موج
کدخبر : ۳۵۹۵۸۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-359587

آلام دردهای ۵ روستای سیروان را با آبرسانی تسکین دهید؛

سیروانی که بر روی دریایی آب قرار دارد، برخی از روستاهای آن همچون نثارمله ماران، چشمه رشید و چشمه پهن و سراب کارزان و قسمت سفلی روستای حسن گاوداری در بی توجهی مسئولان ذیربط، تشنه لبان به هر دری می زنند ولی متاسفانه تاکنون ندای مثبتی از سوی مسئولان ذیربط شنیده نشده است .

به گزارش خبرگزاری موج ایلام، مسئولان تاکنون نتوانسته اند مشکل بی آبی برخی از روستاهای این منطقه را برطرف کند، ساکنان این روستاها همچنان در پی وعده‌های آنان منتظر پیک مهربانی هستند که آلام دردهای آنان را تسکین دهند، در گرمای داغ تابستان تاب آورند و هم اکنون در زمستان بی صبرانه منتظر تدبیر آنها برای رفع مشکلات کم آبی منطقه هستند.

لوله کشی برخی از این روستاها مربوط به قبل از انقلاب است و هم اکنون با توجه به توسعه روستا جوابگو نیست، چرا باید برخی مردم از این نعمت خدادادی بی نصیب و برخی به وفور آب داشته باشند. در فصل زمستان شدت کم آبی زیاد نیست ولی بایستی مشکلات این روستاها اساسی برطرف شود تا در فصل تابستان بدون دغدغه، بتوانند به زندگی روزمره خود ادامه دهند.

کولر های خاموش در فصل گرمای سال، آه و ناله کودکان و سالخوردگان در گرمای داغ تابستان دل هر بیننده ای را به درد می آورد، چهره های خسته مردان و زنان در فصل کار و کشاورزی و نبود آب برای نظافت در دنیای کرونایی در کدام قانون نوشته شده ولی مردم از آن بی خبرند؟

برخی از این روستاها بدلیل کمبود آب، تاکنون نه آب گرم از دوش حمامشون بالا رفته و نه سینک ظرفشویی و نه در داخل منزلشون آبی دیده اند، آیا نباید در مقابل پولی که برای قبض های آب پرداخت می کنند، خدمات دریافت کنند؟ انتظار میرود که مسئولان به این موضوع ورود کند و برای این تعداد خانواری که در چهار فصل سال از کم آبی رنج می برند، چاره اندیشی کند.

۵۰ خانوار نثار مله ماران در فصل تابستان با کم آبی شدید مواجه هستند

رئیس شورای اسلامی روستای نثار مله ماران گفت: روستای نثار مله ماران دارای ۵۰ خانوار می باشد که در فصل تابستان با بی آبی شدید مواجه می باشد ولی در فصل زمستان آب هست ولی بدلیل افت شدید قابل استفاده  برای حمام و غیره نمی باشد.

صمد سهرابیان در گفتگو با خبرنگار ما افزود: لوله کشی این روستا مربوط به گذشته است و هم اکنون جوابگوی ساکنان این روستا نیست و از طرفی بدلیل زنگ زدگی و پوسیده شدن آنها باعث نارضایتی ساکنان این روستا شده است.

وی اظهار داشت: به نمایندگی از ساکنان این روستا بارها به آب و فاضلاب منطقه مراجعه کرده ام و قول رفع مشکل داده اند ولی تاکنون اقدامی در این مورد انجام نشده است.

وی با بیان اینکه در فصل زمستان آب ساکنان سفلی روستا  به شدت کم است و در فصل گرما بطور کلی قطع می باشد،اظهار داشت: انتظار می رود که شرکت آبفای استان به خواسته اصلی ساکنان این روستا جامع عمل بپوشاند. 

۳۰ خانوار در روستای حسن گاوداری تابستان آب ندارند

یکی از ساکنان روستای حسن گاوداری از توابع شهرستان سیروان استان ایلام گفت: طرح آبرسانی این روستا از محل کوه طبیعی تیپ سان و بخشی از آن از مجتمع سرابکلان تامین می شود ولی به دلیل اینکه لوله کشی آن مربوط به قبل از انقلاب است، بیشتر لوله های آن به مرور زمان از بین رفته و از طرفی با توجه به بافت روستا، عادلانه توزیع نشده است.

کرم بیگی با اشاره به اینکه آب منبع ذخیره روستای مذکور، زیاد ولی به دلیل قدیمی بودن شبکه آبرسانی، تعداد ۳۰ خانوار از اهالی این روستا از آب آشامیدنی بی بهره هستند،افزود: ذخیره  آب روستای مذکور با توجه به افزایش جمعیت جوابگوی همه اهالی روستا نیست و برخی از خانوارها دارای آب زیاد و برخی از این نعمت خدادادی محروم هستند و هرچه به مسئولان ذیربط مراجعه می کنند، جواب قانع کننده ای نمی شنوند.

وی اظهار داشت: خانوارهای ساکن سفلی روستا در فصل بهار در حسرت آب آشامیدنی به سر می برند در گرمای تابستان به ناچار از آنهایی که آب دارند و یا از چشمه نزدیک روستا که بهداشتی هم نیست استفاده می کنند، با توجه به شیوع بیماری کرونا و نیاز مردم برای رعایت مسائل بهداشتی، انتظار می رود مسئولان آب و فاضلاب برای رفع مشکلات آنان چاره اندیشی کنند.

وی ادامه داد: از ابتدای انقلاب تاکنون بیش از ۴۰۰ خانوار از این روستا به شهرهای ایلام و تهران مهاجرت کرده اند و این زنگ خطری است که به صدا درآمده و اگر مسئولان به مشکلات آنان توجه نکنند به یقین این منطقه در آینده ای نه چندان دور، خالی از سکنه خواهد شد.

۵ روستای سیروان با مشکل جدی آب روبرو هستند

صباح فیضی بخشدار کارزان از توابع شهرستان سیروان در گفتگو با خبرنگار ما نیزگفت: ۵ روستا شامل سراب کارزان ،چشمه پهن، چشمه رشید، نثار مله ماران و حسن گاوداری بدلیل فرسودگی شبکه و عدم تقویت آب بخصوص در فصل گرم سال با مشکلات جدی آب روبرو هستند.

برخی از روستاهای سیروان دارای شبکه قدیمی و جوابگوی آبرسانی با فشار بالا نیست

رئیس آب و فاضلاب شهرستان سیروان با اشاره به اینکه  تعداد روستاهای تحت پوشش این شرکت در این  شهرستان ۵۶ روستا می باشد که تمامی این روستاها آبرسانی به صورت شبکه می باشد،گفت: با توجه به اینکه بیش از ۵۰ درصد مردم شهرستان سیروان در تهران و شهر ایلام ساکن بوده و در حال حاضر دارای کوچ معکوس می باشند و در این چند سال اخیر ساخت و سازهای زیادی در سطح  این منطقه  صورت گرفته و در مناطق کارزان بیشتر به صورت خانه باغ احداث گردیده است.

ذوالفقار سلیمی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری موج ایلام افزود: بعضی از روستاها دارای شبکه قدیمی و دیگر جوابگوی آبرسانی با فشار بالا نمی باشند و نیاز به تعویض دارند که در سال جاری این شرکت اقدام به توسعه خط انتقال در روستای سرابکلان به طول  یکهزار و ۴۰۰ متر و نصب یک الکتروپمپ جهت تقویت تعدادی از این روستا نموده  است.

وی اظهار داشت: در همین راستا نیز مقدار  دو هزارو ۶۵۰ متر شبکه با قطر بالا و تعویض شیرهای فلکه مخازن  و ورودی روستاها با اعتباری بالغ بر ۱۲ میلیارد و ۸۵۰ میلیون ریال انجام شده است.

مدیرآبفای سیروان تصریح کرد: در چند ماه آخر سال جاری نیز برنامه اصلاح خط انتقال روستاهای سرتنگ، ورمیان و پهنه بر و نیز جابجایی خط انتقال روستاهای چشمه پهن، چشم رشید، خلیل آباد، سراب کارزان و قنات آباد در دست اقدام دارد که با اصلاح این خطوط در سال آینده هیچ گونه مشکلی در توزیع و قطعی آب نداریم.

سلیمی اظهار داشت: همچنین روستاهای حسن گاوداری، گوراب و اسلامیه نیز به توسعه شبکه به طول ۳ هزار و ۵۰۰ متر با قطر ۹۰ میلی متر در دست اقدام است که انشاءالله تا پایان فروردین ماه سال آینده انجام خواهد شد.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها