موج
کدخبر : ۳۴۳۹۷۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-343971

رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در عراق:

عبدالامیر ربیهاوی در وبینار تخصصی بررسی راهکارهای توسعه صادرات با کشور عراق بیان داشت: برنامه ریزی تجار ایران برای عراق باید به صورت سرمایه گذاری مشترک باشد ؛ زیرا تجار عراقی تمایل به این نوع سرمایه گذاری با طرف های خارجی دارند. وی افزود: عراق تمایل دارد به واردات مواد اولیه ای که 75 درصد کار تولید بر روی آن انجام شده و نیز سرمایه گذاری مشترک با طرف خارجی بپردازد. وی ادامه داد: پیشنهاد تجارعراق این است که 75 درصد کار تولید بر روی مواد اولیه صادراتی انجام شود، سپس طرف عراقی 25 درصد کار را که برند این کشور است، بر روی کالا انجام و آن را صادر کند که به نظر می رسد این شیوه در شرایط تحریم ها علیه ایران، مناسب باشد. ربیهاوی، با بیان اینکه عراق تا چند سال آینده به خودکفایی می رسد و اینک نیز در گندم و جو به خودکفایی رسیده است، گفت: کشوری که تاکنون متکی به درآمد نفت بوده و اینک در بازارهای جهانی کار می کند، می تواند آینده خوبی در اقتصاد و صادرات کالا با حضور سرمایه گذار خارجی داشته باشد. وی همچنین افزود: یک هیات سرمایه گذاری در عراق زیر نظر نخست وزیر با قانون کاملی که حامی سرمایه گذار است در زمینه تجارت فعالیت می کند ؛ از این رو، این قانون علاوه بر کاهش ریسک سرمایه گذاری، تضمین مناسبی برای سرمایه گذار خواهد بود. ربیهاوی همچنین سرمایه گذاری در بخش خدمات مهندسی را از جمله سرمایه گذاری های پربازده دانست و افزود: 37 شرکت زیرمجموعه وزارت تجارت عراق فعالیت دارند و اتاق های ایران و سازمان توسعه تجارت می توانند مجموعه خدمات فنی- مهندسی را به ما معرفی کنند تا بتوانیم نوع خدمات مورد نیاز را برای شرکت طرف های ایرانی در مناقصه ها که قبلا نیز شرکت آنان در عراق ثبت شده ، اعلام کنیم. رایزن بازرگانی ایران در عراق با بیان اینکه 70 درصد شرکت های عراقی متعلق به بخش خصوصی است و این امر تبادل تجاری را آسان تر می کند، ادامه داد: البته تحریم های بانکی تبادل تجاری با ایران راسخت کرده است؛ اما با شیوه ها و راهکارهای مناسب می توان این مشکل را برطرف نمود. وی همچنین توصیه کرد: ایران باید به جای کالاهای فله ای، کالاهای با ارزش افزوده به عراق صادر کند؛ زیرا صادرات فله ای به خصوص زعفران، به فروش و صادرات آسیب می زند. رئیس کمیسیون تجارت، خدمات و ارتباطات اتاق بازرگانی اصفهان در ادامه به شایعه پراکنی ها در خصوص عدم وجود امنیت سرمایه گذاری در عراق اشاره کرد و از رایزن بازرگانی ایران خواست تا در این جلسه به این شایعات پاسخ دهد و ذهن فعالین اقتصادی را نسبت به سرمایه گذاری در کشور عراق روشن نماید. احمد پزنده همچنین به لزوم تغییر سبک تعامل با تجار عراقی اشاره کرد و با بیان اینکه بازرگانان عراقی اخیرا مسئله رقابت پذیری قیمتی بین کالای ایرانی و دیگر کشورها را مطرح می‌کنند از رایزن بازرگانی ایران در عراق خواست تا قیمت کالاهای وارداتی کشور عراق از دیگر کشورها را به بازرگانان ایرانی ارائه نمایند.

به گزارش خبرگزاری موج اصفهان، عبدالامیر ربیهاوی در وبینار تخصصی بررسی راهکارهای توسعه صادرات با کشور عراق بیان داشت: برنامه ریزی تجار ایران برای عراق باید به صورت سرمایه گذاری مشترک باشد ؛ زیرا تجار عراقی تمایل به این نوع سرمایه گذاری با طرف های خارجی دارند.

وی افزود: عراق تمایل دارد به واردات مواد اولیه ای که 75 درصد کار تولید بر روی آن انجام شده و نیز سرمایه گذاری مشترک با طرف خارجی بپردازد.

این مقام مسئول ادامه داد: پیشنهاد تجارعراق این است که 75 درصد کار تولید بر روی مواد اولیه صادراتی انجام شود، سپس طرف عراقی 25 درصد کار را که برند این کشور است، بر روی کالا انجام و آن را صادر کند که به نظر می رسد این شیوه در شرایط تحریم ها علیه ایران، مناسب باشد.

ربیهاوی، با بیان اینکه عراق تا چند سال آینده به خودکفایی می رسد و اینک نیز در گندم و جو به خودکفایی رسیده است، گفت: کشوری که تاکنون متکی به درآمد نفت بوده و اینک در بازارهای جهانی کار می کند، می تواند آینده خوبی در اقتصاد و صادرات کالا با حضور سرمایه گذار خارجی داشته باشد.

وی همچنین افزود: یک هیات سرمایه گذاری در عراق زیر نظر نخست وزیر با قانون کاملی که حامی سرمایه گذار است در زمینه تجارت فعالیت می کند ؛ از این رو، این قانون علاوه بر کاهش ریسک سرمایه گذاری، تضمین مناسبی برای سرمایه گذار خواهد بود.

ربیهاوی همچنین سرمایه گذاری در بخش خدمات مهندسی را از جمله سرمایه گذاری های پربازده دانست و افزود: 37 شرکت زیرمجموعه وزارت تجارت عراق فعالیت دارند و اتاق های ایران و سازمان توسعه تجارت می توانند مجموعه خدمات فنی- مهندسی را به ما معرفی کنند تا بتوانیم نوع خدمات مورد نیاز را برای شرکت طرف های ایرانی در مناقصه ها که قبلا نیز شرکت آنان در عراق ثبت شده ، اعلام کنیم.

رایزن بازرگانی ایران در عراق با بیان اینکه 70 درصد شرکت های عراقی متعلق به بخش خصوصی است و این امر تبادل تجاری را آسان تر می کند، ادامه داد: البته تحریم های بانکی تبادل تجاری با ایران راسخت کرده است؛ اما با شیوه ها و راهکارهای مناسب می توان این مشکل را برطرف نمود.

وی همچنین توصیه کرد: ایران باید به جای کالاهای فله ای، کالاهای با ارزش افزوده به عراق صادر کند؛ زیرا صادرات فله ای به خصوص زعفران، به فروش و صادرات آسیب می زند.

رئیس کمیسیون تجارت، خدمات و ارتباطات اتاق بازرگانی اصفهان در ادامه  به شایعه پراکنی ها در خصوص عدم وجود امنیت سرمایه گذاری در عراق اشاره کرد و از رایزن بازرگانی ایران خواست تا در این جلسه به این شایعات پاسخ دهد و ذهن فعالین اقتصادی را نسبت به سرمایه گذاری در کشور عراق روشن نماید.

احمد پزنده همچنین به لزوم تغییر سبک تعامل با تجار عراقی اشاره کرد و با بیان اینکه  بازرگانان عراقی اخیرا مسئله رقابت پذیری قیمتی بین کالای ایرانی و دیگر کشورها را مطرح می‌کنند از رایزن بازرگانی ایران در عراق خواست تا قیمت کالاهای وارداتی کشور عراق از دیگر کشورها را به بازرگانان ایرانی ارائه نمایند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها