موج
کدخبر : ۳۴۳۷۱۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-343715

محمد صادق روحانی در گفتگو با خبرگزاری موج همدان؛

کارشناس ثبت و گواهی بذر و نهال در مرکز تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی استان همدان با اشاره به افزایش تولید نهال در سال جاری در مقایسه با سال گذشته، از عرضه 500 هزار اصله نهال در سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج همدان، اهمیت تحقیق، آموزش و ترویج در کشاورزی با توجه به نقش موثر و حیاتی که عهده دار است بر کسی پوشیده نیست، چرا که اصولا امنیت غذایی هر کشوری توسط بخش کشاورزی آن تامین می شود. این امنیت غذایی می تواند در راستای استقلال و  حفظ غرور هر کشوری نقشی بی مانند داشته باشد و آن کشور را از دنیای خارج و تمام آسیب هایی که می تواند در این زمینه اتفاق افتد، سلامت نگاه دارد.

کشاورزی در استان همدان از سال های دور همواره تاثیری شایسته و جامع  در پویایی رونق ا قتصاد استان و همینطور در سطح ملی داشته است،  این مهم در سایه سال ها تحقیق و پژوهش در بخش تحقیق، آموزش و ترویج کشاورزی استان رقم خورده است.

بخش تحقیق، آموزش و ترویج در استان همدان با توجه به آمار و مستندات موجود همواره توانسته است روندی روبه رشد را طی کند و افزایش تولید را با کیفیتی مطلوب پیش برد.

استمرار در حفظِ اقتصادی دینامیک در بخش کشاورزی بی شک ارتباطی مستقیم با تلاش عزیزان جهاد کشاورزی و بخش تحقیق، آموزش و ترویج دارد.

اگر به  مرکز تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی استان همدان بروید، بخش ها ی متنوعی را که در رشته های مختلف کشاورزی در این مرکز مشغول به فعالیت و پژوهش هستند، مشاهده خواهید کرد.

خبرگزاری موج در استان همدان طی بازدیدی که از این مرکز داشته است با کارشناس ثبت و گواهی بذر و نهال در مرکز تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی استان همدان گفتگویی داشتیم:

 

عرضه ۵۰۰ هزار اصله نهال در سال جاری

محمد صادق روحانی، کارشناس ثبت و گواهی بذر و نهال در مرکز تحقیقات، آموزش و ترویج  کشاورزی استان همدان با اشاره به برنامه های موسسه ثبت نهال، عنوان کرد: جهاد کشاورزی و این مرکز برای نهالستان ها  مجوز لازم را صادر می کند.

روحانی با اشاره به اینکه  نهال های استاندارد با توجه به نیاز استان برای ترمیم باغات و احداث باغ، دراین مرکز پرورش پیدامی کند، گفت: هر ساله بیش از ۵۰۰ هزار اصله نهال در سطح استان برای کاشت مورد نیاز است که متاسفانه چند سال خیر  نهال ها به صورت غیر استاندارد از استان آذرباجان غربی و کرج و در حاشیه شهرهاعرضه می شوند.

وی افزود: موسسه ثبت و گواهی بذر نهال استان به کسانی که متقاضی تولید نهال استاندارد هستند از طریق سازمان جهاد کشاورزی و موسسه مجوزهای لازم را اعطا و نهالی شناسه دار را برای مشتریان و مخاطبان خود فراهم کرده است.

وی مطرح کرد: در حال حاضر در استان ۶ نهالستان دارای مجوز وجود دارد که یکی از نهالستان های هسته دار و دانه دار در همین مرکز تحقیقات واقع شده است که زمین آن توسط آقای احیایی از مرکز تحقیقات اجاره شده است.

کارشناس ثبت و گواهی بذر و نهال در مرکز تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی استان همدان با اشاره به تولید  گردوی پیوندی در رقم های مختلف، عنوان کرد: نهالستان های گردو در روستای امزاجرد، انصارالامام، شان آباد تویسرکان  و بزرگترین تولیدکننده گردوی پیوندی در خاورمیانه که روستای مرادآباد تویسرکان است واقع شده اند.

روحانی در خصوص تولید نهالستان گردوی مرادآباد گفت: سال گذشته ۸۰ هزار نهال تولیدی این نهالستان شناسه دریافت کرد در حالیکه میزان نهال تولیدی آن ۱۰۰ هزار اصله بود.

وی افزود: در سال گذشته ۲۴۰ هزار نهال در استان تولید شده است که از این تعداد ۱۸۳ هزار  نهال قابل دریافت شناسه بوده است.

وی با اشاره به رضایت مشتریان از نهال های تولید شده در سال جاری، افزود: نهال کاران حجم تولید را در سال جاری افزایش داده اند به نحوی که ۵۰۰ هزار اصله نهال به بازار عرضه خواهد شد.

روحانی تصریح کرد: مراکز عرضه ای که درسطح شهر به عرضه نهال می پردازند باید نهال های شناسه دار  عرضه کنند و بر روی نهال ها لیبل نصب شود و در این زمینه توضیحات لازم به  آن ها ارائه شده است.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها