موج
کدخبر : ۳۴۴۴۶۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-344469

مرجع تقلید شیعیان گفت: اگر می‌توان حوزه را به شکل حضوری هرچند کم برگزار شود باید این کار انجام شود، بنده تصمیم گرفتم که دروس با 10 نفر تشکیل و ضبط شود که این دروس باید با رعایت همه شئونات بهداشتی دنبال شود و اگر این روند نشد نوبت به حوزه مجازی می‌رسد، پس تا امکان دارد حوزه علمیه را باید حضوری تشکیل داد.

به گزارش خبرگزاری موج قم، آیت‌ الله مکارم‌شیرازی مرجع تقلید شیعیان امروز در پیامی تصویری به مناسبت آغاز سال تحصیلی حوزه‌های علمیه که در سالن جلسات مدرسه عالی دارالشفاء برگزار شد، اظهار داشت: آیه 122 سوره توبه با صراحت بیان می‌کند که پیامبر (ص)دستور تشکیل حوزه علمیه دادند و خداوند دستور داد ‌که عده‌ای در مدینه تعلم در دین پیدا کنند و زمانی که مجاهدان به‌سوی آن‌ها بازگشتند، به آنان تعلیم دهند.

وی با بیان اینکه تعلیم پیامبر(ص) و امام علی(ع) در مسجد صورت می‌گرفت که این مسئله تا زمان امام باقر(ع) و امام صادق(ع) ادامه داشت که حوزه علمیه شیعه گسترش عظیم پیدا کرد، افزود: پس‌ازاین حضرات مرحوم شیخ طوسی نخستین فردی بودند که حوزه علمیه نجف را تأسیس کردند و در سایر شهرستان‌ها این روند توسعه یافت و سپس این حوزه در قم تشکیل شد.

مرجع تقلید شیعیان تصریح کرد: این میراث بزرگ، از زمان پیامبر اکرم(ص) برای ما باقی‌مانده است، حوزه علمیه سند افتخار ما است و اگر حوزه علمیه نباشد، اسلام به‌تدریج محو می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه سه موضوع مهم را در حوزه امروز نباید علیرغم شرایط بسیار سخت فراموش کرد، گفت: اگر می‌توان حوزه را به شکل حضوری هرچند کم برگزار شود باید این کار انجام شود، بنده تصمیم گرفتم که دروس با 10 نفر تشکیل و ضبط شود که این دروس باید با رعایت همه شئونات بهداشتی دنبال شود و اگر این روند نشد نوبت به حوزه مجازی می‌رسد، پس تا امکان دارد حوزه علمیه را باید حضوری تشکیل داد.

آیت‌الله مکارم شیرازی یادآور شد: نکته دوم اینکه اگر حوزه هم مجازی شد، روی حضوروغیاب دقت بسیاری انجام شود، نباید کلاس‌ها به شکلی برگزار شود که قید و بندی برای حضور وجود نداشته باشد.

وی با اشاره به اینکه نکته سوم این بوده که مسائل اخلاقی در حوزه‌های مجازی کمرنگ نشود، اضافه کرد: طلاب باید در کلاس‌های مجازی یا حضوری حتماً روی شرح احادیث و مسائل اخلاقی تمرکز داشته باشند.

مرجع تقلید شیعیان با تأکید بر اینکه حوزه علمیه به دو عنصر علم و اخلاق استوار است و همان‌گونه که علم باید در حد اعلی باشد، تقوا و اخلاق نیز باید در حد اعلی باشد افزود: بنده از صمیم دل برای همه شما دعا می‌کنم و مسئول حوزه‌های علمیه کشور و شورای عالی حوزه را دعا می‌کنم که در این شرایط سخت آبروی حوزه علمیه را حفظ کنند.

وی ادامه داد: در شهرستان‌ها نیز باید مدیران حوزه علمیه شهرستان‌ها با همین برنامه‌ها خودشان را هماهنگ کنند و چنان شود که در آن شهرها هم مثل قم حوزه علمیه حضوری در صورت امکان و اگر امکان ندارد با رعایت همه موازین بهداشتی و آموزشی و اخلاقی کلاس‌ها برگزار شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها