موج
کدخبر : ۳۳۴۷۹۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-334795

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قم:

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قم گفت: کشاورزی‌،‌ بیشترین سهم مصرف آب را به خود اختصاص داده است که در جریان تفاهم‌نامه‌ای با سازمان جهاد کشاورزی قم به دنبال کاهش چشمگیر مصرف آب در این بخش با استفاده از روش‌های نوین آبیاری و سایر اقدامات موردنظر هستیم.

به گزارش خبرگزاری موج قم، احمد حاجی حسینی مسگر در نشست خبری که به مناسبت هفته صرفه‌جویی در مصرف آب و برق برگزار شد، با اشاره به اینکه اقدامات ما در حوزه کشاورزی، صنعت، خدمات و شرب در راستای صرفه‌جویی در مصرف آب است، اظهار کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده باید ۱۳۰ میلیون مترمکعب از میزان مصرف منابع آب زیرزمینی استان کاسته شود که نقش مهمی در تقویت سفره‌های آب و جلوگیری از فرونشست خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قم در بخش دیگری از سخنان خود به فعالیت‌های انجام‌شده توسط شرکت آب منطقه‌ای قم طی سال گذشته اشاره کرد و گفت: مهم‌ترین رویداد در سال ۹۸ موضوع سیلاب بود که استان را درگیر کرد، در همین رابطه جلسات متعددی به‌منظور مدیریت وضعیت ایجادشده و ایمن شدن استان در مقابل سیل با تدوین برنامه‌های عملیاتی تشکیل شد که نتیجه آن کاهش چشمگیر خطرات احتمالی بود.

حاجی حسینی مسگر بیان کرد: در سال‌های اخیر الگوی بارش استان دچار تغییر شده و شاهد بارش‌های با شدت هستیم، این موضوع نشان می‌دهد که باید وضعیت سازه‌های تقاطعی غیراصولی در استان اصلاح شود تا ظرفیت عبور آب رودخانه‌ها در این محل‌ها افزایش یابد.

وی افزود: دخل و تصرف و تعرض به حریم رودخانه‌های استان مساله دیگری است که امکان بروز سیلاب را تشدید می‌کند و به همین منظور مقابله با تخلفات در این حوزه را به‌طور جد در دستور کارداریم.

وی با اشاره به تدوین برنامه سازگاری با کم‌آبی در استان، ادامه داد: در موضوع حفاظت از منابع آبی، از فعالیت چاه‌های غیرمجاز و برداشت تعیین‌شده از چاه‌های مجاز جدی هستیم و اجازه برداشت بی‌رویه از منابع آبی زیرزمینی که خطر فرونشست زمین را تشدید می‌کند نمی‌دهیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قم همچنین گفت: در حوزه اجرای طرح‌ها در سال ۹۸ با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیارد تومانی، دو واحد نیروگاه برق‌آبی در خطوط انتقال آب استان ایجاد و هشت مگاوات برق به ظرفیت شبکه توزیع افزوده شد.

وی بیان کرد: رهاسازی حقابه از سدهای ساوه و ۱۵ خرداد اقدام دیگری بود که سال گذشته انجام شد و نتیجه خوبی در عرصه حفاظت از منابع طبیعی به دنبال داشت.

وی با اشاره به این‌که بیشترین حجم آب موردنیاز قم از طریق سرشاخه‌های دز تامین می‌شود، ادامه داد: سال گذشته ۱۳۰ میلیون مترمکعب آب از طریق سرشاخه‌ها باصرفه هزینه‌های بسیار به قم منتقل شد و این موضوع نشان می‌دهد که شهروندان باید در مصرف آب نهایت دقت را داشته باشند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها