موج
کدخبر : ۳۳۴۸۹۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-334890

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان قم مطرح کرد؛

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان قم از بستن گلوگاه فروش مال غیر در قم تا دوسال آینده خبرداد.

به گزارش خبرگزاری موج قم، سیروس سلامتی مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان قم در نشستی خبری با حضور اصحاب رسانه که در اداره ثبت اسناد و املاک استان برگزار شد، گفت: سازمان ثبت اسناد و املاک استان قم در سال‌های اخیر از شیوه ثبت املاک و اسناد به صورت سنتی خارج و به سبک نوین در قالب فضای مجازی نزدیک تر شده است به گونه‌ای که 90درصد امور ارباب رجوع به صورت مجازی و بدون حضور او در سازمان، انجام می‌شود.

وی افزود: با الکترونیکی کردن امور مربوط به ثبت اسناد علاوه بر شفاف سازی امور، سلامت اداری و تسهیل در ارائه خدمات به متقاضیان نقش موثری در کاهش سفرهای برون شهری و درون شهری ایفا کرده است.

سلامتی بیان کرد: با تثبیت مالکیت افراد، وقوع جرم‌های زمین خواری و کوه خواری و.. به صفر می‌رسد و در این راستا اداره ثبت اسناد و املاک استان خوش درخشیده است، همچنین اعتباربخشی به معاملات و قرارها از طریق تنظیم اسناد رسمی، تنظیم روابط حقوقی و اجتماعی افراد از طریق ثبت ازدواج و طلاق، ثبت اختراعات، شرکت‌ها و موسسات از دیگر وظایف این اداره به شمار می‌رود.

وی ضمن اشاره به اینکه کاهش پرونده‌های مراجع قضایی و جلوگیری از اختلافات و برهم زدن نظم عمومی از دیگر وظایف این اداره است، اظهار کرد: قانون حدنگار در طرح تحول قوه قضاییه مورد تاکید بسیار و از اولویت های مهم نظام جمهوری اسلامی ایران است.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان قم بیان کرد: این قانون در راستای مبارزه با زمین خواری، جلوگیری از تعدی به اراضی دولتی، شفاف سازی و تثبیت مالکیت اشخاص حقیقی و حقوقی است و اگر این قانون به اجرا برسد با کاهش 25 درصدی پرونده های قضایی روبرو خواهیم شد.

وی افزود: یکی از مولفه های بسیار مهم در طرح تحول قوه قضاییه تنظیم سند رسمی با هدف جلوگیری از فروش مال غیر به چندنفر است و این طرح با 17 ماده و 12 تبصره به تصویب رسیده و جهت تایید به شورای نگهبان ارسال شده است.

سلامتی با تاکید بر اینکه امروزه در جامعه با جرائم ناشی از تنظیم سند عادی مواجه هستیم، گفت: تعهد نسبت به کلیه امور و معاملات از قبیل انتقال مالکیت، رهن، اجاره برای مدت بیش از 2 سال و پیش فروش آپارتمان ها باید در دفاتر ثبت اسناد رسمی به ثبت برسد در غیر این صورت در هیچ یک از ادارت و مراجع قضایی پذیرفته نخواهد شد.

وی بیان کرد: بر اساس این قانون، مشاورین املاک فقط می‌توانند پیش‌نویس سند تنظیم کنند و اداره کل ثبت‌اسناد پیش‌نویس را در سامانه دفاتر اسناد رسمی ثبت می‌کند، تا دو سال دیگر فروش به مال غیر نخواهیم داشت و با این کار تمام گلوگاه‌ها بسته می‌شود.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان قم اظهار کرد: از مساحت 1 میلیون و 123 هزار هکتاری استان قم، 950 هزار هکتار از این مساحت، اراضی ملی است و بیش از ٨٥٠ هکتار از اراضی ملی دارای سند مالکیت هستند و ٤٠ درصد از این اسناد مالکیت در قالب طرح جامع کاداستر است.

سلامتی افزود: در سال ۹۸، ۱۸۵ میلیارد تومان وصول معوقات بانکی توسط سازمان ثبت اسناد و املاک صورت گرفته و با تزریق این مبلغ، به فضای کسب و کار و رونق تولید کمک شایانی کرده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها