موج
کدخبر : ۳۶۵۵۲۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-365523

معاون استاندار همدان با اشاره به انقلاب اسلامی در همدان به روایت اسناد در نمایشگاه این موضوع، گفت: این رویدادها بخشی از تاریخ معاصر کشورمان هستند و اسناد و مدارک آن باید به بهترین شیوه حفظ و نگهداری شده و در اختیار محققان و پژوهشگران قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری موج همدان، سیدمحمدرضا میرصفدری،  معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری همدان روز سه شنبه در حاشیه دیدار از نمایشگاه "انقلاب اسلامی در همدان به روایت اسناد" اظهار داشت: این رویدادها بخشی از تاریخ معاصر کشورمان هستند و اسناد و مدارک آن باید به بهترین شیوه حفظ و نگهداری شده و در اختیار محققان و پژوهشگران قرار گیرد.

وی افزود: فعالیت های مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور برای جمع آوری و نگهداری اسناد با ارزش تاریخی در آرشیو ملی ایران قابل تقدیر است. 

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری همدان با بیان اینکه اسناد دولتی، میراث مکتوب و بخشی از دستاوردهای نظام است گفت: حفظ و حراست از این اسناد با بهترین شیوه ضروری است.

وی با بیان اینکه اقدامات بسیاری در دولت های مختلف صورت می‌گیرد که نتیجه آن، تغییر و تحول در شرایط عمومی و اجتماعی جامعه است، گفت: این رویدادها بخشی از تاریخ معاصر کشورمان هستند و اسناد و مدارک آن باید به بهترین شیوه حفظ و نگهداری شده و در اختیار محققان و پژوهشگران قرار گیرد.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری همدان خاطرنشان کرد: اگر مدیران و تصمیم گیران سطح عالی و میانی به سوابق اقدامات قبلی مراجعه کرده و راه های رفته را بررسی کنند، در بسیاری از موارد هزینه های مالی و انسانی قابل توجهی صرفه جویی شده و در کمترین زمان می‌توانند بهترین تصمیمات را بگیرند.

میرصفدری اضافه کرد: برای بررسی سوابق گذشته، راهی جز مراجعه به سوابق مکتوب نیست، سوابقی که در قالب مکاتبات اداری و یا گزارش های تحلیلی و آماری به صورت مستمر تهیه می شود و در بایگانی ادارات موجود است. 

وی گفت: اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور به مرکزیت همدان با بررسی و انتقال اوراق و سوابق اداری دارای ارزش نگهداری به آرشیو ملی ایران و فراهم کردن زمینه دسترسی محققان به این اسناد، به نوعی آرشیو و حافظه اجرایی و تاریخی کشور را نگهداری کرده و در بستری امن برای مراجعه مجدد آماده می‌کند که این کار بسیار مهم و حتی حیاتی است.

میرصفدری تاکید کرد: همه دستگاه‌های اجرایی و ادارات دولتی برای حفظ تاریخ و عملکرد خود باید در بالاترین سطح ممکن با این مرکز همکاری کنند و همه سوابق خود را در آرشیو ملی ایران به ثبت برسانند تا آیندگان در جریان اتفاقات تلخ و شیرین تاریخ معاصر قرار گیرند.

 

حافظ  پنج میلیون برگ سند هستیم

مدیر کل اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور نیز با اشاره به قوانین و مقررات مربوط به واسپاری و تعیین تکلیف اوراق بایگانی راکد دستگاه های اجرایی و خدمات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به عموم مردم به ویژه محققان افزود: در حال حاضر بیش ازپنج میلیون برگ سند در مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور نگهداری می شود و به سهولت در اختیار پژوهشگران است.

میثاق گودرزی افزود: کارشناسان مرکز برای شناسایی و جمع آوری برگ برگ اسناد و میراث مکتوب کشور در وسعت جغرافیایی پنج استان غرب کشور در تردد هستند و تلاش می‌کنند حلقه های مفقوده تاریخ مکتوب ایران اسلامی را در آرشیو ملی ایران ثبت کنند.

وی  از جمع آوری بیش از ۱۶ هزار برگ سند و هفت هزار ۸۰۰ قطعه عکس با موضوع انقلاب در منطقه غرب کشور در این مرکز خبر داد و اضافه کرد: این اسناد در قالب نمایشگاه‌های سیار، نمایشگاه‌های مجازی و مستندهای تلویزیونی در مناسبت‌های مختلف از جمله ایام الله دهه فجر منتشر شده و گوشه‌ای از وقایع مهم سال های انقلاب با حضور توده های عظیم مردم را روایت می‌کند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها