موج
کدخبر : ۳۳۱۱۴۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-331147

در چند ماه اخیر کروناویروس، تبعات و لطمات جبران‌ناپذیری را بر روی سلامت جامعه و وضعیت اقتصادی و اجتماعی کشور برجای گذاشت، اما این ویروس ناشناخته، به مرور ما را با شیوه‌های مهمی در سازگاری با محیط و رویارویی با این بلای خانمانسوز آشنا کرد.

به گزارش خبرگزاری موج قم، جدال با کرونا ، به ما آموخت که می‌توان با امید، ایثار و مدیریت بحران از رهگذر تمامی مشقت‌ها، به شکوفایی رسید و سختی‌ها و مشکلات را پشت سر گذاشت و مسیری بهتر از دیروز را در شکست دادن این ویروس منحوس، در پیش گرفت.

استان قم که موفقیتی مهم در سطح کشور در تشخیص به موقع ویروس کرونا از خود برجای گذاشت، در بسیاری از عرصه‌ها با عزمی جدی و همراهی و مشارکت مردم و حضور به موقع مسئولان، راه خطیری را پیمود و در شرایطی که هجمه‌های زیادی علیه قم شکل می‌گرفت، گروههای مردمی و جهادی و داوطلب، دوشادوش یکدیگر در کنار مدافعان سلامت، مردانه ایستادند.

حضور نیروهای مسلح و سپاه در کنار مردم در جهت تجهیز بیمارستان‌ها و تامین اقلام بهداشتی، تلاش در حمایت از اقشار ضعیف و تهیه سبدهای معیشتی در دل مساجد و حسینیه‌ها و قرارگاههای مردمی و کمک‌های مومنانه‌ای که تا حدی درد و رنج مشکلات اقتصادی را برای اقشار ضعیف آسان‌تر کرد، همه و همه، نمونه‌های مهمی از یک حرکت جمعی و رزمایشی دقیق برای تبدیل تهدید و آلام به فرصت‌های مناسب برای رهایی از درد و رنج‌ها بود.

با توجه به اهمیت قرنطینه‌ خانگی و تعطیلی بسیاری از اصناف و جلوگیری از تجمعات در جهت قطع زنجیره انتقال، یکی از ظرفیت‌های مهم که در آن تحولات مناسبی در قم شکل گرفت، راه‌اندازی فروشگاههای اینترنتی بود که با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم و شرکت دانش بنیان باسلام ساماندهی شد و بسیاری از محصولات از طریق تجارت اینترنتی در اختیار خانواده‌ها قرار گرفت تا از انبوهی از ترددهای ضروری و غیرضروری در سطح شهر کاسته شود.

مرتضی حیدری فرماندار قم با اشاره به تحولاتی که در بسیاری از زمینه‌ها به دلیل مقابله با کرونا شکل گرفت به خبرنگار ما گفت: اگر زیرساختهای تجارت اینترنتی توسعه پیدا کند، بخش زیادی از مشکلات اقتصادی در حیطه خرید و فروش با توجه به شیوع کروناویروس رفع می‌شود، در این باره تعداد فروشگاههای اینترنتی در استان رشدی قابل توجه یافت و کالاهای بیشماری از این طریق عرضه شد.

وی بیان کرد: با رفع بروکراسی‌ها، در شکل گیری فروشگاههای اینترنتی با کمترین هزینه در طراحی سایت ویژه این مراکز فروشگاهی، قدم‌های مهمی برداشته شد و بسیاری از شهروندان با خرید اینترنتی به خوبی آشنا شدند و بسیاری از اصناف نیز شیوه‌های سنتی خود را تغییر دادند و تحولات مهمی در بازار و خرید و فروش ایجاد شد.

فرماندار قم خاطرنشان کرد: تا فروردین ماه سال جاری بیش از 20 فروشگاه اینترنتی شکل گرفت و پس از آن تعداد زیادی از فروشگاهها، با تغییر رویکرد، به عرضه کالاهای اساسی و مایحتاج مردم به صورت اینترنتی اقدام کردند و تحولات مهمی در زمینه عرضه کالا در قم شاهد بودیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار قم نیز در این باره عنوان کرد: کرونا اگر چه آثار و تبعات منفی اقتصادی و اجتماعی برجای گذاشت، اما در جهت انجام امور خیر و حمایت از اقشار ضعیف، شاهد تحولات بسیار بزرگی در استان قم بودیم.

بیژن سلیمان پور اظهار کرد: با برگزاری نشست‌های متعدد با گروههای جهادی و خیرین و دستگاههای اجرایی و حمایتی، به جمع بندی خوبی در ساماندهی کمک‌ها و مشارکت‌های مردمی پرداختیم و در این باره نیز تحولات خوبی شکل گرفت، البته در جهت شناسایی افراد و اقشار آسیب دیده از کرونا و پرهیز از موازی‌کاری بر روی تشکیل یک بانک اطلاعاتی جامع از افراد شناسایی شده و تدوین جامع در توزیع کمک‌ها به جامعه تاکید شد.

وی تصریح کرد: اگر مدیریت بحران بتواند به رسالت اصلی خود ادامه دهد، در شرایط پساکرونایی نیز می‌توانیم به مدیریت جامعی در رفع مشکلات دست یابیم و در این خصوص نیز تهدیدات را به فرصت تبدیل کنیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار قم گفت: با مشارکت و همراهی مردم خیر و نیکوکار قم بیش از 20 میلیارد تومان جهت تامین اقلام بهداشتی و کمک‌های معیشتی جمع‌آوری و در میان نیازمندان توزیع شد که نشان از یک حرکت بزرگ و همدلی مومنانه در جهت مقابله با کرونا و آسیب‌های ناشی از این بیماری است.

وی افزود: تقسیم کار، مدیریت جهادی، حضور مردم و همراهی رسانه‌ها هر یک فرصتی مهم در جهت شکل‌گیری اتفاقات خوب در پشت سرگذاشتن روزهای سخت به شمار می‌رود

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم نیز در گفتگو با موج یکی از تحولات مهم در دوران کرونایی را همراهی بخش دولتی و خصوصی در رفع موانع تولید و تغییر خطوط در جهت تامین نیازهای اساسی و اقلام بهداشتی دانست و بیان کرد: اگر چه کرونا، لطمات زیادی به اقتصاد استان قم وارد کرد، اما در همگرایی و تلاش مسئولان و مردم، به دستاوردهای مهمی در تولید دست یافتیم.

مهرداد غضنفری تصریح کرد: ایجاد آرامش روحی و روانی در جامعه پیرامون تامین اقلام اساسی در مقابله با کرونا و توزیع مناسب اقلام و تنظیم بازار در شرایط حاد از جمله حرکت‌های مثبت و تحول‌آفرین بود که در جریان مقابله جدی با کرونا به بار نشست.

محمود سیجانی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم نیز با اشاره به تحولات اقتصادی در ایام کرونایی علی‌رغم همه موانعی که وجود داشت عنوان کرد: هر چند کرونا موجب تعطیل شدن تعدادی از واحدهای صنعتی و تولیدی شد، اما با تغییر خط تولید توانستیم در تهیه مواد ضدعفونی‌کننده و اقلام بهداشتی به تولیدات قابل توجهی دست یابیم و در این بخش، صدور مجوزهای تولید نیز رشد چشمگیری داشت.

وی افزود: شیوع کرونا و بازار شب عید و همچنین ایام ماه مبارک رمضان هر یک برنامه ویژه‌ای را در مسیر تولید، توزیع اقلام و نظارت بر بازار می‌طلبید تا بتوانیم ضمن تامین کالاهای اساسی مردم، پشتیبان تولیدکنندگان و اصناف باشیم و کمک کنیم نه تنها بازار تولید و کسب و کار متحمل زیان بیشتری نشود، بلکه تحولات خوبی در مسیر جهش تولید و حمایت از تولیدکنندگان اتفاق بیفتد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان قم نیز در مورد تهدیداتی که در سایه کرونا به فرصت تبدیل شد خاطرنشان کرد: با توجه به تعطیلی مدارس در ایام کرونا، در عرصه تعلیم و تربیت نیز اتفاقات مهمی روی داد و در فضای مجازی، آموزش متوقف نشد و تحصیل علم از طریق فضای مجازی تداوم پیدا کرد.

حمیدرضا شیخ الاسلام اظهار داشت: جدی گرفتن فناوری و آموزش از طریق فضای مجازی در آموزش و پرورش در اسناد بالادستی تحول بنیادین مورد تاکید است و اگر چه کرونا، خسارات اجتماعی زیادی را با تعطیلی مدارس به وجود آورد، با مدیریت جهادی و طراحی شبکه دانش‌آموزی شاد به عنوان محیطی جذاب، پویا ،امن و مناسب با نیازهای آموزشی و اجتماعی تحولات خوبی شکل گرفت.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها