خیال را مهار کند و در بخش انگیزه زانوهای سرکش شهوت را در هم بپیچد.

وی عنوان کرد: این عقل است که وهم و خیال را رام می کند تا از شیطنت و خیال اندوزی آنها جلوگیری بعمل آورد.

به گفته این مرجع تقلید، برغم وجود ارتباطات تنگاتنگ اما عقل انگیزه با عقل اندیشه هیچ ارتباطی با یک دیگر ندارند.

آیت الله جوادی آملی با بیان اینکه وجود عالمان بی عمل نشان می دهد که یا اندیشه یا عمل ما بیمار است، گفت: اینکه گاهی می بینیم عالم بی عملی وجود دارد بخاطر همین عدم دسته بندی و مرزبندی بین عقل عملی و عقل اندیشه ای است.

مرجع تقلید شیعیان اظهار داشت: جامعه را علما و عقلا اداره نمی کنند و جامعه را با علم و عقل نمی توان اداره کرد بلکه زمانی که علما و عقلا به علم قیام کنند و قائم به عقل و علم باشند می توانند به رسالت خود عمل کنند و جامعه را بدرستی اداره کرد.

وی تصریح کرد: زمانی که حوزه و دانشگاه قائم به علم و عقل باشد جامعه اصلاح می شود و طلاب و دانشجویان نباید آموخته های خود را در کتابخانه جا بگذارند بلکه باید آن را به مرحله عمل و اصلاح برسانند.

آیت الله جوادی آملی افزود: اینکه فردی یقین دارد که کاری صد در صد اشتباه است ولی آن را انجام می دهد نشان از این دارد که او قائم به عقل و علم نیست.

وی اضافه کرد: فردی که قائم به عقل باشد، نه به کشوری حمله می کند و نه اجازه می دهد کشور دیگری به او حمله کند و چنین فردی نه تروریست پرور است و نه تروریست ها را تحمل می کند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها