موج
کدخبر : ۳۳۰۸۹۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-330897

جهت اطلاع از مشمول بودن از بیمه بیکاری؛

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان، گفت: متقاضیان بیمه بیکاری ناشی از کرونا جهت اطلاع از مشمول بودن با کد رهگیری به سامانه مراجعه کنند.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان،  هادی ابراهیمی  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان، گفت: متقاضیان بیمه بیکاری ناشی از کرونا جهت اطلاع از اینکه مشمول این طرح شدند یا نه می توانند با استفاده از کد رهگیری به سامانه بیمه بیکاری مراجعه کنند.

ابراهیمی افزود: با شیوع بیماری کرونا و تاثیر آن بر کسب و کارها که موجب تعطیلی برخی بنگاه‌ها و به تبع آن بیکاری برخی از نیروهای کار شد، وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی در راستای حمایت از این افراد، سامانه بیمه بیکاری به آدرس Bimebikari.mcls.gov.ir را راه اندازی کرد که متقاضیان دریافت بیمه بیکاری با ثبت اطلاعات هویتی، شغلی، کارگاهی و بیمه ای در این سامانه اقدام و کد رهگیری خود را دریافت کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه شرط پرداخت مقرری بیمه بیکاری، مشمول بودن قانون کار، قانون تامین اجتماعی و قانون بیمه بیکاری است، تعداد ثبت نام کنندگان مشمول بیمه بیکاری در سامانه اینترنتی را تا 30 اردیبهشت ماه سال جاری 13 هزار و 717 نفر ذکر کرد و افزود: از این تعداد 9 هزار و 598 نفر به علت حوادث ناشی از کرونا و دو هزار و 297 نفر به علت تعطیلی کارگاه و مابقی به دلیل اتمام قرار داد، تعدیل نیرو، اخراج در اثنای فصل کار و قرار داد کار و عدم نیاز و کمبود نقدینگی بیکار شدند.

ابراهیمی اظهار داشت: آن دسته از متقاضیانی که پس از ثبت نام در سامانه، مشمول بیمه بیکاری شدند باید منتظر پیامک بعدی جهت دریافت مقرری بیمه بیکاری  باشند و از مراجعه حضوری به ادارات تعاون، کار ورفاه اجتماعی خودداری کنند و همچنین متقاضیانی که در سامانه ثبت نام کرده و هنوز پیامکی به آن ها ارسال نشده می توانند با استفاده از کد رهگیری زمان ثبت نام به سامانه بیمه بیکاری مراجعه کرده و از وضعیت خود مبنی بر اینکه مشمول بیمه بیکاری شده اند یا خیر، مطلع شوند.

وی اضافه کرد: آن دسته از متقاضیانی که ثبت نام کرده و مشمول نشدند در صورتی که مشمول قانون کار و بیمه بیکاری باشند باید به ادارات تعاون، کار ورفاه اجتماعی محل فعالیت خود مراجعه  کنند که پرونده آن ها مبنی بر اینکه مشکل بیمه ای و سه درصد حق بیمه بیکاری ندارند، مورد بررسی قرار گرفته و لیست آن به ستاد ارسال می شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان ، ادامه داد: آن دسته از کارگرانی که به علت عدم واریز حق بیمه دیماه سال 98 از سوی کارفرما، موفق به ثبت درخواست در سامانه بیمه بیکاری نشده اند نیز طبق روال گذشته و به منظور احراز کارکرد ابتدا باید از کارفرما در مراجع حل اختلاف در خصوص واریز حق بیمه طرح دعوی کرده و پس از اخذ رای مربوطه مبنی بر احراز کارکرد، بیمه بیکاری خود را پیگیری کنند.   

قابل ذکر است که ۱۲۸۶ میلیارد تومان اعتبار از محل بخشی از منابع یک میلیارد یورویی صندوق توسعه ملی بابت تامین هزینه های مدیریت تبعات اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا به صندوق بیمه بیکاری سازمان تامین اجتماعی تخصیص یافته است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها