موج
کدخبر : ۳۵۹۲۶۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-359261

مدیرکل بنیاد مسکن یزد در گفت و گو با خبرگزاری موج یزد اعلام کرد؛

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان یزد گفت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای مقابله با تهدید سوانح طبیعی عملیات پیشگیری پیش از وقوع سانحه را با اجرای طرح ویژه بهسازی و نوسازی سکونتگاه های آسیب ‌پذیر روستایی و همچنین بازسازی مناطق سانحه ‌دیده پس از وقوع سانحه را در دستور کار خود قرار داده است.

علیرضا قربانیان مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان یزد در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری موج یزد با اشاره به سالروز زلزله دلخراش بم که در تقویم ایران اسلامی به نام روز ملی ایمنی در برابر زلزله و بلایای طبیعی نامگذاری شده است گفت: براساس گزارش سال 2000 برنامه عمران ملل متحد UNDP ایران یکی از سانحه ‌خیزترین کشورهای جهان محسوب می‌شود مانند سیل، طوفان، رانش زمین و از همه مهمتر زلزله که هر ساله بسیاری از سکونتگاهای ایران را به ویژه در مناطق روستایی تهدید می‌کند.

وی افزود: بنابراین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای مقابله با تهدید سوانح طبیعی عملیات پیشگیری پیش از وقوع سانحه را با اجرای طرح ویژه بهسازی و نوسازی سکونتگاه های آسیب ‌پذیر روستایی و همچنین بازسازی مناطق سانحه ‌دیده پس از وقوع سانحه را در دستور کار خود قرار داده است.

قربانیان افزود: در عملیات پیشگیری پیش از وقوع سانحه وظیفه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در ارائه تسهیلات طرح ویژه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی می باشد که این طرح با تغییر در ساختمان های بی دوام به بناهای بادوام، طی یک دوره مشخص 10 ساله و ساخت 2 میلیون واحد روستایی برنامه ریزی شده است.

وی از مهمترین اهداف این طرح را احداث مسکن مقاوم و بادوام روستایی، حفظ هویت معماری بومی مسکن روستایی، تامین مسکن متناسب با نیاز روستایی و جنبه زیباشناسانه سیمای روستا، احداث مسکن سبز روستایی، احداث مسکن مقاوم و بادوام، تغییر فضای روستا از محیطی غیربهداشتی به فضایی شاداب و زیبا به منظور جلوگیری از مهاجرت، تطبیق کالبد مسکن روستایی با زندگی امروزی، ترویج فرهنگ بیمه و ایجاد زمینه های لازم برای تحت پوشش بیمه قراردادن واحدهای مسکونی روستایی، تلاش در بهینه سازی مصرف انرژی در مسکن روستایی و ایجاد تحرک در چرخه تولید مسکن روستایی عنوان نمود.

 وی خاطرنشان کرد: سقف تسهیلات طرح ویژه در حال حاضر 50 میلیون تومان با کارمزد 4 درصد و بصورت اقساط 15 ساله می باشد.

 این مقام مسئول در بحث بازسازی مناطق سانحه دیده پس از وقوع سوانح طبیعی عنوان نمود: سوانح طبیعی مانند سیل، طوفان، رانش زمین و زلزله بسیاری از سکونتگاه های ایران به ویژه مناطق روستایی را تهدید می کند و با توجه به وظایف قانونی بنیاد مسکن در زمینه بازسازی و نوسازی سکونتگاه های آسیب پذیر، پس از وقوع سانحه، بازسازی این مناطق در دستور کار این نهاد قرار گرفته است.

وی بیان کرد: مراحل بازسازی شامل اقدام های مقدماتی، برنامه ریزی، تهیه طرح های کالبدی، آواربرداری، تامین توزیع تسهیلات بانکی، تهیه و توزیع مصالح ساختمانی می باشد که با هدف بازسازی و نوسازی واحدهای مسکونی و تجاری شهرها و روستاها متناسب با ظرفیتها، قابلیت ها به منظور احیای کالبد شهرها و روستاها، به کارگیری فنآوری‌های نوین ساختمان در فرآیند بازسازی و روستاهای آسیب دیده صورت می گیرد.

مدیرکل بنیاد مسکن استان ادامه داد: مقاوم سازی مساکن روستایی در برابر تهدیدات و عوامل طبیعی، از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در این میان  زلزله و سیل به عنوان حوادث طبیعی عمده در استان هر از چند گاهی خسارت و تلفاتی به بار می آورد.

وی یادآوری کرد: همین امر ضرورت اندیشیدن به مقاومت ساختمان ها و ارائه راهکارهای لازم برای کاهش خطرات طبیعی را دو چندان می کند که امیدواریم یا همکاری دستگاه های مرتبط گام های مهمی در این راستا برداشته شود.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها