موج
کدخبر : ۳۵۳۴۶۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-353465

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان از بی نیاز کردن بندرعباس از ۳۰ میلیون مترمکعب آب سد میناب خبر داد و گفت: به دنبال این هستیم که برداشت از میناب و سفره های آب زیرزمینی را به حداقل برسانیم تقریبا موفق شده ایم نسبت به سد استقلال میناب بی نیاز می شویم.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، امین قصمی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان، در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه ضمن اشاره به اینکه  دو پروژه ۱۰۰ هزار و یک میلیون مترمکعبی امروز به نتیجه رسیده و تا پایان امسال به طور کامل در مدار قرار می گیرد، گفت: میناب از جمله شهرستان هایی است که نیاز به 15 هزار متر مکعب آب  در سال را دارد که از طریق چاه ها تامین می شود 

قصمی گفت:  در بندرعباس ۵۲ میلیون متر مکعب آب بندرعباس تامین خواهد شد، ۱۰۰ میلیون مترمکعب در سال نیاز بندرعباس است که با تامین آب شهری تنها ۷۰ درصد آن امکان پذیر بود. علاوه بر تامین کمبود ۲۲ میلیون مترمکعب آب مازاد نیز تامین می کنم و به دنبال این هستیم که برداشت از میناب و سفره های آب زیرزمینی را به حداقل برسانیم تقریبا داریم به سد استقلال میناب بی نیاز می شویم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان تصریح کرد: شیرین سازی نه تنها نیاز کمی و کیفی شهر بندرعباس و بندر خمیر را برطرف کرد بلکه کمک شایانی به حفظ دشت میناب است. با حضور نماینده عالی دولت و نمایندگان مجلس عملیات اجرایی این پروژه را کلید می زنیم.

قصمی با بیان اینکه به صورت ویژه و جدی در حال پیگیری هستیم تا از بندرعباس و نقطه مرزی هرمزگان و کرمان همه نقاطی که می توانیم ازاین خط انتقال را شناسایی کنیم و آن ها را به این منبع آبی پایدار وصل کنیم، عنوان کرد: تامین نیاز آبی روستاهای شمال بندرعباس که با کمبود جدی آب مواجه هستند از این آب شیرین کن هستیم، تامین نیاز آبی رضوان پروژه بعدی مان است که مطالعات آن آغاز شده است. این پروژه یک ابرپروژه مهم و اساسی است که صفحه جدیدی را در وزارت نیرو به لحاظ توانمندی ایجاد می کند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان با اعلام اینکه دو آب شیرین کن را به سیریک اضافه می کنیم، اذعان داشت: ساخت آب شیرین کن در سرخون نیز از برنامه های ما است که قطعا" این پروژه ها در تامین و پایداری نیاز آبی شهرها و روستاهای استان هرمزگان است.

قصمی ضمن اشاره به اینکه فاز اول آب رسانی به سردشت از سد جگین، آب رسانی به گوهران از سد گوران دو زیرساخت اساسی در شهرستان بشاگرد در حال اجرا هستند و وارد مدار بهره برداری می شوند، تشریح کرد: تامین نیاز آبی روستاهای شهرستان سیریک از پروژه های دیگر مورد نظر ماست که با الویت بندی و برنامه ریزی های اصولی پیگیری و به نتیجه خواهیم رساند.

وی گفت: ۴ مجتمع روستایی بزرگ را تا پایان بهمن ماه وارد مدار بهره برداری خواهیم کرد که با افتتاح آن ۴۸ روستا در استان از نعمت آب شرب پایدا رو با کیفیت برخوردا می شوند که شامل ۸ هزار خانوار و جمعیت ۳۰ هزار نفر خواهد بود. در شهریور ۱۴۰۰ نیز ۶۱ روستای دیگر با ۱۰ هزار و ۳۰۰ خانوار و حدود ۴۰ هزار نفر دیگر را اضافه می کنیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان در ادامه با بیان اینکه  آب رسانی به روستای کوهی و بهره برداری از سه مجتمع بزرگ در بندرلنگه به صورت ویژه در دستور کارماست، افزود: در کل استان پروژه هایی در حال اجرا را برای حل مسئله تامین آب استان در بلند مدت داریم.

قصمی با اشره به اینکه خط انتقال ۳۳ کیلومتری برای تامین آب شهر بندرعباس نیز در حال اجراست، تصریح کرد: روستاهای شمال بندرعباس با ۱۰۰ هزار نفر جمعیت را به دو منبع آبی پایدار وصل می کنیم. تصفیه خانه فاضلاب میناب در بهمن ماه  به بهره برداری می رسد، تصفیه خانه شهرک پیامبر اعظم در بندرعباس نیز در دستور کار ماست که امیدوارین در ۶ ماه اول سال آینده به بهره برداری برسد.

وی خاطرنشان کرد: قرارداد جدید ۱۰ ساله آب شیرین هرمز تمدید شد، دو هزار و ۵۰۰ مترمکعب مخزن در هرمز در حال اجراست و تا دو ماه آینده وارد مدار می شود تا ظرفیت جزیره را به سه روز ارتقا دهیم. آب رسانی به مجتمع های گردشگری هرمز نیز در حال اجراست و به دنبال ایجاد ظرفیت جدید ۵۰۰ هزار مترمکعبی آب در این جزیره هستیم. بنیاد برکت و مردم همراهی خوبی با ما برای گذر از مشکلات آبی هرمز داشته اند

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها