موج
کدخبر : ۳۶۱۵۸۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-361585

تحلیلگر ارشد بازارهای مالی عنوان کرد:

تحلیلگر ارشد بازارهای مالی اظهار کرد: فشار نرخ بهره یکی از چالش های اقتصاد ایران در سال 1400است.

به گزارش خبرگزاری موج اصفهان، مرتضی ایمانی راد در وبینار « چشم انداز و تحلیل اقتصاد ایران در سال 1400 »  که با همکاری اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد، مشکلات صنعت بانکداری و چالش های پیوستن ایران به FATF را یکی از مهمترین چالش های اقتصاد کشور در سال 1400 عنوان و تصریح کرد: سودآوری بازارهای طلا، ارز، مسکن و بورس  در این سال کاهش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه با انتخاب بایدن  و قدرت گیری مجدد دموکرات ها درآمریکا، بخشی از فشارها و تحریم های تحمیل شده بر اقتصاد ایران کاهش خواهد یافت، افزایش درآمدهای ارزی کشور و رفع نسبی چالش های بازار ارز را در سال 1400 محتمل دانست و افزود: کاهش نسبی نرخ ارز در سال 1400 و قرار گرفتن دلار در کانال زیر 25000 تومان بسیار محتمل است اما با توجه به ترجیح دولت به تثبیت بازار ارز، کاهش آن تا  زیر 20 هزار تومان چندان محتمل نیست.

 این تحلیلگر ارشد بازارهای مالی با پیش بینی رکود بازار مسکن در سال آینده تاکید کرد: علاوه بر رکود، کاهش قیمت  های واقعی و  اسمی در این بازار نیز محتمل خواهد بود. وی سرمایه گذاری در بازارهای ارز و طلا را در سال 1400 پر ریسک خواند و تصریح کرد: در بازارهای بین المللی بازار سهام می تواند گزینه بهتری برای سرمایه گذاران فعالان اقتصادی باشد. 

وی با پیش بینی رشد شاخص در بازار بورس گفت: روند بازار بورس صعودی خواهد بود اما رشد دو سال اخیر شاخص کل در این بازار تکرار نخواهد شد.

ایمانی راد در ادامه، آینده اقتصاد جهان را در اختیار رمز ارزها دانست و تاکید کرد: به رغم بالا بودن ریسک این بازار، ورود بانک ها و موسسات مالی معتبر به بازار رمز ارزها سبب افزایش چشمگیر قیمت بیت کوین و عبور آن از مرز 40 هزار دلار شده است.

وی در ادامه ورود به بازارهای صادراتی و اخذ درآمد ارزی و  همچنین سرمایه گذاری برای کالاهای جایگزین واردات را استراتژی مناسب شرکت ها برای سال آینده دانست و گفت: به دلیل ریسک بالای بازارهای طلا، ارز و مسکن، سرمایه گذاری بیشتر بر موجودی کالا در سال آینده پیشنهاد  می شود.

این پژوهشگر اقتصادی افزود: توصیه می شود فعالان اقتصادی بازار خدمات را در رأس فعالیت های اقتصادی خود قرار دهند با  این شرط که در این حوزه نوآوری داشته باشند .

وی تاکید کرد: در آینده اقتصاد جهان در اختیار شرکت هایی خواهد بود که با هوش مصنوعی و تکنولوژی های نوین واردبازار می شوند .

مرتضی ایمانی راد در پایان سخنان خود تاکید کرد: سال آینده با توجه به نا مشخص بودن بسیاری از مولفه های تاثیر گذار بر اقتصاد، وارد دوران عدم قطعیت می شویم و باید پویایی بیشتر را در تصمیم گیری ها لحاظ نموده و از برنامه ریزهای هزینه بر و بی فایده میان مدت و بلند مدت پرهیز نماییم.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها