موج
کدخبر : ۳۷۲۰۵۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-372057

فریدون همتی،

استاندار هرمزگان گفت: میزان استخراج از معادن طی سال 98، 14میلیون و 226هزار تن بوده که با رشد 9درصدی در سال 99، میزان استخراج از معادن به 15میلیون و 522هزار تن رسید.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، فریدون همتی استاندار هرمزگان در نشست شورای معادن استان هرمزگان اظهار داشت: صدور پروانه بهره‌برداری به میزان 11درصد، میزان اشتغال 11درصد، سرمایه‌گذاری 152درصد، ذخایر قطعی 82درصد و استخراج سالیانه اسمی 74درصد در هم سنجی با سال 98 رشد داشته است.

وی افزود: میزان اشتغال، سرمایه‌گذاری و استخراج سالیانه اسمی پروانه‌های صادرشده براساس طرح بهره‌برداری که توسط اعضای دارای صلاحیت نظام‌مهندسی معدن استان تهیه و در کمیته بررسی طرح‌های این سازمان تأیید می‌شود و سازمان سمت هرمزگان در ارائه این ارقام دخالتی ندارد.

استاندار هرمزگان گفت: میزان استخراج از معادن طی سال 98، 14میلیون و 226هزار تن بوده که با رشد 9درصدی در سال 99، میزان استخراج از معادن به 15میلیون و 522هزار تن رسید.

همتی اذعان داشت: در سال 31 معدن راکد استان با رشدی 41درصدی نسبت به سال 98 فعال شد و میزان سرمایه‌گذاری معادن نیز با 282درصد رشد، بیش از یک هزار و 792میلیارد ریال بود که برای 429 نفر اشتغال ایجاد کرده است.

رییس شورای عالی معادن استان همچنین گفت: در راستای اجرای ماده 20 قانون معادن، سلب صلاحیت 29 بهره‌بردار که در مهلت قانونی ارائه‌شده به تعهدات خود عمل‌نکرده بودند اعلام و معادن از ید آن‌ها خارج شد و در لیست مزایده قرارگرفته است.

وی خاطرنشان کرد: این میزان سلب صلاحیت نسبت به سال 98 با 123درصد رشد همراه بوده است

استاندار هرمزگان با اشاره به عزم جدی دولت برای فراهم کردن زمینه بهره‌برداری از پهنه‌های معدنی در استان، بیان داشت: 218 محدوده و معادن قابل‌واگذاری به‌زودی به مزایده گذاشته می‌شود.

همتی با اشاره به تحقق 300درصدی برنامه پیش‌بینی‌شده از سوی مجری طرح احیاء، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس کشور در هرمزگان، از پیگیری برای احداث دو واحد کنسانتره  سنگ‌آهن در شمال هرمزگان نیز خبر داد و گفت: شرکت عمران مومان و شرکت پدیده کاوش ایرانیان دو شرکتی هستند که با پیشرفت فیزیکی 90درصدی و نصب تجهیزات، پیش‌بینی می‌شود تا خردادماه سال جاری به مرحله بهره‌برداری برسند.

استاندار هرمزگان عنوان کرد: با اشاره به نام‌گذاری سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی از سوی رهبر معظم انقلاب، این شعار طی سال جاری همانند سال‌های اخیر موردتوجه جدی قرار می‌گیرد و فعال‌سازی بخش معدن در سال 1400باهمتی مضاعف‌تر پیگیری می‌شود که بتوانیم به‌موازات بخش صنعت، کشاورزی و سایر بخش‌ها، این حوزه را پویا و پررونق‌تر کنیم.

وی بیان داشت: بررسی مشکلات ایجادشده ناشی از فعالیت معدن کرومیت شریک آباد در منطقه کوهشاه احمدی شهرستان حاجی‌آباد، یکی از وظایف مهم شوراهای استانی برای تأمین امنیت سرمایه‌گذاری است.  سازمان‌های مربوطه باید طی یک هفته، ابهامات و مشکلات موجود را از طریق گفتگو با معتمدان محلی مرتفع و موانع فعالیت سرمایه‌گذار برطرف شود.

همتی گفت: دستگاه‌ها و نهادهای متولی باید نسبت به دغدغه سرمایه‌گذاران و همچنین مردم مناطق حساس باشند و به‌سرعت چالش‌ها را برطرف کنند.

استاندار هرمزگان با اشاره به انتظارات متقابل دولت و بخش خصوصی، گفت: رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی خود در سال جدید، علاوه بر بخش دولتی که باید نقش خود را درزمینه تولید، پشتیبانی و رفع موانع به‌درستی ایفا کند، از بخش خصوصی نیز در زمینه تولید انتظاراتی داشتند که تحقق آن می‌تواند زندگی مردم، اقتصاد استان و کشور را متحول کند.

وی افزود: در سال جاری، فرمانداران، دستگاه‌های اجرایی، قضایی، امنیتی و انتظامی باید از سرمایه‌گذاران و بخش خصوصی با جدیت پشتیبانی کنند و به‌صورت میدانی بر امور نظارت کنند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها