موج
کدخبر : ۳۶۶۶۸۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-366689

هنر باهم بودن؛

از آنجایی که رشد و بالندگی هر انسانی از جامعه کوچک یعنی خانواده آغاز می شود، بنابراین آرامش روحی و سلامت افراد در خانواده موجب سلامت جامعه خواهد بود.

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج اصفهان، یکی از مواردی که منجر به شکل گیری یک خانواده سالم، سازنده، مثبت، صمیمیت و ارتباطات بین اعضای خانواده است وانتظار می رود بین همه اعضای خانواده مناسب سازی وشفاف سازی شود تا بستر های رشد وشکوفایی هرچه بیشتر خانواده مهیا شود .

صمیمیت: صمیمیت یکی از واژه های پر کار برد در روانشاسی است که به معنای عمیق ترین نوع رابطه بیندو نفر است. در واقع صمیمیت ایجاد رابطه یک فرد با فردی دیگر است وبه همین دلیل بیش از هرنوع رابطه دیگری ، نیازهای عاطفی فرد را تامین می کند ، تعهدات وقرارداد های بین افراد در یک رابطه صمیمانه پذیرفته شده است وبر اساس آن هر یک نسبت به دیگری مسئول است . تاثیر چنین رابطه ای همیشه برای طرفین سازنده است .

برای ایجاد صفا وصمیمیت باید رفتار های ویژه و مناسبی در محیط خانوادگی حاکمیت داشته باشد تا محبت و یگانگی فراهم آید که عبارتند از :

1-خوش اخلاقی ، 2-خوش زبانی ، 3-خوش برخوردی،  4-حفظ احترام

خوش اخلاقی: اولین عاملی است که موجب پدید آمدن صمیمت می شود، خوش اخلاقی است. بدیهی است که منظور از حسن خلق نرمی و ملایمت ، صبر ، تحمل و شکیبایی است . زن ومرد باید سعی کنند در ارتباط با همدیگر روحیات انسانی را در حد کمال مراعات کنند واز تندرویی وبی احترامی نسبت به همدیگر بپرهیزند . همانگونه که در احادیث نقل شده ایت : از تیزی واعصابت وحساسیت ها جدا بپرهیزید چرا که هیچ عیشی در زندگی برتر و والاتر از خوش اخلاقی نیست.

خوش زبانی: دومین عاملی که صفا وصمیمت را در محیط خانوادگی فراهم می آورد، خوش زبانی است. زن ومرد خانواده باید از هرنوع کلمات و الفاظ زننده وکوبنده اجتناب کنند وهرگز نسبت به یکدیگر زخم زبان نزنند زیرا هیچ عاملی همانند نیش زدن به یکدیگر به صمیمت خانواده لطمه وارد نمی کند.

رسول خدا (ص) در طول زندگی خود در ارتباط با مسائل شخصی و خانوادگی هرگز زبان به انتقاد نگشود واگر اعتراض و انتقادی می کرد در انحصار مواردی بود که به حدود وقوانین الهی تجاوزی به عمل آمده بود ودر غیر این صورت با سکوت ونادیده گرفتن گذشت می کرد

خوش برخوردی سومین نکته که بسیار حساس است و در ایجاد و حفظ صمیمیت ها نقش موثر را در عهده دارد، خوش برخوردی است. همه افراد علاقه دارند که دیگران با آنان برخورد خوبی داشته باشند. بنابراین زن و مرد هم از این قاعده کلی مستثنی نیستند. هر مردی دوست دارد وقتی به خانه قدم می گذارد همسرش با چهره ایی خندان و با گشاده رویی با او برخورد کند. چنانکه زن خانه نیز توقع دارد، وقتی مرد وارد خانه می شود سختی ها و دشواری ها را فراموش کند وبا چهره ای متبسم و خندان با همسرش برخورد کند فراموش نکنیم که برخورد های اولیه افراد بسیار موثر و نقش آفرین است. به عنوان مثال سبقت گرفتن در اسلام در برخورد ها تاثیر بسزایی در دیگران دارد و روحیه ها و رفتار ها را تغییر می دهد. به اعتقاد ما یکی از نشانه های بارز خردمندی در زن و مرد خوش برخوردی است. عده کمی هستند که از این توانایی برخوردارند. این گونه افراد در اولین برخورد با دیگران اعم از خردسال وبزرگسال را شیفته و مجذوب می کند ودر برابر این عده بسیاری از مردم نیز برخوردی خشک وساده دارند .

حفظ احترام: نکته چهارم که در ابقای صمیمیت بسیار موثر می باشد این است که در زندگی خانوادگی، زن و مرد احترام یکدیگر را حفظ کنند و در برابر اعضای خانواده و بیگانگان رفتارشان با یکدیگر آنچنان گرم و صمیمی باشد که همه گمان کنند آن دو از کثرت گذشت به وحدت و یگانگی واقعی رسیده اند. در انجام امور خانوادگی و فامیلی از تکروی پرهیز نمایند و تا رضایت وتمایل طرف مقابل را به دست نیاورده باشند به اظهار نظر اقدام نکنند. البته ممکن است که در مواردی زن ومرد بدون در نظر گرفتن نظر و رای همسرش یک جانبه به گرفتن تصمیماتی اقدام کنند به اعتقاد ماچنین رفتارهایی از طرف آنها بزرگترین بی احترامی به حرمت و تخفیف طرف مقابل است.

تایید و تثبیت: نکته پنجم اینکه زن و مرد موظف هستند یکدیگر را تایید و تثبیت کنند و این کار علاوه بر اینکه عملا انجام می گیرد باید در گفتار و رفتار هم انعکاس یابد به عبارت ساده تر زن ومرد رسما باید اعتراف کنند که منهای طرف مقابل قادر به زندگی کردن نیستند. این تایید و پذیرش موجب افزایش صفا و صمیمت خواهد شد. از رسول خدا نقل شده است که فرمودند: وقتی مردی به همسرش می گوید تو را دوست دارم این جمله هرگز از قلب همسرش زائل نمی شود. باید توجه داشته باشیم که همه انسان ها اعم از مرد و زن در تمام دوران زندگی از شک و تردید برکنار نیستند و این تردید و شک در رفتار و کردارشان نیز منعکس می شود. به همین جهت وقتی مورد تایید دیگران قرار می گیرند جان و توان تازه ای بر آنان دمیده می شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها