موج
کدخبر : ۳۳۵۱۳۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-335134

مدیر عامل آب منطقه ای یزد گفت: سالانه ۱۳۰ درصد از منابع آب تجدیدپذیر استان یزد استفاده می شود که به همین دلیل مخازن با کسری و کمبود آب روبه رو هستیم.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، محمدمهدی جوادیان‌زاده مدیر عامل آب منطقه ای یزد با گرامیداشت هفته صرفه‌جویی در آب و برق افزود: در سال آبی ۹۶ – ۹۷ کسری مخزن ما ۳۱۵ میلیون متر مکعب بوده و در سال گذشته که وضعیت بارش‌ها بهتر شده، به ۲۶۷ میلیون متر مکعب رسیده  است و این موضوع نشان می‌دهد که سهم آب‌های زیرزمینی خیلی بالا نیست.

وی  با بیان اینکه سهم یزدی ها از آب‌های تجدیدپذیر بسیار اندک است اظهار داشت: سالانه  ۱۳۰ درصد از منابع آب تجدیدپذیر استان یزد استفاده می شود که به همین دلیل مخازن با کسری و کمبود آب روبه رو هستیم.

جوادیان زاده گفت: طبق سند سازگاری با کم آبی استان یزد برنامه ریزی شده  که در یک دوره دراز مدت، کسری مخازن آب استان به صفربرسد و مصارف در حد ورودی باشد و دست‌اندازی به ذخایر نسل‌های آتی نداشته باشیم.

وی تصریح کرد: در استان وضعیت بارش‌ها نسبت به بلند مدت خوشبختانه در سال ۹۸ ابتدای امسال ۹۹ شرایط نرمالی داشتییم و شرایط نرمال به این معنی است که بارش‌های ما از میانگین میان مدت و بلند مدت بالاتر است .

مدیرعامل آب منطقه ای یزد افزود: در سال آبی ۹۷ – ۹۸ متوسط بارندگی استان ۱۱۶.۵  میلی‌متر بوده که ۱۷ درصد  نسبت به سال آبی جاری افزایش داشت و در سال آب جاری ۹۹_ ۹۸ . ۱۰۸.۵ بارش داشتیم که نسبت به سال گذشته با کاهش هفت درصدی روبه‌رو بودیم.

وی با اشاره به اینکه‌ بخش زیادی از این بارش‌ها تبدیل به روان آب بخشی هم در منابع آب زیرزمینی نفوذ می‌کند خاطر نشان کرد: برآوردها نشان می‌دهد که این ۱۰۸ و نیم میلی‌متر بارندگی معادل ۸ میلیارد مترمکعب آب است ولی به‌دلیل شدت تبخیری که در استان داریم، بخش عمده‌ای از این بارش‌ها تبخیر شده و وارد منابع آب زیرزمینی که منابع حیاتی استان است نمی‌شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها