موج
کدخبر : ۳۶۱۳۶۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-361363

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس:

رئیس کمسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: سازمان نظام مهندسی کشاورزی به عنوان یک سازمان مردم نهاد بر پایه دانش کشاورزی است که با بهره گیری از این توان می توانیم گام موثری را در امر تولید برداریم.

به گزارش خبرگزاری موج آذربایجان شرقی، علیرضا منادی در جلسه‌ شورای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اظهار داشت: تجربه‌ی کشورهای پیشرفته نشان می‌دهد که آن‌ها تلاش می‌کنند وابستگی غذایی به دیگر کشورها نداشته باشند و به همین منظور تولید غذا در داخل را در اولویت قرار داده‌اند.

وی در پاسخ به خواسته های سازمان، اجرایی شدن تبصره ۱ ماده ۱۶ قانون هوای پاک را الزامی دانست و طی تماس تلفنی با رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور خواستار نشست مشترک در ارتباط با بررسی این موضوع با حضور وزیر صمت شد و گفت: سازمان محیط زیست به عنوان متولی امر باید پیگیر اجرای این موضوع مهم باشد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با پیگیری های لازم در مجلس و برگزاری جلسات مشترک با مسئولین ذیربط، نسبت به رفع موانع و مشکلات پیش رو و اجرایی کردن قوانین تلاش خواهد شد.

وی در پایان خواستار ارائه نکته نظرات کارشناسی در قالب طرح به نمایندگان مجلس شد و خاطرنشان کرد: پیشنهادات ارائه شده در کمیسیون های مربوطه طرح می شود تا در صورت تایید، تحت عنوان قانون جدید اصلاح قوانین موجود به تصویب رسیده و ابلاغ گردد.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی نیز در این جلسه در خصوص عدم اجرای ماده ۲۳ قانون افزایش بهره وری کشاورزی و منابع طبیعی در ارتباط با حذف ۲۰ واحد دروس غیر تخصصی و اجرای عملیات کشاورزی شش ماهه گفت: با توجه به اینکه سیاست سازمان مرکزی تغییر مهندسی «ادبیات محور» به «عملیات محور» است، بسترهای لازم نیز در سازمان جهت همکاری در اجرای این مهم فراهم شده است.

شفیعی در تشریح راهکار اجرایی این ماده قانونی اظهار کرد: حدود ۴۵۰ مرکز مهارت آموزی و توان افزایی در سطح کشور و ۲۲ مرکز نیز در استان با مشارکت تولیدکنندگان در ظرف مدت ۹ ماه تاسیس شده است.

وی افزود: این مراکز با اینکه هیچ هزینه ای برای دولت ندارند، در صورت همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه آزاد اسلامی می‌توان از این پتانسیل در راستای آموزش دانشجویان کشاورزی همانند دانشجویان رشته های پزشکی استفاده نمود و طبق قانون اعطای مدرک باید به‌شرط گذراندن دوره آموزشی انجام گیرد.

 رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی اضافه کرد: حدود ۴۰ سال است که یارانه در قالب خدماتی از جمله انرژی و نهاده های کشاورزی کود و سم و... داده می شود که متاسفانه نهاده‌ی دانش در این خصوص مغفول مانده است.

شفیعی متذکر شد: سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی توانسته با آموزش مسئولین فنی و صدور پروانه‌ی اشتغال بستر را برای حضور در واحد های تولیدی فراهم نماید. با این حال انتظار می رود با اجرایی شدن این ماده‌ی قانونی گام بسیار خوبی در راستای افزایش بهره وری بخش کشاورزی برداشته شود.

وی همچنین خواستار اجرایی شدن تبصره ۱ ماده ۱۷ قانون هوای پاک شد و افزود: با اجرایی شدن این تبصره با هدف کنترل و بهبود بهداشت، ایمنی و محیط زیست واحدهای تولیدی، صنعتی، خدماتی و کشاورزی، تمامی واحدها ملزم به به‌کارگیری کارشناسان محیط زیست خواهند بود.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی در پایان در خصوص اجرای طرح کارورزی نیز گفت: با توجه به اینکه اجرای این طرح می توانست ضمن فراهم کردن زمینه‌ی افزایش توان عملی دانش آموختگان بخش کشاورزی، زمینه ساز ورود کارشناسان توانمند به عرصه های تولید نیز شود، اما متاسفانه واحدهای تولیدی در بخش کشاورزی استان بعنوان واحد پذیرنده از این استقبال نکردند و همچنان این طرح به صورت ناقص اجرا شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها