موج
کدخبر : ۳۶۹۶۱۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-369610

فرماندار بافق گفت: کام مردم دیار دارالشجاعه بافق با افتتاح و بهره برداری از دو پروژه کارخانه گندله سازی 5 میلیون تنی سه چاهون و نخستین مزرعه تکثیر و پرورش ماهی تیلاپیای کشور در بافق همزمان با مبعث رسول اکرم(ص) شیرین شد.

به گزارش خبرگزاری موج یزد به نقل از روابط عمومی فرمانداری شهرستان بافق؛ در آستانه مبعث حضرت رسول اکرم(ص) و با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری، فرماندار بافق، مدیر کل سازمان جهاد کشاورزی استان یزد و سرمایه گذار بخش خصوصی شرکت کشت و صنعت نگین سبز آببر، فاز اول نخستین مرکز خصوصی تکثیر و پرورش ماهی تیلاپیای کشور در شهرستان بافق افتتاح و به بهره برداری رسید.

مدیر عامل شرکت کشت و صنعت نگین سبز آببر در این آیین با معرفی کلی از مزرعه تکثیر و پرورش ماهی تیلاپیا در بافق، گفت: این مزرعه در وسعتی بالغ بر 10 هکتار دارای موافقت اصولی 2 هزار تن ماهی پرواری و تولید 3 میلیون قطعه بچه ماهی تیلاپیا در سال را دارد.

محمود قهاری افزود: در فاز نخست این مزرعه از 155 استخر پرواری دایره ای با امکان ذخیره 1800 مترمکعب آب به منظور تولید 100 تن ماهی طی دوره در سال، بهره برداری می شود.

وی گفت: طرح پرورش به روش سیستم متراکم بیوفلاک با 98 درصد حفظ آب اولیه استخرها انجام می شود.

قهاری میزان تولید پایه در هر دوره شش ماه را 25 کیلوگرم در مترمکعب عنوان کرد و گفت: این میزان تولید تا 52 کیلوگرم در مترمکعب قابل افزایش و توسعه می باشد.

 

لزوم بهره گیری از ظرفیت مرکز ملی تحقیقات آبزیان آب شور در بافق

معاون امور اقتصادی استانداری یزد از مرکز ملی تحقیقات آبزیان آب شور بافق به عنوان یک پتانسیل بسیار خوب یاد کرد و گفت: باید به نحو شایسته از ظرفیت ها و پتانسیل این مرکز در بحث تولید و تکثیر آبزیان استفاده کرد.

سید مسعود عظیمی با اشاره به حضور شرکت نگین سبز آببر در بافق و راه اندازی نخستین مرکز تکثیر و پرورش ماهی تیلاپیا در این شهرستان گفت: این شرکت با ایجاد این مزرعه به سمت امنیت غذایی حرکت کرده است و با تامین گوشت سفید، نقش بسزایی در سلامت جامعه و خانواده دارد.

وی با تاکید بر تکمیل ارزش زنجیره های تولید این ماهی در استان و شهرستان بافق، خاطر نشان کرد: باید با راه اندازی و ایجاد کارگا‌های فرآوری تیلاپیا و تولید فیله ماهی تیلاپیا زنجیره تولید این ماهی را تکمیل کرد و برای صادرات آن برنامه ریزی نمود.

عظیمی با اشاره به شرایط و معیارهای پرورش ماهی تیلاپیا در شهرستان بافق گفت: پرورش و نگهداری این ماهی به دلیل اوقات فراغت مناسب برای خانواده ها، کاهش میزان آب مصرفی و بهبود کسب و کار از جمله معیار های این پروژه است که می توان آن را دنبال کرد.

فرماندار بافق در این آیین ضمن گرامیداشت مبعث رسول اکرم(ص) و تبریک افتتاح و راه اندازی مزرعه تکثیر و پرورش ماهی تیلاپیا در شهرستان بافق در این روز خجسته، گفت: این روزها، روزهای بزرگ و به یادماندنی برای شهرستان بافق، استان یزد و کشور خواهد بود.

سید مهدی طلائی مقدم افزود: افتتاح بزرگترین کارخانه گندله سازی و افتتاح نخستین واحد تکثیر و پرورش ماهی تیلاپیا کشور در شهرستان بافق، دو بند از محورها و برنامه های توسعه چشم انداز شهرستان بافق می باشد که خوشبختانه محقق شد و به نتیجه رسید.

وی در پایان از جوانان بافقی خواست برای سرمایه گذاری و ورود به این بازار جدید همت کنند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها