موج
کدخبر : ۳۶۳۳۷۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-363378

روز یکشنبه چهارم بهمن ماه در خلال بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، تفاهم‌نامه‌ای مابین شرکت ایزوایکو و شرکت حفاری شمال با موضوع بومی سازی و ساخت دکل حفاری پایه دار دریایی به امضا رسید.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، روز یکشنبه چهارم بهمن ماه در خلال بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، تفاهم‌نامه‌ای مابین شرکت مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران(ایزوایکو) و شرکت حفاری شمال با موضوع بومی سازی و ساخت دکل حفاری پایه دار دریایی (ویژه حفاری در آب های کم عمق) به امضا رسید.

در این نشست که در سالن اصفهان در محل دائمی نمایشگاه‌های تهران برگزار شد در ابتدا خاجوی، مدیر امور فنی شرکت نفت فلات قاره ایران، با اشاره به ذخایر، تولید و مصرف انرژی در کشور گفت: کشورهای پیشرفته ی دنیا امروز به سمت استفاده از انرژی های تجدید شونده گام برداشته‌اند؛ اما در کشور ما تا رسیدن به آن مرحله راه درازی وجود دارد از این رو صنعت حفاری در ایران همچنان صنعتی پر رونق است.

وی ادامه داد: با توجه به نوع و میزان مصرف انرژی در کشور ناچاریم در کنار فرهنگ سازی در راستای مصرف بهینه انرژی بحث توسعه میادین را نیز در دستور کار قرار دهیم.

خاجوی با اشاره به میادین عظیم و توسعه نیافته کشور، تصریح کرد: با توجه به وجود ذخایر خدادی و نیاز به احداث حداقل ۱۲۰ حلقه چاه جدید جهت توسعه میادین کشور، صنعت حفاری برای سرمایه گزاران بازاری بسیار جذاب و پول ساز است.

مدیر امور فنی شرکت نفت فلات قاره ایران با اشاره به نیاز مبرم این شرکت به دکل های حفاری گفت: ما در کشور با کمبود دکل مواجه هستیم و اگر بخواهیم تنها نیاز شرکت فلات قاره را بر طرف کنیم حداقل به ۱۵ دکل نیاز داریم.

وی با اشاره به زنجیره ی ساخت دکل‌های حفاری در کشور تصریح کرد: ساخت دکل‌های حفاری در شرکت ایزوایکو باعث فعال شدن زنجیره‌ی تولید در کشور خواهد شد این زنجیره علاوه بر اشتغال‌زایی پایدار صنایع کوچک و پایین دستی را نیز فعال می‌کند و به تبع آن رونق اقتصادی ایجاد می شود.

خاجوی در پایان با اشاره به اینکه شرکت فلات قاره با ارائه ی فاینانس پشتیبان پروژه ساخت دکل حفاری خواهد بود، گفت: این اتفاق مهم می‌بایست سال ها پیش انجام می‌شد اما امید است این شروع فصل نوینی در صنعت حفاری کشور باشد.

در ادامه اوجی مدیر عامل شرکت انرژی گستر سینا نیز با بیان اینکه نمایشگاه های نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در طول سال‌های برگزاری همواره آبستن دستاوردهای بزرگی بوده است، گفت: این نمایشگاه‌ها سابق بر این موجب تولید و ساخت قطعات مورد نیاز صنعت نفت و گاز کشور شده است و امیدواریم این تفاهم نامه نیز هرچه سریع تر منجر به عقد قرارداد گردد.

وی در ادامه با اشاره به مطمئن بودن صنعت نفت و گاز جهت سرمایه گذاری گفت: بنیاد مستضعفان نیز عزم خود را جزم کرده تا در این صنعت سرمایه گذاری نماید.

مدیر عامل شرکت انرژی گستر سینا با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در سفر به عسلویه گفت: رهبری در این سفر با توجه به نیاز کشور به گسترش میادین نفت و گاز بر توسعه صنعت حفاری و ساخت دکل‌ها در داخل کشور تاکید نمودند.

اوجی با اشاره به تعمیر موفقیت آمیز سکوی سحر ۲ در مجتمع ایزو ایکو گفت: این سکو در همین مدت کوتاه توانسته با موفقیت ۲۰ حلقه چاه را اورهال نماید.

وی در پایان با اشاره به توانایی ایزوایکو در ساخت و تعمیرات سکوهای نفتی و دکل های حفاری گفت: ایزوایکو با تعمیر موفقیت آمیز دکل های مختلف حفاری از جمله دکل سحر ۲، توانایی‌های خود را به اثبات رسانده و بی شک توانمندی این مجتمع در ساخت دکل‌های حفاری نیاز کشور را در این حوزه نیز تامین خواهد کرد .

در ادامه این نشست دکتر حمید رضائیان اصل مدیرعامل شرکت مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران گفت: شرکت ایزوایکو با وسعت ۱۱۰۰ هکتار و دارا بودن تجهیزات منحصر به فرد، بزرگ‌ترین زیرساخت دریایی کشور است.

وی با اشاره به ورود ایزوایکو به بازار تعمیرات ریگ های حفاری از سال ۹۰ تا کنون گفت: ایزوایکو برای نخستین بار با تعمیر موفق سکوی مدرس توانایی خود را در این بخش به اثبات رساند تا جایی که امروز این شرکت به عنوان هاب تعمیرات ریگ‌های حفاری در کشور است.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی کشتی‌سازی خلیج فارس با اشاره به تعرفه های رقابتی شرکت ایزوایکو تصریح کرد: تعرفه ی تعمیرات در شرکت ایزوایکو نسبت به شرکت های کشتی سازی در منطقه 30 درصد ارزان تر و به صرفه تر است.

رضائیان اصل در ادامه با قدردانی از مدیران ارشد شرکت حفاری شمال از حسن اعتماد آنها نسبت به ایزوایکو تشکر کرد و گفت: این اتفاق نقطه‌ی عطفی در صنعت دریایی و صنعت حفاری کشور خواهد شد و نام همه‌ی شما در تاریخ این صنعت به ثبت خواهد رسید.

در ادامه عیدی مدیرعامل شرکت حفاری شمال نیز با اشاره به نیاز کشور به دکل های حفاری گفت: این اتفاق مهم همیشه یکی از آرزوهای من بوده و تحقق آن گامی ارزشمند در توسعه میادین نفت و گاز کشو خواهد بود.

وی با اشاره به کیفیت خوب کالاهای ایرانی گفت: امروز مفتخریم که با وجود موارد مشابه خارجی خریدار کالای با کیفیت ایرانی هستیم و به امید خدا ایرانی ترین دکل حفاری را خواهیم ساخت.

عیدی در پایان با بیان اینکه این تازه اول راه است گفت: اگر عمری باقی باشد کاری خواهیم کرد که خارجیان انگشت حیرت به دهان بمانند .

به گزارش حوزه ارتباطات و امور بین الملل شرکت مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران، پایان بخش این نشست امضای تفاهم نامه بومی سازی و ساخت دکل حفاری پایه دار دریایی در آب های کم عمق مابین ایزوایکو و شرکت حفاری شمال بود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها