موج
کدخبر : ۳۵۸۰۰۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-358002

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان گفت: حل مسئله فاضلاب علاوه بر تلاش و تخصص آبفا مستلزم همکاری بین سازمانی و یک چارچوب دیپلماسی است تا به بحران تبدیل نشود.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، امین قصمی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان با اشاره به بوی نامطبوعِ فاضلاب به عنوان معضل هر ساله شهر بندرعباس، به تشریح دلایل این مسئله پرداخت و گفت: عدم اجرای شبکه جمع آوری فاضلاب در برخی مناطق شهر از دلایل عمده انتشار بوی نامطبوع فاضلاب است؛ به طوری که در اکثر مناطق شمال کمربندی وحاشیه خورگورسوزان که بیشترین حجم بوی نامطبوع را داریم، به دلیل وجود بافت فرسوده، سکونت گاه های غیر رسمی و عدم اجرای طرح جامع شهری، امکان اجرای شبکه جمع آوری فاضلاب وجود ندارد.

قصمی افزود: بخشی از فاضلاب تولیدی مناطق مذکور از طریق کانال آب های سطحی وارد خور شده و با توجه به شیب کم بستر خور و خروجی آن که تحت تاثیر جریانات جزر و مدی آب دریا است، تخلیه مناسب فاضلاب های درون خور به طور کامل صورت نگرفته و باقی ماندن فاضلاب در خور (و تابش آفتاب به آن) سبب ایجاد فرایندهای بی هوازی و درنتیجه تولید بوی نامطبوع فاصلاب می شود.

*وارونگی دمایی و بوی نامطبوع فاضلاب در پاییز و زمستان

وی ادامه داد: پدیده وارونگی دمایی از دیگر دلایل انتشار بوی نامطبوع است چرا که مشکل انتشار بو در فصول پاییز و زمستان به علت وقوع این پدیده، بیشتر از فصول گرم احساس می شود؛ به طوری که به علت دمای کمتر لایه های هوایی نزدیک به زمین، بوی نامطبوع موجود در این ناحیه امکان حرکت عمودی را از دست داده و در لایه های نزدیک به زمین بیشتر گسترش می یابد.

*طرح احداث تصفیه خانه شرق بندرعباس در مرحله تصویب

مدیرعامل آبفا استان در ادامه، با اشاره به اینکه وجود تصفیه خانه فاضلاب (با فرآیند لجن فعال) در نزدیکی بافت شهری از دیگر دلایل انتشار بوی نامطبوع است، گفت: در حال حاضر پس از تعیین تکلیف قرارداد سرمایه گذاری اصلاح و ارتقای تصفیه خانه فاضلاب بندرعباس به دلیل عدم انجام به موقع تعهدات از سوی سرمایه گذار، این مجموعه تلاش می کند با رفع مشکلات موجود و افزایش راندمان بهره برداری تصفیه خانه، تا حد امکان از میزان بوی نامطبوع فاضلاب بکاهد.

وی تصریح کرد: از طرفی با توجه به افزایش حجم ورودی فاضلاب نسبت به ظرفیت تصفیه خانه در سال های اخیر، این مجموعه طرح احداث تصفیه خانه فاضلاب شرق بندرعباس با ظرفیت 89 هزار مترمکعب در شبانه روز را در دست بررسی و مطالعه دارد.

به گفته قصمی؛ این تصفیه خانه جدید با فاصله مناسب نسبت به بافت شهری احداث خواهد شد و جمعیتی برابر 433 هزار نفر را در افق 1425 تحت پوشش قرار می دهد.

مدیرعامل آبفا استان خاطر نشان کرد: هزینه مورد نیاز جهت احداث تصفیه خانه شرق و سامانه انتقال فاضلاب حدود دو هزار 859  میلیارد ریال برآورد شده که در حال حاضر در مرحله بررسی و تصویب در شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها