موج
کدخبر : ۳۵۲۱۹۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-352190

حجت فتاحی :

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان اردبیل گفت: با توجه به کمبود پارکینگ در سطح شهر این مشکل دوچندان شده و باعث ایجاد ترافیک کاذب در شهر می‌شود و از این رو احداث پارکینگ‌های مناسب در سطح شهر اردبیل از ضروریات است.

به گزارش خبرگزاری موج اردبیل،  حجت فتاحی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان اردبیل گفت: با توجه به کمبود پارکینگ در سطح شهر این مشکل دوچندان شده و باعث ایجاد ترافیک کاذب در شهر می‌شود و از این رو احداث پارکینگ‌های مناسب در سطح شهر اردبیل از ضروریات است.

وی افزود: یکی دیگر از مشکلات ترافیکی در سطح شهر اردبیل نبود محل مناسب برای سوار و یا پیاده کردن مسافر توسط وسائط نقلیه عمومی است و به همین دلیل باید محلی مناسب در سطح شهر برای این امر نیز اختصاص یابد تا از ایجاد ترافیک کاذب جلوگیری شود.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان اردبیل با اشاره به نارضایتی از تردد کامیون‌های سنگین در سطح شهر بیان کرد: برای رفع این مشکل سطح شهر بلوک‌بندی شده و تیم‌های مخصوصی از طرف راهنمایی و رانندگی برای برخورد با متخلفان کامیون‌های سنگین در نظر گرفته شده است و اما مشکل اصلی این رانندگان نبود پارکینگ مناسب در سطح شهر برای کامیون‌های سنگین است.

پارکینگ‌های مناسب در مناطق مختلف

فتاحی ادامه داد: برای رفع مشکل تردد و توقف وسائل نقلیه در سطح شهر اعمال محدودیت ورود در تمامی منافذ شهری امکان‌پذیر نیست و تنها راه‌حل برای رفع این معضل احداث پارکینگ‌های مناسب در مناطق مختلف برای مارک این وسائل نقلیه سنگین است.

وی با اشاره به لزوم هم‌پوشانی سیاست مسؤولان در مباحث ترافیکی تشریح کرد: سیاست مسؤولان در حوزه ترافیک باید هم‌پوشانی لازم را داشته باشد تا شاهد بهبود امور در حوزه ترافیک و مدیریت صحیح آن باشیم و قطعا اهداف اصلی از جمله نظم و انضباط ترافیکی و کاهش تلفات با هم‌پوشانی سیاست مسؤولان و برنامه‌ریزی دقیق و صحیح امکان‌پذیر خواهد بود.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان اردبیل تصریح کرد: در خصوص روند آمدوشد در شهر باید در شورای ترافیک تجدید نظر شده و شاهد تغییراتی در این حوزه باشیم و به تناسب ترددهای شهری و حجم ترافیک، لزوم اعمال محدودیت‌های ترافیکی از جمله یک طرفه کردن برخی خیابان‌ها، حذف پارک‌های حاشیه‌ای در برخی معابر بیش از پیش احساس می‌شود.

فتاحی گفت: در حال حاضر فرصتی برای آزمون و خطا و اقدامات بدون تدبیر باقی نمانده و باید با اقدامات عملی و رصد وضعیت موجود، ترسیم وضعیت مطلوب و آسیب‌شناسی، اقدامات اساسی و عملی برای رفع مشکلات ترافیکی شهر اردبیل و سایر مناطق انجام گیرد.

کاهش ۱۷ درصدی تلفات تصادف در معابر شهری

وی اظهار کرد: در ۶ ماهه نخست سال‌جاری کاهش ۱۷ درصدی در تلفات جانی در تصادفات معابر شهری را شاهد بوده‌ایم به طوری‌که در ۶ ماهه ابتدایی سال ۹۸ تعداد ۲۴ نفر در اثر تصادفات شهری فوت شده بودند و این تعداد طی همین مدت در سال ۹۹ به ۲۰ نفر کاهش یافته است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان اردبیل بیان کرد: تعداد مجروحان از تصادفات معابر شهری نیز ۹ درصد کاهش یافته و در کنار آن در جمع کل تصادفات شهری نیز کاهش ۲۰ درصدی تصادفات را شاهد بوده‌ایم و بیشترین علل تصادفات شهری با سهم ۳۹ درصدی عدم توجه به جلو توسط راننده بوده و ۷۲ درصد تصادفات در آب‌وهوای آفتابی، ۲۷ درصد در هوای ابری و یک درصد هم در سایر وضعیت‌ها اتفاق افتاده است.

۴۵ درصد فوتی‌ها در بازه سنی ۲۱ تا ۴۰ سال بودند

فتاحی با اشاره به میانگین سنی متوفیان در تصادفات شهری تصریح کرد: متاسفانه ۴۵ درصد سن متوفیان در تصادفات شهری در بازه ۲۱ تا ۴۰ سال که جزو قشر مولد جامعه محسوب می‌شوند قرار داشته و از ۲۰ نفر فوتی در ۶ ماهه اول سال‌جاری ۶ نفر در سر صحنه و ۱۴ نفر دیگر نیز در مسیر بیمارستان یا در محل مراکز درمانی فوت شده‌اند و ۷۰ درصد متوفیان در مراکز درمانی فوت شده‌اند که این رقم از نرم کشوری که بین ۴۵ تا ۵۰ درصد بوده، بیشتر است.

وی ادامه داد: شهرستان اردبیل با ۸ نفر کاهش فوتی ناشی از سوانح ترافیکی داخل شهری در رتبه اول استانی قرار دارد و پس از آن نیز به ترتیب بیله‌سوار با ۲ نفر کاهش فوتی، مشگین‌شهر یک نفر کاهش فوتی، نیر، نمین، سرعین و کوثر همانند سال گذشته بدون فوتی، خلخال و گرمی یک نفر افزایش فوتی و در نهایت شهرستان پارس‌آباد با افزایش ۵ نفر فوتی ناشی از سوانح ترافیکی داخل شهری در رتبه نهم و بحرانی قرار دارد.

توقیف ۳۹۷ خودرو فاقد پلاک در سال‌جاری

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان اردبیل افزود: در سال ۹۹ تعداد ۴۲ هزار و ۸۵۰ راننده به دلیل عدم استفاده از کمربند، تعداد ۶ هزار و ۶۳۴ راننده موتور سیکلت به دلیل عدم استفاده از کلاه ایمنی، تعداد ۱۹ هزار و ۲۴۲ راننده به دلیل استفاده از تلفن همراه و تعداد ۲ هزار و ۳۶۴ راننده وسیله نقلیه نیز به دلیل انجام حرکات خطرناک، مارپیچ و نمایشی اعمال قانون شده‌اند.

فتاحی گفت: برای رانندگانی که اقدام به حرکات مارپیچ و نمایشی می‌کنند اعمال قانون شدیدتر و سخت‌تر بوده و البته یکی از دلایل این امر نبود پیست اتومبیل‌رانی و موتورسواری در اردبیل بوده که به‌دلیل آن برخی از افراد برای تخلیه هیجان خود در خیابان‌های شهری اقدام به انجام حرکات‌های نمایشی می‌کنند‌.

وی تصریح کرد: در سال جاری تعداد یک هزار و ۶۰ موتورسیکلت به دلیل انجام حرکات خاص و سایر تخلفات توقیف شده‌اند که از این تعداد ۳۰۵ موتورسیکلت فاقد پلاک بودند و در کنار آن تعداد ۲ هزار و ۸۱۸ دستگاه وسیله نقلیه به پارکینگ فرستاده شده‌اند و از این تعداد ۳۹۷ مورد دستگاه وسیله نقلیه به دلیل عدم وجود پلاک اعمال قانون شده‌اند.

صدور ۵ هزار و ۷۹۳ گواهینامه در سال ۹۹

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان اردبیل بیان کرد: مخدوشی پلاک یکی از موضوعاتی است که بررسی‌های لازم بر روی آن انجام می‌گیرد و اگر پس از بررسی‌های انجام یافته، تعمدی بودن مخدوشی پلاک محرز شود، راننده خاطی به دلیل ارتکاب جرم به مراجع قضایی استان اردبیل معرفی می‌شود و در صورت تعمدی نبودن نیز جریمه مشخصی انجام می‌گیرد.

فتاحی گفت: در سال‌جاری تعداد ۱۷ هزار و ۱۵۰ نفر متقاضی دریافت گواهینامه بودند که از این تعداد ۵ هزار و ۷۹۳ نفر در آزمون‌های لازم قبول شدند و تعداد ۶۵۲ گواهینامه نیز به دلیل تخلفات زیاد وافزایش نمره منفی راننده توقیف شده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها