موج
کدخبر : ۳۷۱۰۶۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-371061

بی‌توجهی به بهبود وضعیت جاده‌های مواصلاتی و شبکه حمل و نقل قم، آن را در برابر حوادث و بحران‌ها، آسیب‌پذیر می‌کند.

به گزارش خبرگزاری موج قم، استان قم، محور مواصلاتی 17 استان در کشور است و به واسطه موقعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی و وضعیت زیارتی و گردشگری، جایگاه مهمی به لحاظ تردد جاده‌ای و حمل و نقل دارد، با این حال وضعیت شبکه راههای قم که از مهمترین اجزای شریانهای حیاتی اقتصادی و گردشگری و توسعه‌ای به شمار می‌رود به لحاظ کیفیت با مشکلات و کاستی‌هایی مواجه است.

باید بپذیریم که بی‌توجهی به بهبود وضعیت جاده‌های مواصلاتی و شبکه حمل و نقل قم، آن را در برابر حوادث و بحران‌ها، آسیب‌پذیر می‌کند و وضعیت نامطلوب جاده‌های قم می‌تواند حادثه خیز باشد.

وجود چاله‌های فراوان در جاده به دلیل عدم کیفیت آسفالت‌های به کار رفته و زیرسازی نامناسب، گاهی منجر به بروز تصادفات ناگوار می‌شود، به خصوص جاده‌های باریک و فرعی به سمت روستاها که در برخی مواقع، همچنان خاکی است، احتمال بروز خطر را چند برابر می‌کند، در حال حاضر بیش از 200 روستا در قم دارای سکنه و تعدا زیادی از این روستاها دارای ظرفیت گردشگری است و بی  توجهی به جاده‌ها و راه‌های دسترسی به این روستاها، از جمله دغدغه‌ها در ایمن سازی راه و کاهش تصادفات و حوادث است.

وجود نارضایتی از وضعیت جاده تردد جاده قم -ساوه، پردیسان- کهک، لنگرود به سمت کهک، جاده قم -کاشان، قم به سمت شکوهیه ،راه مواصلاتی قم – قنوات، قم جعفریه و جاده قم به کهک بارها و بارها از طریق رسانه‌ها منعکس شده است و علی‌رغم تلاش و یا وعده‌هایی که ارائه می‌شود همچنان با مشکلات زیادی مواجه هستیم.

راه‌های مواصلاتی مناسب در هر منطقه‌ای در توسعه و آبادنی آن منطقه نقش مهمی ایفا می‌کند و به لحاظ اقتصادی و عمران می‌تواند اثرگذار باشد، از این رو یافتن راهکارهایی در کاهش آسیب‌پذیری جاده‌ها و اقداماتی عملیاتی در رشد حمل و نقل جاده‌ای می‌تواند به عنوان شاخصه مهمی در توسعه به شمار رود.

عدم توجه به خدمات و امکانات رفاهی بین جاده ای در کنار بی‌توجهی به کیفیت مطلوب جاده‌ها و زیرساختهای حمل و نقل از دیگر دغدغه‌هایی است که گاه مورد غفلت قرار می‌گیرد همچنین عدم ساماندهی ورودی‌های شهر به عنوان ویترین سیما و منظر شهری از جمله موضوعات مورد توجه در کنار توسعه شبکه حمل و نقل است.

روکش مناسب آسفالت، تجهیز و نصب علائم ایمنی، روشنایی و تجهیزات، شناسایی، اولویت بندی نیازها، کاهش نقاط و مقاطع پرحادثه و ایجاد پارکینگ های کنار جاده ای با رعایت فاصله استاندارد به ویژه در مسیرهای پرشیب از جمله راهکارهای مهم در ساماندهی وضعیت جاده‌های قم است.

جاده های بین راهی قم و کیفیت نامطلوب آنها نیاز به ترمیم و بازسازی دارد که گاه عدم آسفالت در سالهای متمادی و یا انجام آسفالت بدون توجه به زیرسازی، موجب کاهش ایمنی و افزایش ضریب تصادفات می‌شود، همچنین وضعیت دید و روشنایی در محور، وضعیت تونل‌ها، زیر گذرها و رو گذرها، نصب علایم ایمنی راه و ایمن کردن جاده های کوهستانی به ویژه در محورهای برف گیر از جمله اقداماتی است که می‌تواند وضعیت جاده‌ها را بهبود ببخشد.

طبق نظر بسیاری از کارشناسان، اکثر تصادفات جاده ای در قم بعد از عوامل انسانی مسئله جاده‌هاست و عمده راه‌های مواصلاتی و جاده‌ای قم، همچنان فاقد استانداردهای لازم هستند، در صورتی که به عنوان شهری زائرپذیر و گردشگر، باید مطابق با استانداردهای لازم در ساماندهی راههای مواصلاتی، قدم برداشت.

بیش از ۲۱ دستگاه و وزارت خانه در حوزه گردشگری کشور دخیل هستند و در قم نیز دستگاههای اجرایی متعددی، عهده دار این وظیفه مهم می باشند که در این میان راه و شهرسازی و راهداری سهم بیشتری در ساماندهی راههای مواصلاتی دارند و باید در این زمینه راهکارهای جدی ارائه داد.

بسیاری از کشورهای پیشرفته با توسعه حمل و نقل جاده ای، اقتصادی پویا رقم زده اند و با طراحی و ساماندهی راه های ایمن، زیبا و دارای امکانات بین راهی و مجتمع های پذیرایی بین راهی مدرن، سیستم های ناوبری جدید در حمل و نقل، وجود تجهیزات الکترونیکی پلیس در تمامی جاده های کشور، امکانات مونیتورینگ جاده ای و مراکز متعدد درمانی و امدادی در فرایند توسعه صنعت توریسم و ارتقای ایمنی و اقتصادی توسعه یافته گام های موثری برداشته اند، تحقق چنین فرآیندی، کار دشواری نیست اگر در سطح کشور و استان‌ها، جزء اولویت‌ها قرار بگیرد.

ساخت، نگهداری و بازسازی زیرساخت های حمل‌ونقل قم، از جمله ضرورت‌های اصلی در ایجاد و توسعه صنعت حمل‌ونقل پایدار است که گاه به فراموشی سپرده می شود، قم در مسیر تحقق تراز جهان‌شهر شیعی، باید بتواند به لحاظ زیرساختهای توسعه ای نیز پیشگام باشد و عقب ماندگی های برجای مانده از دوران قبل را جبران نماید.

هر چند در سالهای اخیر، پروژه‌های کلانی در جهت توسعه جاده و راههای مواصلاتی در قم اتفاق افتاده است، اما کوتاهی هایی وجود دارد که آسیب‌های جدی به همراه داشته و باید در افزایش ایمنی جاده‌ها و کاهش تصادفات تمهیداتی اساسی اندیشید.

متاسفانه در تامین روشنایی راه‌های مواصلاتی پرتردد و تعریض جاده‌ها در قم مشکلاتی دیده می‌شود، هر چند در شرایط کرونا و توصیه های مکرر در انجام نگرفتن سفرهای نوروزی قرار داریم اما رشد 50 درصدی تردد ها نسبت به سال قبل نشان از افزایش سفرها دارد و قطعا با مشکلات ترافیکی در روزهای پایانی تعطیلات در جاده های قم مواجه می شویم که اگر از هم اکنون فکری برای آن نکنیم، خاموشی‌ها و عدم وجود آسفالت مناسب در محورهای ارتباطی قم می تواند مشکلاتی را به وجود بیاورد.

وجود خودروهای سنگین در جاده‌ها، بخش زیادی از سطوح آسفالت در جاه های قم را از میان می برد و جداسازی مسیر، می تواند محورهای مواصلاتی را ایمن و به لحاظ زیرساختاری، سالم نگاه دارد، امید است در سال 1400 که مزین به شعار تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی هاست، در مسیر توسعه زیرساختهای شبکه حمل و نقل و راهها نیز موانع جدی برداشته شود و مسئولان و مدیران در قم همتی مضاعف در رفع کاستی ها و نواقص جاده ای به کار گیرند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها