موج
کدخبر : ۳۴۷۰۴۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-347048

چهارمین شب از هفته دفاع مقدس در کیش؛

در چهارمین شب از هفته دفاع مقدس کیشوندان شنونده خاطراتی تلخ و شیرین از لحظه های زندگی و ایستادگی مردم و رزمندگان دفاع مقدس در برابر رژیم بعث عراق در شهرهای آبادان و خرمشهر بودند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج هرمزگان، چهارمین شب از هفته دفاع مقدس در کیش با بیان خاطراتی از روزها و شب های جنگ تحملیلی توسط عبدالحسن برزیده کارگردان دفاع مقدس، مکی یازع از رزمندگان و راویان دفاع مقدس و علی خدادادی از رزمندگان دفاع مقدس در مرکز همایش های بین المللی کیش با حضور معاون فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش برگزار شد.

مکی یازع یکی از فرماندهان دفاع مقدس در این مراسم با اشاره به اینکه در دفاع مقدس مردم به سرعت یادگرفتند که باید با شرایط جنگ کنار آمده و به صورت عادی به زندگی خود ادامه بدهند گفت: مردم یاد گرفتند که باید جنگ را مدیریت کنند و به زندگی خود ادامه بدهند هر چند شرایط بسیار سخت بود.

وی که در همان روزهای جنگ و با لباس رزم پای سفره عقد نشسته و زندگی مشترک خود را آغاز کرده بود،افزود: باور اینکه در این شرایط ما تصمیم به ازدواج گرفتیم برای همه عجیب بود و این اتفاق حتی در رادیو نفت آبادان اعلام شد اما این اتفاق بسیار خوب و فراموش نشدنی بود.

مکی یازع که در محله « کُفیشه » آبادان زندگی می کرد خاطرات خود از دفاع مقدس و محاصره یک ساله آبادان توسط رژیم بعثی عراق را در کتابی به نام «بچه های کفیشه» به قلم سید قاسم یاحسینی به ثبت رسانده است.

خانواده یازع، با یک پدر و ۱۰ پسر قد و نیم قد، یکی از خانواده‌های اصیل آبادانی بودند که از اولین روز‌های دفاع مقدس به صورت خانوادگی راهی میدان نبرد شدند و از آبادان و خرمشهر دفاع کردند.

از این خانواده چهار فرزند در عملیات الی‌بیت‌المقدس حاضر بودند که یکی از آن‌ها به نام «عبدالامیر یازع»، روز ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۳۶۱ در جریان عملیات آزادسازی خرمشهر به شهادت رسید.

در شب خاطره دفاع مقدس کیش همچنین، عبدالحسین برزیده با بیان خاطراتی افزود: نقطه عطف در روزهای جنگ این بود که مردم زندگی عادی خود را داشتند زیرا می دانستند که این روزهای سخت به این زودی پایان نمی پذیرد به همین دلیل سعی کردند در سخت ترین شرایط، به طور عادی زندگی کنند .

عبدالحسین برزیده متولد 1339 در آبادان، نویسند، بازیگر وکارگردان است که آثار بسیاری در کارنامه فعالیت‌های هنری خود دارد.

فیلم های مزار شریف، روایت سه گانه، پرواز خاموش، دکل و دولت مخفی از آثاری است که برزیده کارگردانی آن ها را برعهده داشته است.

علی خدادادی، از رزمندگان دفاع مقدس مقیم در جزیره کیش نیز که در آن روزها در خرمشهر و آبادان سال‌های جنگ را تجربه کرده است خاطراتی از روزهای بیاد ماندنی دفاع مقدس را بیان کرد.

این برنامه را منصور ضابطیان مجری مطرح کشور اجرا کرد.

گفتنی است؛ همایش نقش زنان در دفاع مقدس ویژه برنامه ای است که رشادت، شجاعت و فعالیت های زنان به عنوان اسوه های صبر و مقاومت در دوران دفاع مقدس را به تصویر خواهد کشید. جمعه 4 مهرماه 99 در شب پنجم از هفته فرهنگی هنری دفاع مقدس کیش با حضور بهناز ضرابی زاده، نویسنده دفاع مقدس، زهرا حمیدی فرد رزمنده و راوی دفاعمقدس و شهدخت پور ابراهیم ،مدیر پروژه ملی نقش زنان در انقلاب و دفاع مقدس با اجرای مریم ربانی ساعت 19.30 دقیقه در مرکز همایش های بین المللی کیش برگزار می شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها