موج
کدخبر : ۳۴۴۸۱۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-344813

مدیرکل محیط‌زیست قم گفت: ۳۰۰ هزار هکتار کانون‌های تولید گردوغبار در قم ایجاد شده است که معادل 30 درصد از مساحت کل استان به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری موج قم، سید رضا موسوی مشکینی مدیرکل محیط‌زیست قم امروز در جلسه «کارگروه مدیریت گردوغبار قم» که در سالن کرامت استانداری قم برگزار شد، گفت: ۳۰۰ هزار هکتار از قم که معادل ۳۰ درصد از مساحت کل این استان است به کانون‌های تولید گردوغبار تبدیل‌ شده‌است.

وی با بیان اینکه این کانون‌ها سالانه ۱۳ هزار تن گردوغبار تولید می‌کنند که نابودی اکوسیستم را به همراه خواهد داشت، افزود: سالانه یک هکتار از مساحت فیزیکی قم به خاطر گردوغبار عملا حذف می‌شود.

مشکینی با اشاره به اینکه استان قم با مساحت حدود ۱۱ هزار و ۲۳۸ کیلومتر مربع در شمال غرب مرکز جغرافیایی کشور قرار دارد، تصریح کرد: قم در منتهی الیه  آب ریز مرکزی کشور قرارگرفته لذا این مساله برای تثبیت حقابه‌های این استان و تخصیص کامل آنها مشکلاتی به وجود آورده است و همچنین وزش بادهای شرقی نیز مدیریت گردوغبار را در قم دشوار کرده‌است.

وی گفت: قم یکی از استان‌های گردوغبارخیز کشور شناسایی‌شده و همین مساله ضرورت اختصاص حقابه ها را ضروری کرده‌است.

مدیرکل محیط‌زیست قم با بیان اینکه حجم روان آب‌های شهری قم برای تامین فضای سبز شهری قم بسیار بالا است، اظهار داشت: روان آب‌های شهری قم می‌تواند به یکی از ظرفیت‌های تامین فضای سبز شهری تبدیل شود.

وی خاطرنشان کرد: بلاتکلیفی مدیریت روان آب‌های شهری قم سبب آلوده شدن رودخانه‌های قم در پایین‌دست می‌شود.

مشکینی با انتقاد از ناقص بودن زیرساخت‌های سنجش آلودگی هوا گفت: در سطح شهر قم فقط ۳ ایستگاه سنجش آلودگی هوا  فعال است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها