موج
کدخبر : ۳۶۶۹۸۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-366986

عضو کانون تفکر گردشگری دانشگاه یزد:

پنجاه و سومین نشست کانون تفکر گردشگری دانشگاه یزد با محوریت اثر مدیریت اوقات فراغت در زمینه‌های اقتصادی و محیط‌زیست، به‌صورت مجازی برگزار شد.

در ابتدای این نشست محمدمهدی شرافت، دبیر کانون تفکر گردشگری دانشگاه یزد با اشاره به وجود آلودگی و آثار مخرب فعالیت‌های بشری بر محیط‌زیست، آلودگی صنایع را به‌مراتب آسیب‌زاتر دانست که کمتر موردتوجه و در معرض انظار عمومی قرارگرفته است.

وی گردشگری را صنعتی نیازمند به رویکرد مسئولانه دانست که در سایه تربیت گردشگر مسئول و سفر مسئولانه تجلی می‌یابد.

منصور مهینی زاده، عضو هیات‌علمی بخش علوم اقتصادی دانشگاه یزد با اشاره به ماهیت متفاوت صنعت گردشگری از دیگر صنایع، تعادل عرضه و تقاضا در دوران کرونا را خارج از نقطه تعادل تشریح کرد که با مازاد خدمات روبرو است.

ایجاد فرصت های فراغت برای توسعه گردشگری

به گزارش خبرگزاری موج یزد، وی افزود: آنچه گردشگری را رونق می‌بخشد ایجاد فرصت فراغت بوده که می‌تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی ازجمله زمان، درآمد و دسترسی به امکانات قرار گیرد. وی با استناد به  قانون کار و اثر جانشینی انعطاف در میزان سختی و ساعت کار را موردبررسی قرارداد و فعالیت هوشمندانه صنعت گردشگری ذیل بازاریابی در مبحث کیفیت فراغت افراد جامعه را مؤثر دانست.

مهینی زاده گردشگری را در دسته کالای لوکس قرارداد که عموماً افراد دارای متوسط درآمد بالای جامعه را در برمی‌گیرد.

به گفته وی در بررسی عامل دسترسی به امکانات در مبحث فراغت، زیرساخت‌های فعلی جهت گذران اوقات فراغت را فاقد استانداردهای کافی دانست که امکان صرف درآمد کسب‌شده در اوقات کاری را مهیا نساخته است.

وی همچنین با طرح ایده تعطیلات زمستانی بر توزیع تعطیلات و فراغت تأکید کرد و اشتغال در این حوزه را مقطعی و غیرقابل اطمینان دانست و گفت: موجب خروج نیروی متخصص با گذشت زمان خواهد شد.

سعید عطار رییس دبیرخانه کانون‌های تفکر دانشگاه یزد با اشاره به نبود نظم برنامه‌ریزی در مقوله تعطیلات، پرداختن به این بخش را نیازمند مطالعه دقیق‌تر دانست و از اعضای کانون خواست با استفاده از فرصت تعطیلات نوروز، پیشنهاد‌های خود درخصوص دامنه اختیارات محلی برای رونق اقتصادی نسبی ارایه کنند.

حسین دهقان منشادی مسئول کمیته گردشگری خوراک در پاسخ به نبود پرواز داخلی به دیگر استان‌ها  از مرکز یزد، ظرفیت ناوگان هوایی را مقدم بر مسافت میان مقاصد عنوان کرد. به گفته او ارائه بسته پیشنهادی سفرهای خانوادگی در شرایط حال حاضر و بهره‌گیری از ظرفیت دفاتر خدمات مسافرتی و راهنمایان تور در ترویج سفرهای ایمن نوروزی نقش به سزایی دارد.

وی تعطیلات تابستانی بسیاری از کشورها را با توجه به پارامترهای محلی در مناطق مختلف این کشورها دارای بازه‌های مختلف زمانی دانست که می‌تواند به‌عنوان الگوی مناسبی برای سیستم فراغت یزد مدنظر قرار گیرد.

محمدحسین ایران‌نژاد پاریزی، عضو هیات‌علمی گروه محیط‌زیست دانشگاه یزد افزایش فعالیت‌های بشری را همراه با تحت تأثیر قرار گرفتن محیط‌زیست عنوان کرد و افزود: می‌تواند آثار مثبت و منفی را در خود جای دهد، درحالی‌که تخریب زیستگاه‌ها از آسیب‌های این فرایند محسوب می‌شود از طرفی دیگر می‌توان معرفی گونه‌های جانوری و زیست‌محیطی را از امتیازات این رویداد نام برد.

 

آلودگی منابع آب‌وخاک با توسعه گردشگری

به گفته وی ورود گردشگران به محیط‌زیست اثرات منفی این رابطه را جدی‌تر کرده که شامل دگرگونی رویشگاه‌ها، آلودگی منابع آب‌وخاک، کاهش تراکم گیاهی، دفن غیراصولی پسماند، افزایش احتمال آتش‌سوزی و دستبرد به گونه‌های در حال انقراض است.

وی با انتقاد از سپرده‌گذاری مالی صنایع یزد در سیستم بانکی تهران عدم بهره‌وری از این تراکنش مالی در بهبود شرایط زیست‌محیطی محلی را موردبررسی قرارداد و با اشاره به جاذبه‌های فصلی، تمرکززدایی فرصت فراغت را گامی مؤثر در کاهش آثار مخرب زیست محیط دانست.

در این نشست دکتر محسن رفیعیان عضو هیات‌علمی بخش شهرسازی دانشگاه یزد، علیرضا ثواچه مدیر امور گردشگری سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد، محسن عظیمی‌نیا فعال حوزه گردشگری، مرتضی تکمیلی مدیر مجموعه هتل‌های جاده ابریشم و فاطمه زارع کارشناس پژوهشی دبیرخانه کانون‌های تفکر دانشگاه یزد نیز حضور داشتند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها