موج
کدخبر : ۳۶۹۴۱۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-369415

فروغ مرتضایی نژاد خبر داد:

مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری اصفهان از افزوده شدن بیش از 30هکتار به فضای سبز شهر اصفهان خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج اصفهان، فروغ مرتضایی نژاد در جمع اصحاب رسانه گفت: در 3 سال گذشته علاوه بر حفظ فضای سبز، ۱.۲ مترمربع به سرانه اضافه شده است، که با توجه به ثابت نگه داشتن سرانه فضای سبز بیش از ۳۰ هکتار به فضای سبز شهراصفهان افزوده شده است.

وی با اشاره باینکه فضای سبز موجود در شهر اصفهان ۵۶۰۰هکتار است، اضافه کرد: سرانه فضای سبز در شهر اصفهان به ۲۸/۲متر مربع رسیده که نسبت به قبل ۱/۲متر اضافه شده است.                                             

این مقام مسئول ادامه داد: با اجرای زیرساخت ۷۰کیلومتر خطوط انتقال پساب از شرق به غرب در این طرح بیش از ۶۲۰ لیتر بر ثانیه آب برداشت می شود که یک سوم مصرف مورد نیاز فضای سبز شهر اصفهان می‌باشد.                                                 

مرتضایی نژاد با اشاره باینکه سرانه فضای سبز شهر باید براساس ماده ۲۲ قانون هوای پاک توسعه یابد، اظهار داشت: در یک سال گذشته در راستای  گسترده کردن کمربند سبز کلانشهر اصفهان با اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری است تعاملات زیادی انجام شده است.

مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری اصفهان ادامه داد:  ۵۳ هکتار از اراضی در مجاورت شهرک پرتو که آلوده‌ترین نقاط شهر محسوب می شود برای انجام درختکاری در اختیار شهرداری اصفهان قرار گرفت.

وی با بیان اینکه در گذشته فضای سبز شهر اصفهان۱۲ هزار هکتار بوده است، بیان داشت: در حال حاضر فضای سبز کلانهشر اصفهان به 5600 هکتار رسیده است.

مرتضایی نژاد در خصوص مادی های شهر اصفهان افزود: همچنین مادی‌های شهر اصفهان از ۷۰۰ کیلومتر به حدود ۳۲۰ کیلومتر رسیده که ۵۰ کیلومتر آن در ناژوان می باشد.

این مقام مسئول در ارتباط با  زیرساخت‌های توسعه فضای سبز شهری در اصفهان توضیح داد: یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌ها استفاده از پساب است که تا اردیبهشت ماه سال 1400 یک سوم نیاز آبی فضای سبز شهر را از طریق پساب تصفیه شده فراهم می شود.

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان در خصوص افتتاح مجموعه گردشگری گیاهان گرمسیری اصفهان در باغ گل‌ها گفت: ایده داشتن گلخانه گیاهان گرمسیری در فلور شهری مثل اصفهان از 12 سال پیش مطرح بوده و اقداماتی در منطقه 9 انجام و بلاتکلیف باقی مانده بود.

وی اظهار کرد: از سال 96 این ایده بررسی شد و مورد استقبال قرار گرفت اما بضاعت مالی سازمان پارک ها به گونه ای نبود که این طرح را اجرا کنیم.

فروغ مرتضایی نژاد افزود: در سال 97 اجرای این گلخانه با سازه های جدید قوت گرفت تا سازه به جای کوانست گلخانه ای یک سازه ژئودزیک باشد؛ با ایجاد درختان، منظره و گل های مناطق حاره ای، روند ساخت گلخانه تکمیل شد.

وی تصریح کرد: هدف از احداث این مجموعه تکمیل کلکسیون گیاهی و افزایش تنوع گونه‌های گیاهی مجموعه تفریحی آموزشی باغ گل‌ها و افزایش جاذبه گردشگری است.

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان افزود: تعداد گیاهان استفاده شده در این مجموعه ۳۰۰ جنس و گونه گیاهی از جمله انواع میوه‌های گرمسیری و انواع درختان و درختچه‌های زینتی گرمسیری است.

مرتضایی نژاد با اشاره به افتتاح اولین باغ های موضوعی در ناژوان اصفهان گفت: با هدف استفاده بهینه از ظرفیت طبیعت ناژوان اولین باغ های موضوعی ناژوان افتتاح خواهد شد.

وی اظهار داشت: برای مجموعه گردشگری گیاهان گرمسیری اصفهان گونه‌های گرمسیری از استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خوزستان و برخی استان‌های شمالی کشور خریداری شده است.

این مقام مسئول اضافه کرد: این مجموعه زیبا می‌تواند مورد استفاده کودکان، دانشجویان دانشکده کشاورزی باشد و شهروندان نیز در بازدید از آن با گونه‌های گرمسیری آشنا شوند.

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با اشاره باینکه ۲۴۹ میلیارد تومان در سال گذشته  برای فضای سبز شهر اصفهان اعتبار تخصیص یافته است، گفت: در سال جاری این رقم به حدود ۴۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها