موج
کدخبر : ۳۶۴۴۰۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-364403

سیدمحمد واعظی نژاد:

مدیرکل نوسازی مدارس استان کرمان : در دهه فجر امسال 100 پروژه با 455 کلاس درس و 52 هزار مترمربع زیربنا افتتاح می کنیم.

به گزارش خبرگزاری موج کرمان، سیدمحمدواعظی نژاد، مدیرکل نوسازی مدارس استان کرمان  در نشست خبری ضمن گرامیداشت ایام الله دهه فجر اظهار کرد: در سال جاری رشد 25 درصدی در اعتبارات دولتی اداره کل نوسازی مدارس در سطح ملی و استانی داشتیم و همچنین اعتبارات نقدی بسیار خوب و توانستیم پروژه های نیمه تمام سال های گذشته را فعال و به مرحله اجرا برسانیم.

وی افزود: سرانه فضای آموزشی استان کرمان در سال جاری افزایش قابل توجهی داشته و در ابتدای سال گذشته سرانه فضای آموزشی استان 4.9 متر مربع برای هر دانش آموز بود که در حال حاضر به 5.05 متر رسیده است. متوسط کشور 5.2 درصد است و امیدواریم امسال با راه اندازی پروژه های جدید،از متوسط کشور عبور کنیم.

وی تصریح کرد: کل اعتبار نوسازی مدارس استان کرمان در سال جاری از محل اعتبارات ملی و استانی قریب به 260 میلیارد تومان بوده که ملی 100 درصد تخصیص و استانی تاکنون 50 درصد تخصیص یافته و در مجموع 230 میلیارد تومان تخصیص را شامل می شود.

مدیرکل نوسازی مدارس استان کرمان با اشاره به مشارکت قابل توجه خیرین مدرسه ساز اظهار داشت: سال گذشته 97 میلیارد تومان و امسال 230 میلیارد تومان جذب خیران را داشته ایم و خیرین بزرگوار تعهد احداث 226 پروژه با 1318 کلاس درس را داده اند.

وی تصریح کرد: روز گذشته در شهرستان رابر زادگاه شهید حاج قاسم سلیمانی چهار پروژه با 36 کلاس و زیربنای 4000 مترمربع افتتاح کردیم.
واعظی نژاد عنوان کرد: یکی دیگر ازاقدامات خوبی که امسال انجام شد، انعقاد تفاهمنامه با اتاق بازرگانی استان کرمان در جهت مسئولیت اجتماعی صنایع بود و مقرر شد 120 مدرسه با 720 کلاس درس با همکاری موسسه خیریه مهر گیتی احداث کنند و تاکنون در این زمینه ساخت 464 کلاس درس آغاز شده و روز گذشته افتتاح اولین مدرسه به اسم "کرمان دانا" را با 9 کلاس و 1325 مترمربع زیربنا شاهد بودیم و این نهضت ادامه دارد. ضمن اینکه محوریت کار اتاق بازرگانی در مناطق کمتر برخوردار و حاشیه شهر کرمان است.

وی اظهار داشت: جمع آوری بخاری های نفتی از مدارس استان از ابتدای امسال آغاز شده و 1730 کلاس درس به سیستم های سرمایشی و گرمایشی استاندارد مجهز می شوند.

مدیرکل نوسازی مدارس استان کرمان گفت: یکی از دغدغه های آموزش و پرورش عدم برخورداری مدارس از سرویس های بهداشتی مناسب بود که نیاز به احداث 518 چشمه و بهسازی 1300 چشمه سرویس بهداشتی بود و امسال 198 چشمه سرویس بهداشتی در مدارس اضافه کردیم و با همکاری قرارگاه سازندگی سپاه در این زمینه کار می کنیم.

وی عنوان کرد: در دی ماه سال گذشته سیل جنوب و شرق استان به 1500 کلاس درس آسیب رساند و عمده این مشکلات به دلیل نداشتن عایق رطوبتی بود و در سال جاری پایه تعمیر مدارس را بر اصلاح عایق رطوبتی گذاشتیم و 92 هزار مترمربع ایزوگام در مدارس انجام شد.

واعظی نژاد با اشاره به تغییرات شرایط کرونایی عنوان کرد: تجهیزات موردنیاز مدارس در سال جاری به دلیل شیوع کرونا و فعالیت غیرحضوری مدارس، متفاوت بود و تمرکز را بر سیستم رایانه ای و ویدئوپروژکتور گذاشتیم و 26 میلیارد تومان در این زمینه هزینه شده است.

وی در ادامه گفت: 310 پروژه نیمه تمام در استان کرمان داشتیم که همه فعال شده و تعداد زیادی از آنها تا پایان امسال به آموزش و پرورش تحویل داده می شود.

مدیرکل نوسازی مدارس استان کرمان با اشاره به اینکه پروژه ساختمان ستادی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، افزود: این پروژه اردیبهشت 1400 بهره برداری می شود.

وی با اشاره به اینکه در حاشیه شهر کرمان دو پروژه بزرگ 36 کلاسه از سال گذشته آغاز شده، تصریح کرد: با بهره برداری از این دو پروژه، مهر 1400 مشکلات تراکم دانش آموزی در شهر کرمان کمتر خواهد شد.

واعظی نژاد اظهار کرد: پویش ملی "آجر به آجر" را همزمان با کشور در استان کرمان آغاز کرده ایم و در پویش محرم عملکرد خوبی در استان کرمان داشتیم و یک مدرسه سه کلاسه تعریف شد و 15 هزار نفر مشارکت داشتند.

وی ادامه داد: به دلیل اینکه بیشترین مشارکت را از شهرستان عنبرآباد در این پویش داشتیم، ساخت مدرسه در این شهرستان خشت گذاری شد.

واعظی نژاد با اشاره به پویش "من مادرم، همه بچه های ایران فرزند من" گفت: در این پویش ساخت مدرسه 12 کلاسه پیش بینی شده است.

مدیرکل نوسازی مدارس استان کرمان با بیان اینکه 30 درصد از مدارس استان فرسوده و نیازمند بازسازی است، افزود: 35 درصد مدارس نیز با مقاوم سازی می تواند 30 سال دیگر استفاده شود و این موارد در برنامه ها وجود دارد.

واعظی نژادبا بیان‌اینکه تعداد 80 کلاس خشت و گلی در قالب 30 مدرسه در استان داشتیم عنوان کرد:  با احداث فضاهای جدید، مدارس خشت و گلی از فضای آموزشی استان حذف شد.
وی با اشاره به وجود مدارس فرسوده در سطح استان کرمان گفت :در حال حاضر 108 مدرسه سنگی و 170 مدرسه کانکسی داریم و تصمیم بر اینست که از فضای آموزشی حذف شوند.
خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها