موج
کدخبر : ۳۳۸۷۵۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-338751

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان اصفهان:

مدیرکل فنی و حرفه ای استان اصفهان اظهار کرد: به دنبال اجرای آموزش های دوگانه و تسری آن در آموزشگاه های آزاد در استان اصفهان هستیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج اصفهان، آرش اخوان طبسی در جمع اصحاب رسانه به مناسبت هفته مهارت و کارآفرینی آموزش های فنی و حرفه ای با اشاره به تعطیلی چندماهه آموزشگاه های فنی حرفه ای به دلیل شیوع ویروس کرونا گفت: در همین راستا به دنبال اجرا کردن آموزش های دوگانه و تسری آن در آموزشگاه های آزاد در استان اصفهان هستیم.

وی اضافه کرد: سالانه حدود ۱۲۰ هزار نفر دوره در هزار و ۲۵۰ آموزشگاه آزاد در بخش خصوصی و ۵۴ مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای دولتی در استان اصفهان تحت آموزش هستند.

این مقام مسئول اظهار داشت: استان اصفهان با پتانسیل بالا در حوزه گردشگری و دارا بودن بیشترین تعداد صنایع در کشور بعد از تهران و با داشتن ۲۰۰ صنایع دستی شهر جهانی در کشورثبت شده است.

اخوان با اشاره به نامگذاری اصفهان به عنوان پایتخت مهارت ایران ۵ مرداد ماه تمبر یادبود ویژه اصفهان پایتخت مهارت ایران در اصفهان رونمایی می شود.

مدیرکل فنی و حرفه ای استان اصفهان با اشاره به  ماندگاری شیوع  و بحران ویروس کرونا در کشور بیان داشت: سیستم آموزشی تلفیقی در قالب آموزش های مجازی و سیستم آموزش دوگانه را به آموزشگاه های فنی حرفه ای در استان پیشنهاد و توصیه کرده ایم.

وی ادامه داد: در سیستم آموزش دوگانه ۳۰ درصد آموزش ها در مراکز دولتی و خصوصی و 70 درصد آن در آموزشگاه ها و محیط واقعی کاربه صورت شیفت بندی با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی انجام می شود و دیگر نیازی به تعطیلی کارگاه ها نیست.

این مقام مسئول گفت: در سیستم آموزشی دوگانه و صلاحیت حرفه‌ای به طور کامل در بستر اصناف و بدون فاصله انجام می‌شود و با تألیف سند واقعی از نیازهای واحدهای صنفی اجرا می شود.

اخوان با اشاره به بحران کرونا و مشکلات آن برای مشاغل در کشور گفت: فنی و حرفه ای اصفهان در حیطه مشاغل مهارتی با توجه به نامگذاری سال جهش تولید وتحقق شعار سال از سوی مقام معظم رهبری به شیوه ای نو ورود کرده است.

مدیرکل فنی و حرفه ای استان اصفهان اظهار کرد: یکی از پارامترها برای جهش تولید، انسان ماهر است و تولید زمانی می تواند رونق پیدا کند که با جهش آموزشی بالایی، انسان ماهر بیشتری را تحویل جامعه بدهیم.

وی ادامه داد: در سیستم آموزش های دوگانه که سفارش محور است نه عرضه محور ابتدا شغل در آن تعریف می شود و سپس متناسب با آن شغل مهارت به نیرو داده می شود.

وی با تأکید بر این که سیستم آموزش دوگانه و صلاحیت حرفه‌ای الگو گرفته از سیستم مهارتی آلمان است گفت: در دو سال اخیر نشست‌های مؤثری  با صنایع مختلف استان داشتیم و در این زمینه فعالیت‌های گسترده ای نیز انجام شده است.

این مقام مسئول با اشاره باینکه مدل سیستم آموزش دوگانه در اصفهان استاندارد است، افزود:این مدل آموزشی به عنوان پایلوت به سایر استان‌ها اعلام شده تا از این مدل الگوبرداری کنند.

آرش اخوان با اشاره به اینکه در کشورهای دیگر داشتن شغل از نوع آن مهم تر است، خاطر نشان کرد: در همین راستا اداره کل آموزش فنی و حرفه ای اصفهان به سازمان برنامه و بودجه پیشنهاد کرده در تدوین برنامه هفتم توسعه ، سیستم صلاحیت حرفه ای در کشور پیاده شود.

مدیرکل فنی و حرفه ای استان اصفهان گفت:سیستم صلاحیت حرفه ای که برای نخستین بار در اصفهان پیاده سازی شده است در حال حاضر در شرکت پارس جنوبی، ذوب آهن اصفهان، سیمان سپاهان در حال اجرا می باشد و در یک بازه دو ساله مهارت آموزان در صنایع مختلف تحت آموزش قرار می‌گیرند.

به گزارش موج؛ سازمان آموزش و فنی حرفه‌ای استان اصفهان با داشتن ۵۳ مرکز دولتی و کارگاه‌، ۴۶ کارگاه صنایع و اصناف، ۲۲۵ کارگاه ثابت شهری، ۴۷ کارگاه مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی، ۱۴۹ کارگاه سیار شهری، ۱۱۴ کارگاه جوار روستایی، ۵۲ کارگاه جوار پادگان، ۵۳ کارگاه جوار زندان، ۲۷۰ کارگاه صنایع ضمن کار و یک هزار و ۸۰۰ آموزشگاه در سطح استان اصفهان فعال است.

فنی و حرفه ای

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها