موج
کدخبر : ۳۴۴۵۱۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-344511

طی گفت‌وگویی اختصاصی بررسی شد؛

فاطمه جراره رئیس پیشین شورای اسلامی شهر بندرعباس، افزایش نظارت، شفاف‌تر کردن بودجه، افزایش سطح مطالبه‌گری عمومی، تقویت توجه به مسائل بانوان و فعال‌سازی ظرفیت‌های بالاقوه‌ی شورای شهر را از بزرگ‌ترین دستاوردهای دوره‌ی ریاست خود عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، «فاطمه جراره» عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس در گفتگو با خبرنگار موج به تشریح مهم‌ترین اقدامات در دوره‌ی ریاست خود بر پارلمان مردمی شهر بندرعباس پرداخت.

*افزایش نظارت

جراره اصلی‌ترین رسالت شورای شهر را نقش نظارتی این نهاد عنوان کرد و گفت: مهمترین موضوع در زمان ریاست بنده پررنگ‌تر کردن نقش نظارتی اعضا شورا بر عملکرد شهرداری بود و سعی داشتیم در موضوعات مختلف برنامه‌ریزی‌ هایی را در راستای بهبود عملکرد شهرداری بندرعباس انجام دهیم.

*شفاف‌تر کردن بودجه شهرداری

وی با تاکید بر شفاف‌تر شدن بودجه‌ی شهرداری بندرعباس، اضافه کرد: در گذشته برنامه ها و طرح‌ها در سند یک ساله مالی شهرداری درج می‌شد اما مکان و چگونگی صرف این هزینه به صورت جزئی مشخص نبود اما در این دوره بر خلاف سال های قبل ردیف های بودجه به نام و کاملا مشخص شد که طرح مورد نظر در کدام منطقه‌ی شهری باید به اجرا درآید.

جراره خاطرنشان کرد: در صورت بی نام بودن ردیف بودجه، نظارت بر عملکرد شهرداری برای شورا بسیار سخت می شد و مشخص نبود که پروژه به سرانجام رسیده است یا اینکه اکنون این فضای سبزی که نام میبردند در کدام نقطه از شهر بندرعباس قرار دارد.

*ایجاد زمینه‌ی مطالبه گری

رئیس پیشین شورای شهر بندرعباس با اشاره به این‌که اگر مردم از تمام شرایط موجود اطلاع کافی نداشته باشند قطعا مطالبه‌گر هم نخواهند بود، یادآور شد: برای نخستین بار تمام بودجه و سند یک ساله مالی شهرداری بندرعباس را در سایت شورا در معرض دید عموم مردم قرار دادیم.

وی با تاکید بر لزوم آگاهی شهروندان از نحوه‌ی هزینه‌کرد بودجه یک ساله شهرداری بندرعباس، گفت: ترفندی به کار بردیم تا از طریق این شفاف سازی مردم هم در کنار شورا باشند و هر جایی پروژه بر خلاف آن‌چه وعده داده شده بود، انجام شود، خود مردم در راستای احقاق حقوق شهروندی‌شان مطالبه گری کنند.

جراره تشریح کرد: مردم می توانند نیازهای محلات مختلف شهر بندرعباس را از طریق پروژه های تعیین شده پیگیری کنند و در صورت عملکرد ضعیف از شهرداری بخواهند دفاعیه خود را در زمینه نقص هایی که در عملکردش وجود دارد، بیان کند.

*با نظارت قوی، بی اعتمادی ایجاد نمی‌شد

وی ضمن بیان این‌که همه افراد برای پرداخت عوارض یا دیگر موارد به شهرداری می روند و ناظر بر عملکرد شهرداری هستند، ابراز کرد: بهتر بود قبل از ورود دستگاه قضا بر عملکرد شهرداری، اعضا شورای شهر بندرعباس و بازرسی شهرداری وظیفه نظارت خود را بر این سازمان به خوبی ایفا می کردند و تا این بی اعتمادی در مردم ایجاد نمی شد.

جراره با ابراز ناراحتی از اینکه ترکش‌های بی اعتمادی مردم نه تنها شهرداری بندرعباس، بلکه شورای شهر را نیز در امان نخواهد گذاشت، افزود: ما نمی توانیم خطای معدود افراد را به کل پرسنل شهرداری نسبت دهیم.

*تشریح موضوعات در حضور رئیس قوه قضاییه

وی در ادامه گفت شورا فعالیت در صورت کم کاری دستگاه‌ها وظیفه دارد تذکرات و نظارت خود را گوشزد کند تا شاهد اصلاح عملکرد سازمان مربوطه باشیم.

جراره با اعلام اینکه لازم دانستم موضوعاتی را در حضور رییس قوه قضاییه بیان کنم تا مانع رخ دادن اتفاقات ناخوشایند بعدی شوم، افزود: زمین خواری، تصرفات اراضی غیرمجاز و مشکل اسناد مالکیت شهروندان از جمله کاستی های عملکردی شهرداری بندرعباس است که بازگو شد تا از تخلفات جلوگیری شود.

*استفاده از ظرفیت طرح سوال

وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن بیان این‌که سازمان هایی که در نظام جمهوری اسلامی خدمت‌گزاری می‌کنند، وظیفه دارند اعتماد مردم را جلب کنند، ابراز کرد: نه تنها طرح مشکلات مردم و بررسی عملکرد شهرداری را از طریق جلسات غیرعلنی و مکتوب پیگیری کردم بلکه از طریق وظیفه قانونی که در اختیار داشتیم طرح سوال از شهردار بندرعباس را در صحن شورا شهر مطرح کردم.

*شهرداری ها نباید نهاد سیاسی باشند

جراره ضمن بیان این‌که نارضایتی مردم نه تنها به گوش اعضای شورا رسیده است، بلکه مردم مسائل را در حضور مقامات بالاتر نیز عنوان کرده اند، ادامه داد:  همیشه اعتقادم بر این بود که شورا استقلال رای داشته باشد تا منافع شهری و مسائل مرم  را رسیدگی کند و اعضای شورا و شهردار از ظرفیت نمایندگان تنها در حل مشکلات شهری استفاده کنند.

وی با تاکید بر اینکه شهرداری‌ها نهاد سیاسی نیستند، عنوان کرد: اگر مشکلاتی در شهرداری ها از جمله شهرداری بندرعباس رخ داده است ناشی از تلقی این سازمان به عنوان نهادی سیاسی است.

جراره گفت: نمایندگان مجلس برای حل مشکلات مردم در صحن شورا حضور یابند تا نه تنها خدمت رسان و حلال مشکلات مردم باشند بلکه طرح های پیشنهادی خود را در حضور اعضا شورا در راستای آبادی بیشتر اعلام کنند.

*تنها یک جلسه غیرعلنی

وی با بیان این‌که سعی داشتیم مانع از برگزاری جلسات غیر علنی در شورا باشیم، خاطر نشان کرد: در این دوره تمام جلسات به جز یک جلسه، به صورت علنی و در حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

*توجه بیشتر به مسائل حوزه بانوان

جراره با اعلام اینکه طی ردیف بودجه ای امسال شهرداری مقرر شد در 3 نقطه از شهر بندرعباس باشگاه بانوان  ساخته شود، گفت: با تمام سختی ها توانستیم به دستاورد مهمی در شورای چهارم که فراهم آوری 2 پارک بانوان در سطح شهر بندرعباس دست یابیم اما این سطح از توجه به نیمی از جمعیت شهر بندرعباس همچنان بسنده نیست.

*دغدغه‌ی کارگران

وی با تاکید بر اینکه شوراها بر موضوع بیمه تکمیلی کارگران و نیروهای شرکتی باید نظارت کنند، گفت: پرسنل رسمی شهرداری بندرعباس دارای بیمه تکمیلی اما نیروهای شرکتی و کارگران از این قاعده مستثنی هستند اما در دوره من اعضای شورا درخواست کردند تا نیروهای شرکتی و کارگران نیز در دایره شمول قرار گیرند.

وی با بیان اینکه در این دوره اعضای شورا در جهت احقاق حقوق کارگران بیشتر تلاش کردند، افزود: کارگران امنیت شغلی ندارند و ما تا جایی که امکان داشت با برنامه ریزی به این قضیه ورود کردیم و موارد زیادی را به شهرداری در خصوص عدم پرداخت حق الزمه کارگران تنظیف شهرداری بندرعباس تذکر دادیم تا هر چه سریعتر فضای نامناسب بین کارگران را به وضعیت مناسبی تبدیل کنند.

*ادامه‌ی مطالبه‌گری و نظارت

این عضو شورای شهر ضمن آرزوی موفقیت برای هیات رئیسه‌ی جدید پارلمان مردمی شهر بندرعباس، گفت: امیدوارم هیات رییسه بعدی نیز همچنان در راستای حل مشکلات مردم گام بردارد.

جراره در پایان با اشاره به این‌که طرح سوال، پویایی شهرداری را رقم زد، عنوان کرد: در تمام موضوعات طرح سوال شهرداری بندرعباس فعال شد و این نشان دهنده این است که با نظارت بیشتر شورا شهر و برنامه ریزی بیشتر تخلفات کمتر می شود و شهرداری می‌تواند به سوی آبادانی بیشتر در شهر بندرعباس حرکت کند.

 

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها