موج
کدخبر : ۳۶۹۲۰۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-369200

آرش اخوان خبر داد:

مدیر کل آموزش فنی حرفه ای استان اصفهان گفت: آموزش دوگانه به طور همزمان در مراکز آموزش فنی و حرفه ای و در محیط کار واقعی اجرا می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج اصفهان، آرش اخوان در بازدید رییس آموزش فنی حرفه ای شهرستان خمینی شهر از کار گاه های آموزشی گفت: در سیستم طرح دوگانه تعاملات بنگاه های آموزشی و بنگاه های اقتصادی بصورت دوسویه تعریف می گردد.

وی با بیان این مطلب  که دستیابی به اهداف افق چشم انداز 1404 و کسب رتبه برتر در منطقه از لحاظ شاخص های اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی و ... از مسیر توسعه پایدار می گذرد افزود: در سال های گذشته معضل و چالش بیکاری بویژه در فارغ التحصیلان دانشگاهی یکی از مهمترین موانع دستیابی به اشتغال مولد و توسعه بوده است.

این مقام مسئول ضمن بررسی های میدانی صورت گرفته و علیرغم وجود بیکاری ،‌ مشکل تامین نیروی انسانی ماهر برای صنایع و صنوف را یادآور شد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان تشریح کرد: این موضوع نشان می دهد که معضل بیکاری و کمبود نیروی انسانی ماهر توامان وجود داشته و این زنگ خطری برای تعطیلی صنایع کوچک و کاهش رشد اقتصادی می باشد؛ که البته بنظر می رسد یکی از دلایل این چالش ها فاصله و گپ فضای آموزشی کشور با بازار کار و عدم تناسب آموزشها با نیاز صنعت و همچنین عدم رغبت جوانان به کار و فعالیت بدلیل عدم تناسب درآمدها و هزینه ها است.

این مقام مسئول توصیه کرد: توجه به سیاست های اشتغال ، کار ، کارآفرینی و مهارت آموزی می بایست در اولویت تصمیم گیری سیاست گذاران کلان کشور باشد .

وی با بیان این موضوع که  تحریم تحمیل شده به ملت ایران توسط دولت مستکبر آمریکا در سال های اخیر موجب بروز مشکلات کثیر برای فعالین اقتصادی شده افزود: لیکن این اقدام خصمانه فرصتی شد برای اتکا بر تولیدات داخلی و خوشبختانه طرف تقاضای نیروی انسانی در سال های گذشته رشد مناسبی داشته است و طرف عرضه نیروی انسانی  نیز باید از تحرک کافی برخوردار باشد.

فنی و حرفه ای

آرش اخوان با توجه به مطالب مذکور پیاده سازی 2 طرح آموزش دوگانه و چهارچوب صلاحیت حرفه ای در شرایط کنونی را  بسیار ضروری برشمرد و توضیح داد: در طرح آموزش دوگانه آموزش ها  به طور همزمان در مراکز آموزش حرفه ای و در محیط کار واقعی اجرا می شود.

وی در تشریح  کلید واژه آموزش دوگانه و وجه تمایز آن  با سایر مدل های آموزشی گفت: تضمین اشتغال و حذف آموزش عرضه محور در این طرح به نفع آموزش تقاضا محور است؛ در این سیستم تعاملات بنگاه های آموزشی و بنگاه های اقتصادی بصورت دوسویه تعریف می گردد.

اخوان در ادامه با بیان این مطلب که در این مدل آموزشی ابتدا نیاز بازار کار و فرصت شغلی شناسایی می شود اظهار کرد: در ادامه آموزش مبتنی بر فرصت شغلی مورد نیاز با همکاری مرکز آموزش دولتی و بنگاه اقتصادی صورت می گیرد  و این طرح در اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان اصفهان بصورت آزمایشی و توجه به نیاز بازار کار شهرستان اصفهان به تعمیرکاران خودروهای با فناوری جدید در قالب تفاهم نامه  با اتحادیه صنف خودرو سبک جهت تربیت نیروی انسانی ماهر در سال 97 شروع شد.

مدیر کل آموزش فنی حرفه ای استان اصفهان در پایان خاطر نشان کرد: در این طرح فرآیند پذیرش،  آموزش و ارزشیابی مهارت اتومکانیک درجه دو با همکاری اتحادیه صورت گرفته و فرآیند اجرای آموزش اتومکانیک در قالب نظام آموزش دوگانه بصورت 30 % در کارگاه های آموزش فنی و حرفه ای و 70% در اصناف و  نمایندگی های مورد تایید اتحادیه با استفاده از ظرفیت طرح مهارت آموزی در محیط واقعی کار انجام می شود و اشتغال مهارت آموختگان بصورت اشتغال در نمایندگی ها و واحدهای صنفی و یا اعطای جواز کسب بصورت رایگان و پنج سال معافیت از پرداخت حق عضویت توسط اتحادیه تضمین گردیده است.

به گزارش موج؛ در رصد اشتغال مهارت آموختگان طرح دوگانه توسط یک موسسه خصوصی اشتغال 100 درصدی را نشان می دهد .

گفتنی است؛ در این بازدید  مسئول دفتر نماینده مردم  شهرستان خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی و رییس اداره صنعت و معدن و اتاق اصناف و مسئول گلخانه داران شهرستان حضور داشتند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها