موج
کدخبر : ۳۴۸۲۴۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-348249

مشاور مرکز توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات صنعت برق؛

مدرس و مشاور مرکز توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات صنعت برق بر توسعه و به کارگیری فراگیر انواع سیستم‌های سایبر- فیزیکی در حوزه انرژی تاکید کرد و گفت: ایمن سازی سایبری سیستم‌های کنترل صنعتی باید جدی تر دنبال شود.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، نشست کارگروه انرژی و آب پدافند غیر عامل استان یزد با موضوع تهدیدات سایبری در سامانه‌های اسکادا و کنترل صنعتی حوزه انرژی به میزبانی شرکت برق منطقه‌ای یزد برگزار شد.

در این نشست که به همت کارگروه انرژی و آب اداره کل پدافند غیر عامل استان یزد و با حضور شرکت‌ها و نهاد‌های مربوطه برگزار شد؛ محمدمهدی احمدیان مدرس و مشاور مرکز توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات صنعت برق، نکاتی در مورد تهدیدات سایبری سامانه‌های اسکادا و کنترل صنعتی در حوزه‌های انرژی و آب مطرح کرد.

در ابتدای این نشست احمدیان ضمن اشاره به گسترش قابل توجه فناوری در سال‌های اخیر، توسعه و به کارگیری فراگیر انواع سیستم‌های سایبر- فیزیکی در حوزه انرژی را یادآور شد و افزود: امروزه این سیستم‌ها از جوانب مختلف تاثیرات ویژه‌‌ای بر زندگی روزانه مردم داشته و این روند به شکل روزافزون در حال گسترش است.

وی ادامه داد: شبکه‌های تولید، توزیع و انتقال برق، سیستم‌های انتقال و تصفیه آب، شبکه‌های توزیع و انتقال نفت و گاز نمونه‌هایی از این سیستم‌ها هستند.

احمدیان همچنین خاطرنشان کرد: از آن جا که سیستم‌های کنترل صنعتی به عنوان نوعی از این سیستم‌ها به شکل گسترده در زیرساخت‌های حیاتی کشور‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، انتظار می‌رود مقوله ایمن سازی سایبری در آن‌ها به طور جدی دنبال شود.

وی اهمیت سایبری حوزه انرژی در زیرساخت‌های حیاتی کشور را بسیار با اهمیت دانست و این امر را ضامن پایداری و تاب آوری شبکه برق، آب، گاز و سایر شبکه‌ها دانست و ادامه داد: اهمیت سایبری حوزه انرژی حتی در شرایط همه گیری و انتشار بیماری کووید ۱۹ نیز مهم و غیر قابل چشم پوشی است.

گفتنی است، در پایان این سمینار آموزشی به چالش‌ها و پرسش‌های پیش آمده در دوران پسا کرونا پاسخ داده شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها