موج
کدخبر : ۳۴۵۱۰۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-345104

مدیر کل شیلات هرمزگان تشکیل اتحادیه تکثیر میگو برای این صنعت یک ضرورت دانست و گفت: این اتحادیه باید در کمتر از یک ماه تشکیل و فعالیت های این صنعت از این پس تنها از طریق اتحادیه پیگیری شود.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، عبدالرسول دریایی مدیر کل شیلات استان هرمزگان در این نشست با اشاره به اینکه برنامه ریزی جهت تولید لارو، تامین مولد و غذا برای سال زراعی پیش رو از اهم موارد مطروح در این نشست است، گفت: خوشبختانه استان هرمزگان در صنعت تکثیر و پرورش میگو از جایگاه خوبی برخوردار است که حفظ و ارتقای این جایگاه نیازمند حمایت دولت و تلاش مضاعف بخش خصوصی است.

عبدالرسول دریایی ارتقای علمی و دانش تخصصی بهره برداران و استفاده از دانش روز را لازمه پیشرفت در این صنعت خواند و گفت: بدون شک پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان در این زمینه می تواند به خوبی یاری رسان صنعت تکثیر و پرورش میگو باشد.

وی همچنین از همکاری اداره کل شیلات هرمزگان با پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان در راستای تولید مولدهای سالم (SPF) خبر داد و گفت: اعتباری های استانی برای این مهم تخصیص شده اما در حال حاضر این پروژه با کمبود اعتبار روبرو شده است و نیازمند تخصیص اعتبار و حمایت های بیشتر است .

دریایی در ادامه پیشنهاد داد تا کمیته تخصصی واردات میگوی مولد با مشارکت شیلات، پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان ،سازمان نظام مهندسی، سازمان دامپزشکی و ... در سطح کشوری و با زیر شاخه های استان تشکیل گردد تا علاوه بر تسریع در امور واردات بتوان موانع رو سریع تر مرتفع ساخت.

مدیر کل شیلات هرمزگان تشکیل اتحادیه تکثیر میگو برای این صنعت یک ضرورت خواند و تصریح کرد: این اتحادیه باید در کمتر از یک ماه تشکیل و فعالیت های این صنعت از این پس تنها از طریق اتحادیه پیگیری شود.

در ادامه معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران با اشاره به اینکه استان هرمزگان ظرفیت ویژه ای در صنعت تکثیر و پرورش میگو دارد گفت: در دولت تدبیروامید، میزان پرورش میگو در مزارع کشور افزایش چشمگیری داشته، و سهم چشمگیری از این میزان را استان هرمزگان پوشش داده است.

حسین عبدالحی با بیان اینکه خود کفایی در تولید مولد میگوی سالم و عاری ازبیماری باید هرچه سریعتر عملیاتی و تحقق یابد تصریح کرد: واردات میگو و رفع موانع آن نیز با محوریت بخش خصوصی در دستور کار است.

در ادامه رئیس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان پایش جمعیت های جانوری بومی و دست یابی به شناخت بیشتر این جمعیت، پایش مرتب بیماری های احتمالی ،حرکت در مسیر تولید میگوی سالم و عاری ازبیماری، ارتقای فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی با محوریت تکثیر میگو و ... را از فعالیت های در حال انجام و پیگیری پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان و اداره کل شیلات هرمزگان خواند و گفت: تداوم این روند نیازمند حمایت های دولت و مشارکت و دغدغه‌مندی بهره برداران و  بخش خصوصی است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها