موج
کدخبر : ۳۷۰۹۷۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-370972

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان:

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان بیان داشت: میزان پرت شبکه‌های اصفهان کمترین پرت آب "هدر رفت" را در کشور دارد.

به گزارش خبرگزاری موج اصفهان، هاشم امینی با اشاره به کاهش درصد آب بدون درآمد در استان اصفهان گفت: با توجه به اهمیتی که آب شرب و بهداشت مردم دارد، مدیریت سازمانی آب و فاضلاب استان به گونه‌ای عمل کرد که امروز میزان پرت شبکه‌های اصفهان کمترین پرت آب "هدر رفت" را در کشور دارد و از ۳۴ درصد به ۱۶ درصد در سال ۹۹ رسیده است که به دلیل اصلاح شبکه‌ها، نشت گیری و همکاری خوب مردم اصفهان بوده است.

مردم اصفهان به شعار روز جهانی آب عمل کردند

مدیر عامل شرکت آب وفاضلاب استان اصفهان با توجه به عنوان روزجهانی آب اعلام کرد: مردم اصفهان به شعار روز جهانی آب " ارزش آب" به معنی واقعی عمل کرده و آن را به شعور تبدیل کردند.

وی با توجه به عنوان روزجهانی آب در سال ۲۰۲۱ میلادی گفت: امسال از سوی سازمان ملل متحد روز جهانی آب که مصادف است با دوم فرودین می‌باشد (ارزش نهادن برآب) نامگذاری شده است «ارزش نه فقط به معنای مادی و قیمت‌گذاری این منبع حیاتی، بلکه فراتر از آن در محیط زیست، اجتماع و فرهنگ بشری». است که در سال های اخیر مردم اصفهان با کاهش مصرف سرانه به آن به خوبی عمل کردند.

هاشم امینی افزود: سرانه مصرف آب شرب در سال ۱۳۸۹.۱۸۶ لیتر بر ثانیه برای هر نفر در شبانه روز بوده است که تا سال ۱۳۹۹ به ۱۵۰ لیتر بر ثانیه برای هر نفر کاهش یافت.

وی افزود: ارزش آب بسیار بیشتر از قیمت آن است - آب برای خانوارها، غذا، فرهنگ، بهداشت، آموزش، اقتصاد و یکپارچگی محیط طبیعی ما دارای ارزش بسیار زیاد و پیچیده‌ای است. اگر هرکدام از این مقادیر را نادیده بگیریم، خطر سو ء مدیریت این منبع محدود و غیر قابل تعویض را داریم. هدف توسعه پایدار اطمینان از آب و بهداشت برای همه است. بدون درک جامع از ارزش واقعی و چند بعدی آب، نمی‌توانیم از این منبع حیاتی به نفع همه محافظت کنیم.

مصرف آب

این مقام مسئول با اشاره به اینکه دردهه گذشته فعالان صنعت آبفا در استان اصفهان به جهت وقوع خشکسالی‌های پیاپی تلاش‌های بسیاری را به منظور تامین پایدار آب شرب مردم در سطح استان در دستور کار قرار دادندعنوان کرد: در سال ۱۴۰۰ به دلیل بارندگی‌های محدود شرایط سختی از لحاظ تامین پایدار آب شرب مردم در سطح استان داریم اما همچون سنوات گذشته با مدیریت مصرف بهینه آب می‌توان بر این چالش غلبه نمود.

مدیرعامل شرکت آبفا استان اصفهان افزود: میزان آبی که از زاینده رود برای شرب از ۱۰ سال پیش تاکنون تخصیص یافته است با وجود اضافه شدن نزدیک به یک میلیون واحد به میزان مشترکین حدود ۱۰ میلیون مترمکعب کاهش مصرف داشته است.

وی با بیان اینکه تغییرات اقلیمی یکی از مسایل مهمی است که باعث ایجاد تغییرات مستقیم در منابع آب، بروز سیلاب، خشکسالی و… می‌شود اعلام کرد: اما مسئله پیش‌بینی نشده سال گذشته قبل از هر دغدغه دیگری همه‌گیری ویروس کرونا بود که با توجه به توصیه‌های نخستین سازمان بهداشت جهانی و معرفی راه‌های مقابله با این ویروس، منجر به افزایش چشم‌گیر مصرف گردید.

سد زاینده رود امسال تابستان ذخیره مناسبی ندارد

امینی تاکید کرد: با توجه به اینکه امسال بارش‌های قابل توجهی رخ نداد، مخزن سد زاینده‌رود ذخیره مناسبی ندارد و بدون شک مردم در مصرف آب باید دقت لازم را داشته باشند و تابستان پیش رو را باید با دقت بیشتری سپری کنیم.

مدیرعامل شرکت آبفا استان اصفهان با بیان اینکه تولید محتوای مناسب و آموزش‌های مستمر به تمامی اقشار و سنین جامعه در راستای اصلاح سبک زندگی در استفاده از آب ضروری می‌باشد، اظهار داشت: ، آشنایی بیشتر مردم با زیرساخت‌های منابع آب کشور، بالا بردن آگاهی از فرایند پیچیده و پرهزینه تصفیه آب سالم و آشامیدنی و در قدم بعدی تصفیه فاضلاب، تولید و کاربردهای پساب و بسیاری از نکات کلیدی و ملموس دیگر صنعت آب و فاضلاب است، که باید از سوی روابط‌عمومی‌ها با بهره‌گیری از وسایل ارتباط‌جمعی به شکل کلان، و شبکه‌های اجتماعی به شکل خاص، مورد توجه و بازنگری، قرار گیرد.

هاشم امینی با اشاره به اینکه مردم اصفهان به شعار روز جهانی آب «ارزش آب» به معنی واقعی عمل کرده و آن را به شعور تبدیل کردند، گفت: در سال های اخیر رسانه‌های نوشتاری و صدا و سیما نیز در حوزه مدیریت مصرف آب و فرهنگ‌سازی مصرف شرب بسیار خوب همکاری نمودنداین درحالیست که در کشور ما و با توجه به آموزه‌های دین اسلام، سابقه تاریخی و تجربه زیسته مردم، ارزش و اهمیت آب از دیرباز مورد توجه بوده است، شعار روز جهانی آب امسال می‌تواند در امتداد این آموزه‌ها، بازتعریف و منتشر شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان بیان کرد: افزایش آگاهی آحاد مردم به مسئله آب، به عنوان اولین و مهم‌ترین منشا زندگی، گسترش آموزش‌های همگانی وهمراه کردن جریان‌های اجتماعی با این رویکرد می‌تواند منجر به قدم نهادن در راه روشنی برای آینده مردم کشورما و جهان باشد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها