موج
کدخبر : ۳۷۲۴۰۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-372404

حسن حسینی:

فرماندار طرقبه شاندیز بیان داشت: ما باید برای حفظ فضای سبز کمربند سبز طرقبه و شاندیز تلاش کنیم تا طبیعت آن حفظ شود، ما امروز میراث دار گذشتگان نیستیم بلکه امانت دار نسل آینده هستیم.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، حسن حسینی، فرماندار طرقبه شاندیز گفت: برابر قانون حفظ کاربری اراضی کشاورزی وباغ‌ها هر کسی که در محدوده خدماتی شهر‌ها و خارج از طرح هادی روستا‌ها هرگونه ساخت و سازی انجام دهد که منجر به تخریب اراضی کشاورزی و تغییر کاربری شود، غیر مجاز است و مطابق قانون با افراد متخلف برخورد خواهد شد مگر این که از طریق کمیته زیر بنایی جهاد کشاورزی استان برای خدمات دامداری، کشاورزی و خدمات انتفاعی مجوز داشته باشد، در غیر این صورت هر گونه ساخت و ساز ممنوع است.

فرماندار طرقبه شاندیز ادامه داد: مردم نباید بدون مجوز‌های قانونی و آیین نامه‌های مربوط اقدامی انجام دهند، زیرا با اعمال قانون جهاد کشاورزی وتبصره ماده ۱۰ حفظ حقوق بیت المال، مسکن وشهر سازی خارج از محدوده شهر، فرمانداری و منابع طبیعی و ... می‌توانند اعمال قانون کنند و همکاران ما قبل از تخریب با ابلاغ به مالکانی که مجوز دارند و از طریق دیوار نویسی، اخطار‌های لازم را به مالکان داده اند که اگر مالکی مجوز قانونی برای ساخت دارد، ملک اش تخریب نشود و برابر سند توسعه شهرستان اگر مکانی استعداد بارگذاری را داشته باشد، فرایند آن طی و مجوز‌های لازم صادر می‌شود.

فرماندار طرقبه و شاندیز

وی بیان کرد: همه ما برای حفظ فضای سبز این شهرستان باید تلاش و از این قانون پیروی کنیم تا طبیعت این شهرستان که موجب ورود و حضور گردشگر می‌شود، حفظ شود.

سید رضا ماه نگار، رئیس جهاد کشاورزی طرقبه شاندیز در ادامه گفت: با توجه به تغییر کاربری‌های گسترده در منطقه سوران و ناظریه در منطقه شاندیز، جهاد کشاورزی در قالب حفظ حقوق بیت المال ورود می‌کند. در این منطقه تخلف‌های زیادی صورت گرفته بود و حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ مورد در قطعات ۵۰۰ متری اقدام به دیوار کشی و خیابان کشی کرده بودند که در قالب شورا تخریب و آزاد سازی شدند.

رئیس جهاد کشاورزی طرقبه شاندیز افزود: این زمین‌ها موقوفه است و برخی متخلفان از این فرصت که مالک در منطقه نیست، سوء استفاده کرده اند و بنگاه‌های املاک هم به صورت گسترده این زمین هارا فروخته اند. در آینده هم مسئولان با افراد سود جو و متخلفان برخورد خواهند کرد و این روند ادامه خواهد داشت.

در منطقه شاندیز بیش از ۳ هزار باغ ویلا به صورت مجاز وغیر مجاز ساخته شده که این موضوع زنگ خطری برای طبیعت سبز شاندیز است. نکاحی شهردار شاندیز گفت: امروز اگر شاندیز در کشور وحتی در خارج از کشور شناخته شده است، به سبب طبیعت بکر ومواهب خدادادی آن است. ما امروز میراث دار گذشتگان نیستیم بلکه امانت دار نسل آینده هستیم که اگر این مواهب طبیعی و خدادادی را حفظ نکنیم، بازگشت به این ظرفیت غیر ممکن است و هزینه زیادی خواهد داشت، پس باید از هم اکنون امکانات موجود را پاسداری کنیم.

وی بیان کرد: متأسفانه شهر گردشگر پذیر در چند سال اخیر مورد توجه سودجویان و دلالان زمین قرار گرفته است که با ساخت وساز در قالب باغ ویلا، این طبیعت سرسبز ولطیف را زبر وخشن می‌کنند و سود‌های کلانی را به جیب می‌زنند.

بهرام نکاحی شهردار شاندیز در ادامه این مسئله گفت: امروز آثار ساخت این باغ ویلا‌ها به صورت بدی در حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی نمود پیدا کرده است و عمق این فاجعه و اتفاق نامیمون به قدری زیاد است که ممکن است در آینده نه چندان دور شاهد یک بحران جدی در منطقه باشیم.

وی به این نکته اشاره کرد که: بیشتر ویلا داران در طول سال شاید ۳۰ روز از باغ ویلای خود استفاده نکنند، اما یک قطعه زمین را ۳۶۵ روز در ید خود قرار داده اند که اگر ما فضا‌هایی را ایجاد و خدمات مورد نیاز وتوقع آن‌ها را فراهم کنیم، شاید به سمت ساخت ویلا نروند و حداقل این حجم از تقاضا کاهش خواهد یافت

شهردار شاندیز بیان کرد: این حجم کالبدی غیر همجنس در بافت روستایی ما مشاهده می‌شود؛ روستا شهر‌هایی که ساکنان آن‌ها سبک زندگی روستا را ندارند یا ویلا نشینانی که در بافت پیرامونی روستا، از امکانات و ظرفیت شهری ما استفاده می‌کنند و هیچ گونه عوارضی نمی‌دهند، اما آسیب‌های خود را هم به این شهر وارد می‌کنند.

وی در ادامه تصریح کرد: ما در کنار رسالت جاری خود، افق ۵۰ ساله این شهر وآینده را هم باید ببینیم و برای تامین نیاز‌های آینده حرکت کنیم، اما امروز زیر ساخت‌های شهر ما پاسخ گوی نیاز ۵ سال آینده هم نیست چه برسد به ۵۰ سال آینده و این موضوع باب شده که بیشتر مدیران ما در حوزه اجرایی برنامه ریز محور نیستند.

نکاحی در ادامه گفت: متاسفانه طرح جامع شهر شاندیز این مشکل را ندیده، طرح تفصیلی بعداز گذشت ۵ سال و بعداز آخرین مرحله طرح جامع بازنگری نشده ومتولیان امر در این حوزه حساسیت موضوع را متوجه نشدند که اگر تدبیری اندیشیده نشود، به زودی شاهد یک بحران در حوزه طبیعی و بستر سبز شاندیز خواهیم بود و این بحران اولین آسیب را به جامعه بومی و دوم به جامعه بهره بردارانی که در قالب گردشگر وارد این شهر می‌شوند، خواهد زد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها