موج
کدخبر : ۳۴۸۰۰۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-348007

مسئول انجمن گرافیک سازمان بسیج هنرمندان استان قم:

مسئول انجمن صنفی تبلیغات استان قم گفت: هنر ابزاری مهم و اثرگذار در انتقال ظرافت‌ها، لطافت‌ها و زوایای آشکار و پنهان دفاع مقدس است.

مجتبی قانونی در گفتگو با خبرگزاری موج در قم، با تاکید بر ضرورت توجه به ابعاد مختلف دفاع مقدس و تبیین آن برای نسل جوان به ویژه از طریق هنر اظهار داشت: امام خمینی(ره) در دوران دفاع مقدس فرمودند شهادت هنر مردان خداست و همان ابتدا جایگاه هنر را تعریف کردند.

این گرافیست هنرمند افزود: ایثار و فداکاری همواره بزرگترین هنر مردان خداست، رهبر معظم انقلاب نیز در مورد کلیدواژه هنر فرمودند گوهری بسیار گران‌بهاء و موهبتی الهی است و این مقوله چیزی نیست که به عنوان کلید واژه از آن به سادگی عبور کنیم.

وی تصریح کرد: اینکه با هنر بتوانیم جنگ و مفاهیم جنگ و ارزش‌ها را حفظ کنیم و به نسل بعد انتقال دهیم، بهای فراوانی دارد، متاسفانه در طول سالها تنها به واژه‌ها و نمادهای جنگ پرداختیم و ارزش واقعی و حقوقی و مسائل اخلاقی و عدالتخواهی و ایثارگری و شرافت دفاع مقدس کمتر مورد توجه قرار گرفت.

قانونی بیان کرد: نگاه هنری و پژوهشی به دفاع مقدس موجب می‌شود نسل بعد به راحتی بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند و جایگاه یادگاران جنگ و آنانی که رفته‌اند را بشناسند، اما هیچ‌گونه پل ارتباطی مفاهیم کلی میان نسل فعلی و شهداء نداریم.

وی عنوان کرد: ما هنوز معنی واقعی واژه شهدا و دفاع مقدس را برای نسل جوان تعریف نکرده‌ایم تا اهمیت آن را بداند، مقوله هنر می‌تواند بهترین پیام رسان چنین مفاهیمی به نسل ما باشد.

مسئول انجمن گرافیک سازمان بسیج هنرمندان استان قم خاطرنشان کرد: هنر در قالب‌های تئاتر و نویسندگی و موسیقی و نقاشی و شعر و خوشنویسی و گرافیک و ... می‌تواند بهترین و موثرترین شیوه بیان  رشادت‌ها باشد و از زبان هنر این زیبایی‌ها منتقل شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر نگاه من به عنوان فردی که در ایام جنگ نوجوان بودم و امروز درگیر هنر هستم این است که اجازه دهیم که آن ارزش‌ها تجزیه و تحلیل و به زبان هنر منتقل شود، قطعا انسان‌هایی که اصل داستان واقعی دفاع مقدس را بفهمند و بدانند رزمندگان در دل هر مناجات،ارتباط عمیقی با خدا و امام داشتند و این چنین مسیر ارزشمندی را انتخاب کردند دارای چه مقام و جایگاهی بوده‌ و هستند.

قانونی بیان کرد: هنر ابزاری مهم و اثرگذار در انتقال زوایای آشکار و پنهان دفاع مقدس است، بسیاری از هنرمندان عرصه دفاع مقدس که در کنار ما هستند و یا از دنیا رفته‌اند، گاه آثار ماندگاری بر جای گذاشته‌اند و با فیلم و شعر و دیگر هنر خود، در احیای مفاهیم دفاع مقدس کوشیده‌اند.

وی اظهار داشت: از یک جایی به بعد باید دقیق‌تر و حساس‌تر از منظر هنر به دفاع مقدس پرداخته شود و اجازه ندهیم بین نسل طلایی و حماسی و ایثارگر و نسل کنونی کشور فاصله ایجاد شود تا جایی که باور آن حماسه‌ها سخت باشد.

این هنرمند گرافیست عنوان کرد: این رشادت‌ها در جنگ تحمیلی در میان جوانان دیروز اتفاق افتاد که همچون جوان‌های امروز بوده‌اند، گاهی در تولید اثر هنری فکر می‌کنیم حتما باید اشخاص و افرادی را به تصویر بکشیم که از افرادی چون اولیاء الله تاسی گرفته باشند و بسیار پاک و منزه و دور از دسترس هستند در حالی که جوانانی بودند که از همین محله‌ها و شهرهای کوچک و بزرگ چنین الماس‌ها و گوهرهایی را جذب کردیم.

وی خاطرنشان کرد: هنرو هنرمند متعهد همیشه و همه جا در خدمت دفاع مقدس بوده  و باید از عواملی که موجب تحریف دفاع مقدس می‌شود پرهیز جلوگیری شود.

مسئول انجمن صنفی تبلیغات استان قم تصریح کرد: تحریف زمانی اتفاق می افتد که اصل داستان را بیان نکنیم، وقتی اصل‌ها، بیان نمی‌شود، با تعبیر و تفسیر افراد مختلف مواجه می‌شویم که در آن تفسیر کردن، حقیقت‌ها به درستی انتقال نمی‌یابد و تحریف ایجاد می‌شود، چون به سراغ سرچشمه نرفتیم و از افرادی که درگیر حماسه بوده‌اند نپرسیده‌ایم.

وی گفت: گاهی سعی می‌کنیم با عقل و نظر خودمان، تنها برای زیباتر و جذاب‌تر شدن ماجرا قدم برداریم و می‌خواهیم به آن رنگ و لعابی بدهیم که کار را خراب‌تر می‌کند و موضوعی را مطرح می‌کنیم که باور پذیر نیست و تصور می‌شود با این کار به راه فرزانه شهدا خدمت می‌کنیم، در حالی که در بسیاری از جاها از حقیقت فاصله گرفتیم و چون نخواستیم اصل آن را توضیح دهیم و به تفسیر بکشیم و بیان کنیم؛ تحریف به وجود آمده است.

مسئول انجمن گرافیک سازمان بسیج هنرمندان استان قم افزود: وقتی حرف اصلی را نزنیم هر کس از نظر خودش و یا بیانی که دارد می‌تواند هزاران برداشت داشته باشد.

وی بیان کرد: از طرفی اگر اغراق و غلو و بزرگ‌نمایی کنیم و حتی پافراتر نهاده و دروغ بگوئیم تا حس و حالی که وجود ندارد منتقل شود باز هم تحریف به وجود می‌آید.

قانونی اظهار داشت: هنوز هستند یادگاران دفاع مقدس که اگر ما برنامه‌ریزی درستی داشته باشیم قطعا می‌توانیم با معرفی آنها، گوهرهای نایاب دفاع مقدس را تربیت کنیم و با جذب جوانان امروز میهن ، پشتوانه معنوی و اخلاقی در جامعه فراهم سازیم.

وی عنوان کرد: ما باید راهی که شهداء به درستی رفته‌اند را به خوبی تبیین کنیم تا دفاع مقدس دچار تحریف نشود و نسل جوان ما بدانند این امنیت و آرامش و غرور و شوکت به راحتی به دست نمی‌آید؛ افرادی بودند که از خودشان و جانشان و فرزند و خانواده‌ و آرامش خود گذشته‌اند تا به این جایگاه مهم بدست بیاید، و بسیار ظلم و کم‌لطفی است که از این مقطع مهم تاریخ ایران در طول انقلاب اسلامی به راحتی گذر کنیم.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها