موج
کدخبر : ۳۶۵۸۴۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-365844

در گفتگوی آنلاین شهردار اصفهان و سفیر ایران در ارمنستان مطرح شد:

شهردار اصفهان گفت: ایروان و اصفهان دو خواهرخوانده با عمری بیست سال هستند و باید از قرابت این دو شهر برای رشد و شکوفایی به‌درستی استفاده شود.

به گزارش خبرگزاری موج اصفهان، قدرت اله نوروزی در گفتگوی آنلاین با سفیر ایران در ارمنستان اظهار داشت: بخشی از جمعیت اصفهان را ارامنه تشکیل می‌دهند که شهروندان نجیب، خوب و خوش‌نامی هستند. ضمن اینکه رابطه ما نیز با شورای خلیفه‌گری ارامنه بسیار خوب است.

شهردار اصفهان تأکید کرد: خانواده شهدای ارامنه نیز در اصفهان برای ما بسیار ارزشمند هستند و محله ارامنه اصفهان برای ما اهمیت زیادی دارد چرا که ظرفیت قابل‌توجهی داشته و از نظر جاذبه‌های گردشگری بسیار با اهمیت است.

قدرت اله نوروزی افزود: از سوی دیگر در حوزه‌های آموزشی در دانشگاه اصفهان، دانشکده ارمنولوژی داریم که ارامنه در آنجا نقش مهمی ایفا می‌کنند. هم‌چنین محله جلفای اصفهان با شهر ایسی فرانسه تفاهم نامه خواهرخواندگی منعقد کرده است چرا که ساکنان این شهر ارمنی هستند. این ارتباط و خواهرخواندگی در همین دوره از مدیریت شهری صورت گرفته است.

وی بیان داشت: اینها زیرساخت‌هایی است تا با ارامنه ارتباط‌های بهتر و بیشتری داشته باشیم و با توجه به ظرفیت‌هایی که آنجا موجود است می‌توانیم این تعاملات را قوی‌تر کنیم تا ارامنه هم بتوانند از ظرفیت‌های اصفهان بیشتر استفاده کنند.

نوروزی در ادامه گفت: با اینکه ارمنستان کشور کوچکی است اما قطب گردشگری مهمی به شمار می‌رود چرا که تعداد گردشگران آن بسیار زیاد بوده و مورد توجه جهانیان قرار دارد.

وی بیان داشت: اصفهان با عظمت و سابقه تاریخی و میراثی که به‌عنوان یک شهر جهانی و بین‌المللی دارد، ضمن عضویت در 10 سازمان و شبکه شهر بین‌المللی، با سیزده شهر در کشورهای مختلف رابطه خواهرخواندگی دارد؛ در کنار اینها عضو شبکه شهرهای خلاق جهان بوده و به تازگی نشان کاندیداتوری شهر دوستدار کودک را دریافت کرده است. بنابراین از شما انتظار داریم همکاری و حمایت کنید تا از این ظرفیت‌ها بهره گرفته و ارتباطات را در کشور ارمنستان ارتقا دهیم.

شهردار اصفهان اشاره داشت: قبل از هر چیزی اصفهان در کشور ما شهری است که حدودا دارای جمعیت بیش از 7-8 هزار ارمنی است که مقیم ایران بوده و شهروند اصفهان هستند؛ بنابراین مهم است که بین ارامنه ایران و کشور ارمنستان پل ارتباطی قوی ایجاد کنیم.

وی افزود: در این میان شورای خلیفه‌گری نیز می‌تواند نقش مهمی در ارتباطات رسمی و حوزه‌های مختلف داشته باشد؛ بنابراین با بهره گیری بیشتر از ظرفیت‌های سفارت، می‌توان فرصت ها را بیشتر مورد استفاده قرار داد.

نوروزی به طرح شهروند دیپلمات نیز اشاره داشت و گفت: این ایده ابتکار جدید، نوآورانه و خلاقانه ای است که با مشارکت شهروندان اصفهان دنبال می‌شود و در کشورهای دیگر هم از این برنامه استقبال شده است.

وی بیان داشت: در طرح شهروند دیپلمات ، محور شهروندان و استفاده از ظرفیت های آنان در فضای ارتباطات بین المللی است. در این راستا چند تجربه خوب از جمله با انجمن دوستی ایران و فرانسه داشتیم؛ به این ترتیب که ایرانی‌های مقیم آنجا هفته فرهنگی اصفهان در پاریس را برگزار کردند و ما نیز در آن حضور یافتیم که چیزی حدود 38 برنامه اجرا شد و از کارهای خیلی موفق بود که علاقه‌مند بودیم در کشورهای دیگر از جمله اتریش و المان برگزار شود ولی بحران کرونا مانع از آن شد.

شهردار اصفهان اشاره داشت: در اردیبهشت‌ماه 1400 جشنواره بین‌المللی صنایع‌دستی را در اصفهان برگزار خواهیم کرد که یک هویت فرهنگی داشته و توسعه اقتصادی را نیز به دنبال دارد. مهم‌تر از همه با توجه به ظرفیت گردشگری این رویداد می‌توانیم از مسئولان و مردم خوب ارمنستان برای بازدید آن دعوت به عمل آوریم. در این زمینه، اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اصفهان و ریاست نمایندگی وزارت امور خارجه در اصفهان نیز نقشی جدی و اساسی دارند.

نوروزی همچنین اشاره داشت: از شما درخواست داریم که تلاش کنید خط هوایی بین دو کشور که استاندار ما نیز پیگیر آن بوده است، برقرار شود تا با صرف زمان کمتر، این ارتباطات را توسعه دهیم.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها