موج
کدخبر : ۳۷۰۶۰۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-370604

رییس اداره بهداشت دامپزشکی قم از خطر تب برفکی برای دامداران خبرداد.

به گزارش خبرگزاری موج قم، محمد بارانی اظهار داشت:به منظور جلوگیری از شیوع این بیماری نسبت به رعایت دقیق ضوابط بهداشتی قرنطینه‌ای، کنترل ورود و خروج دام‌ها و همچنین واکسیناسیون سریع جمعیت دامی خود اقدام کنند.

وی افزود: جمع آوری کود و ضدعفونی جایگاه دام، جلوگیری از ورود وسایل نقلیه و تجهیزات متفرقه، پرهیز از نقل و انتقال غیر مجاز دام و ضرورت دفن بهداشتی دام های تلف شده از راهکارهایی است که می تواند به جلوگیری از بروز و شیوع بیماری کمک کند.

وی ادامه داد: دامدارانی که قصد کوچ ییلاقی دارند نسبت به واکسیناسیون دام‌های خود دو هفته پیش از آغاز کوچ اقدام نمایند.

بارانی گفت: درحال حاضر واکسن تب برفکی به میزان مناسب در سطح استان وجود دارد و دامداران می توانند با مراجعه به مرکز مایه کوبی منطقه خود در خصوص مایه کوبی دام های خود اقدام نمایند.

بارانی همچنین از دامداران درخواست کرد هرگونه تلفات و موارد ابتلای بیماری را به شماره ۴۵۹۳۶۱۲۳ یا سامانه ۱۵۱۲ اطلاع رسانی کنند.

بیماری تب برفکی از مهم‌ترین بیماری‌های دامی واگیردار شایع در کشور است که تردد، تراکم دام و قرار گرفتن دام واکسینه شده در کنار دام واکسینه نشده نقش مهمی در شیوع این بیماری دارد.

در حال حاضر حدود ۱۲۰ هزار راس دام سنگین، شامل گاو شیری و گوساله پرواری در قم پرورش داده می‌شود،جمعیت گوسفند و بز داشتی ۴۰۰ هزار راس و دام سبک پرواری ۳۰۰ هزار راس در حال پرورش است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها