موج
کدخبر : ۳۶۳۲۸۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-363283

مدیر کل پزشکی قانونی استان یزد؛

مدیر کل پزشکی قانونی استان یزد با تاکید بر اینکه سازمان پزشکی قانونی یک مرکز تخصصی است، افزود: به همین دلیل نیازمند ساختمان های مجهز و تخصصی هستیم و فضاهای خاصی لازم است لذا شایسته تر است که پزشکی قانونی در ساختمانی فعالیت کند که برای این کار ساخته شده است.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، فریبرز آیتی مدیر کل پزشکی قانونی استان یزد گفت: سازمان پزشکی قانونی بیش از 20 وظیفه دارد و واحد تشریح یکی از واحدهای این سازمان است که هر روزه حداقل یک فوتی به واحد تشریح ارسال می شود و در این بخش علت و زمان فوت را مورد سنجش قرار می دهند.

وی در اشاره به قسمت های مختلف سازمان پزشکی قانونی گفت: آزمایشگاه DNA، سرولوژی  و پاتولوژی که سال گذشته راه اندازی شده، آزمایشگاه سم شناسی و بخش آموزش و پژوهش از دیگر قسمت های این سازمان تخصصی به حساب می آیند.

آیتی با بیان اینکه در قسمت پژوهشی سازمان هر سال استان یزد دو الی سه عنوان پژوهشی کسب می کند، گفت: 9 مرکز فعال پزشکی قانونی در کل استان یزد وجود دارد که نهمین مرکز فعال در شهرستان خاتم از اواسط سال جاری راه اندازی شد.

وی گفت: ساختمان های سازمان فقط سه ساختمان تملیکی در زمین های موقوفه هستند و بر همین اساس باید گفت سازمان پزشکی قانونی یزد از لحاظ عمرانی دستگاه فقیری  است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه سازمان پزشکی قانونی یک مرکز تخصصی است، افزود: به همین دلیل نیازمند ساختمان های مجهز و تخصصی هستیم و فضاهای خاصی لازم است لذا شایسته تر است که پزشکی قانونی در ساختمانی فعالیت کند که برای این کار ساخته شده است.

وی در باب پروژه عمرانی این سازمان در استان یزد گفت: دو پروژه تخصصی در حوزه تشریح و آزمایشگاه های پزشکی قانونی در مرکز استان طراحی شده که مشمول مرور زمان شده و پس از 14 سال معطل مانده است و سعی داریم تا پایان سال واحد تشریح را راه اندازی کنیم و سال آینده بخش آزمایشگاه تکمیل و راه اندازی شود.

مدیر کل پزشکی قانونی استان یزد در ادامه به ایجاد واحد توسعه معاینات اشاره کرد و گفت: این بخش تا سال آینده به بهره برداری می رسد.

آیتی اظهار داشت: پزشکی قانونی شهرستان مهریز در حال ساخت است و چند ماه دیگر در ساختمان مستقل و تخصصی فعالیت خود را آغاز خواهند کرد.

 وی با بیان اینکه سازمان پزشکی قانونی استان یزد از نظر خدمات الکترونیکی پیشرفت خوبی داشته، بیان کرد: به زودی 100 درصد خدمات ما بدون کاغذ انجام خواهد شد.

این مقام مسئول در حوزه پزشکی قانونی استان یزد در خصوص مصوبات سفر رییس قوه قضاییه به یزد گفت: با توجه به افزایش قیمت های ناگهانی مصوباتی در سفر رییس قوه قضاییه به یزد داشتیم که محقق نشده است ولی تجهیزات تخصصی آزمایشگاه پزشکی قانونی یزد را از منابع این سفر خریداری خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه برخی خدمات پزشکی قانونی در یزد انجام نیم شود، گفت: نمونه های سم شناسی پیشرفته وژنتیک را به اصفهان ارجاع می دهیم ولی خدمات پاتولوژی در یزد پاسخگو است و نیازی به ارجاع به سایر استان ها ندارد.

آیتی با بیان اینکه 9مرکز مادر ژنتیک قانونی در کشور داریم، گفت: با توجه به مصوبات کشوری و نیاز حوزه ژنتیک به خرید دستگاه های بسیار گران قیمت و نیروهای فوق العاده تخصصی مقرون به صرفه نیست که در هر استانی یک مرکز ژنتیک ایجاد شود لذا پرونده های ژنتیک یزد به اصفهان ارسال می شود و حتی کشورهای بزرگ اروپایی هم تعداد محدودی از این مراکز را دارند و ما از نظر تعداد مراکز ژنتیک از وضعیت خوبی در کشور برخوردار هستیم.

وی با اعلام اینکه بیشترین چالش ما کمبود فضای فیزیکی و بودجه ای پزشکی قانونی یزد است، افزود: این چالش در مقابل استان های دیگر چشمگیر است.

وی با بیان اینکه در دوارن کرونا در تمامی رده ها 15 درصد کاهش ورودی پرونده ها را داشتیم، افزود: برخی پرونده ها پیچیده تر شده است.

آیتی افزود: در کل کشور80درصد مراجعات پزشکی قانونی اعم از مصدومین ناشی از نزاع و تصادفات و حوادث است.

مدیر کل پزشکی قانونی استان یزد در خصوص میزان همسرآزاری و مراجعه در این خصوص گفت: مراجعه همسر آزاری در استان یزد تقریبا معادل عدد کشوری است و در زمان قرنطینه کرونا هم در عمل مشاهده نشده که افزایش آماری وجود داشته باشد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها