موج
کدخبر : ۳۴۵۳۳۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-345330

رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان همدان عنوان کرد:

رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان همدان با اشاره به اقدامات صورت گرفته و وظایف مرکز تحقیقات،‌ از ارزیابی 20 هزار تن بذر در سال گذشته و برگزاری 551 دوره آموزشی برای بهره برداران خبر داد

به گزارش خبرگزاری موج همدان،‌ قاسم اسدیان٬ رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان همدان در گفتگو با موج با اشاره به اقدامات این مرکز در استان٬ ابراز کرد:  بالغ بر 700-800 گونه  گیاهی در استان کشت و کار می شود و در این زمینه طی 25 سال گذشته  1658 گونه گیاهی جمع آوری شده است که ازاین میزان 315 گیاه داروئی است.

اسدیان افزود: در جوار گیاهان دارویی 70 گونه گیاهان زراعی نیز جمع آوری شده است که 400-500 نوع آن مورد کشت  قرار می گیرد.

وی با اشاره به پژوهش های انجام شده و در حال انجام در زمینه شناسایی ارقام گندم با عملکردی مطلوب و ویژگی های مد نظرعنوان کرد: ارقام بدست آمده را هرچند سال یکبار جهت حفظ و تقویت عملکرد و افزایش بهره وری با آزمایش های مختلف تغییر می دهیم.

وی با پرداختن به ژنتیک های گیاهی مطرح کرد: در مزرعه مرکز تحقیقات و آموزش جهاد کشاورزی استان٬ مجموعه گیاهانی وجود دارند که به صورت مستمر مورد ارزیابی قرار می گیرند و تحقیقاتی که انجام می شود کاملا کاربردی و با توجه به شرایط و اقلیم  حاکم است.

وی با اشاره به تحقیقاتی که دراین مجموعه محقق می شود٬ مطرح کرد: تحقیقاتی که بین 5 -10 سال ارزش خود را حفظ می کنند تحقیقات کاربردی است و بعد از گذشت این مقطع  نیاز است تا با توجه به نوع اقلیم و خاک موجود تغییرات جدید انجام شود.

وی افزود: هدف کلی بخش کشاورزی امنیت غذایی است و سالیانه حدود 130 میلیون تن غذا در کشور تولید می شود که بالغ بر 5.2 میلیون تن آن توسط استان همدان تامین می شود.

وی ادامه داد: رقم مذکور اگر چنانچه به درستی مدیریت شود قابلیت 2 تا 3 برابری دارد؛ ‌همینطور از مجموع صد در صد مواد غذایی که مورد استفاده قرار می گیرد حدود 80 تا 82 درصد آن در داخل کشور تولید می شود.

رییس مرکز تحقیقات آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان همدان گفت: حدود 18 درصد از محصولات غذایی دارای شرایطی هستند که  نمی توان در داخل کشور آن ها را کشت کرد به عنوان مثال 15 درصد روغن کشور در داخل تامین می شود.

اسدیان با اشاره به اینکه اقدام صحیح و درست را باید به درستی انجام داد٬ عنوان کرد: بایستی تامین امنیت غذایی بوسیله ارتقا بهره وری و افزایش بهره وری در محصولات محقق شود.

 

متوسط تولید سیب زمینی در استان همدان 42.5 است

وی با اشاره به پژوهش های بدست آمده،‌ یادآور شد: میزان مجاز نیترات در سیب زمینی در ایران حدود 180-190ppm  است  و این بستگی به میزان سرانه جمعیت دارد که در سال حدود 45 کیلوگرم است و این مقدار در کشورهای اروپایی 165 کیلوگرم است و با توجه به مصرف بالاتر سیب زمینی میزان نیترات آن نیزباید کاهش پیدا کند.

اسدیان افزود: مصرف سرانه غلات در کشورهای اروپایی  حدود 25-30 کیلوگرم در سال است و در ایران حدود 165 کیلوگرم است و این میزان می تواند برای سلامتی مضر باشد.

وی با اشاره به موارد مذکور گفت: با توجه به مطالب طرح شده مطالعاتی را بر روی سیب زمینی با استفاده از دستورالعمل های خاص انجام دادیم که میزان کود نیترات به کار برده حدود 100 کیلوگرم  و از سیستم آبیاری تحت فشار و قطره ای در این مسیر بهره گرفته شد.

 دراین مقطع  15 درصد سطح زیر کشت بااین عمل ساده ارتقا پیدا کرد و میزان آب مورد استفاده تا 3 هزارمترمکعب کاهش پیدا کرد و در مورد غلات نیز آزمایش های مرتبط صورت گرفت.

اسدیان با اشاره به اینکه متوسط تولید سیب زمینی در استان همدان 42.5درصد است و متوسط کشور 32درصد است، ابراز کرد: با اجرای این طرح مدیریت علف هرز به راحتی انجام شد، تولید سیب زمینی افزایش پیدا کرد، زمان آبیاری تغییر پیدا کرد.

وی با بیان اینکه در کلاس های ترویجی در مرکز  تحقیقات، روش های کشت بهینه آموزش داده می شود، عنوان کرد: یکی از وظایف مرکز تحقیقات، پژوهش است و دراین  زمینه سالیانه بالغ بر 150 طرح تحقیقاتی در این مرکز انجام می شود که رقم قابل توجهی است و رشد خوبی را نسبت به سال های گذشته نشان می دهد.

رییس مرکز تحقیقات با اشاره به اینکه 47 محقق در این مرکز وجود دارد، ابراز کرد: این محققان می توانند دارای طرح باشند و یا اینکه از طرح نیز برخوردار نباشند اما تعداد طرح های موجود تقسیم بر تعداد محققان،‌ شاخصی را دست می دهد که حدود 3.1 است که در سال 1395 این شاخص 2.1 بود.

اسدیان با پرداختن به بخش دوم فعالیت های این مرکزدر مسیر تولید فناورانه،‌ گفت: برای حفظ درستی فرایند پایه بذری با عنوان های پرورشی یک،‌ دو و سه در این مرکز تولید فناورانه انجام می شود تا برای پایه بذرها مشکل و آسیببی ایجاد نشود. این عمل توسط جهاد و یا با مشارکت بخش خصوصی اتفاق می افتد.

وی با اشاره به نظارات وارزشیابی مزارع به عنوان یکی دیگر از وظایف مشخص مرکز تحقیقات عنوان کرد: این اقدام با همکاری

واحد ثبت  کنترل و گواهی انجام می شود و در این زمینه در سال گذشته حدود 20 هزار تن بذر ارزیابی شده است.

 

برگزاری 551 دوره آموزشی برای بهره برداران

وی به مقوله آموزش پرداخت و افزود:  حدود 117 هزار نفر بهره بردار به صورت مستقیم و غیرمسقیم در استان همدان وجود دارد که در موضوعات خاص و مورد نظر مورد آموزش قرار می گیرند. در سال گذشته 551 دوره در این حوزه برگزار شده است.

اسدیان با اشاره به موضوع ترویج به عنوان وظیفه ای دیگر که توسط مرکز تحقیقات انجام می شود،‌ افزود: حدود 110 پهنه در استان همدان و 6 مرکز خدمات وجود دارد که در قسمت های مختلف آن حدود 47 کارشناس محقق معین فعالیت می کند و در روز مزرعه تمامی داده های بدست آمده در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.

وی یادآور شد:  3700 نفر در سال 1398 و 3500 نفر سرباز آموزش در سال 1397 تحت آموزش و مهارت آموزی قرار گرفتند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها