موج
کدخبر : ۳۶۴۵۷۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-364570

نادر فلاحی:

مدیرکل‌ میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان اردبیل گفت: دو خانه تاریخی اردبیل براساس موافقت شورای ثبت آثار غیرمنقول کشور در ردیف آثار ملی قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری موج اردبیل، نادر فلاحی ، مدیرکل‌ میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان اردبیل گفت: در جلسه شورای ثبت آثار غیرمنقول کشور دو اثر غیرمنقول از استان اردبیل شامل خانه تاریخی مصطفوی و خانه اربابی(مرادنژاد) در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

وی بیان کرد: خانه تاریخی مصطفوی که قدمت آن به دوره قاجار بر می‌گردد، در بافت تاریخی اردبیل، چهارراه امام خمینی(ره) واقع شده که دارای ارسی‌های زیبا و سردر آجری با سبک معماری دوره قاجار است که با توجه به قابلیت‌های آن توانستیم در ردیف آثار ملی ثبت کنیم.

مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل افزود: خانه تاریخی اربابی نیز واقع در محله قدیمی اوچ‌دکان با حیاط مرکزی و اعیان‌نشین و ازاره سنگی و بدنه آجری از جمله بناهای اواخر قاجار شهر اردبیل است که دارای زیرزمین با طاق قوسی و یخچال است.

فلاحی ادامه داد: ثبت خانه‌های تاریخی در ردیف ملی زمینه برای مرمت، حفاظت و حراست از آنها را فراهم می‌کند که با این هدف در تلاش برای ثبت خانه‌های تاریخی و قدیمی اردبیل در ردیف ملی هستیم.

وی با اشاره به اقدامات مرمتی در خانه‌های تاریخی اردبیل بیان کرد: با اصول کارشناسی خانه‌های تاریخی مرمت و احیا شده و با هدف جذب گردشگر و بازدید از این خانه‌ها مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد که در این زمینه اقدامات گسترده‌ای انجام شده و در حال انجام است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها