موج
کدخبر : ۳۲۸۸۹۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-328898

عبدالرسول دریایی:

​سرپرست اداره کل شیلات هرمزگان گفت: صید ترال کف توسط لنج های صیادی استان های مجاور که مجوز صید آن ها ترال نیست بزرگترین معضل جامعه شیلاتی هرمزگان است و برخورد با صید مخرب نیازمند حمایت مسئولان استانی و کشوری است.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، عبدالرسول دریایی ​سرپرست اداره کل شیلات هرمزگان با اشاره به اینکه استان هرمزگان با برخورداری بیش از ۳۲ هزار نفر صیاد و بالغ بر چهار هزار و ۵۰۰ فروند شناور صیادی سنتی و صنعتی به عنوان قطب صید و صیادی کشور مطرح است، تصریح کرد: ظرفیت های بی بدیل شیلات هرمزگان و ضرورت ارتقای بهره برداری  از این ظرفیت ها نیازمند توجه ویژه ای به این حوزه است.

وی تصریح کرد: دریابانی، استانداری، سپاه و دادستانی استان حمایت های خوبی در زمینه برخورد با صید و صیادی مخرب و غیرمسئولانه داشته اند که  وضعیت موجود نیازمند حمایت های بیش از پیش از این مجموعه در برخورد با عاملان صید ترال غیر مجاز است و این موضوع نیازمند ایجاد یک تفاهم نامه در سطح کشور و استان برای برخورد در چارچوب قوانین حفاظت از منابع آبزیان کشور است.

وی افزود: بدون شک حراست و حفاظت از منابع و ذخایر ارزشمند دریا و آبزیان نیازمند همراهی و حمایت همه جانبه مسئولان استانی و کشوری است.

دریایی با بیان اینکه صید مخرب ترال کف توسط لنج های صیادی استان های مجاور در حال حاضر  بزرگترین معضل پیش روی صیادان و جامعه شیلاتی استان است گفت: صیادان لنج های صیادی ترال در حال حاضر که مجوز آن ها ترال نیست و مشکلات بسیاری را برای صیادان و معیشت آن ها به وجود آورده است.

سرپرست اداره کل شیلات هرمزگان افزود: در حال حاضر بیشترین تخلفات صیادی توسط شناورهای بی هویت و بدون مجوز به ویژه از استان های همجوار صورت می گیرد که شیلات هرمزگان نه تنها حمایتی از این افراد ندارد بلکه خواهان تشدید برخورد با این افراد است.

دریایی با بیان اینکه هر کس که در دریا اقدام به صید می کند صیاد نیست، گفت: استان هرمزگان تنها حدود چهار هزار و 500 فروند شناور و بیش از 32 هزار نفر صیاد دارد که شیلات در چارچوب قانون از آن ها حمایت می کند اما متاسفانه بسیار دیده می شود افرادی که  با یک شناور بی هویت مبادرت می کنند.

وی با اشاره به سودجویانی که با شناورهای بی هویت و بدون مجوز که مبادرت به صیادی می کنند و خود را به عنوان صیاد معرفی می کنند، گفت: در صورت عدم برخورد شناورها و ممانعت از ادامه این روند بدون شک لطمه و آسیبی جدی به ذخایر آبزیان و صیادی پایدار می زنند.

این مقام مسئول افزود: با توجه به نوار ساحلی دو هزار و 500 کیلومتری سواحل، جزایر استان، منابع انسانی و تجهیزات شیلات هرمزگان برای برخورد با این  حجم از صید غیر مجاز کافی نیست و بدون شک ورود همه مسئولان استانی و کشوری مرتبط را طلب می کند، نیاز به حمایت مادی و معنوی از یگان حفاظت شیلات استان لازم و ضروری است.

در ادامه این دیدار دادستان مرکز استان با اشاره به اهمیت حفظ بیت المال و انفال به ویژه در سال جهش تولید گفت: قوه قضائیه به شدت با هرگونه تجاوز به بیت المال و انفال برخورد خواهد کرد و حمایت های قضایی لازم در این خصوص انجام خواهد شد.

مجتبی قهرمانی با بیان اینکه بدون شک صیدی که جامعه صیادی و ذخایر آبزیان استان را به مخاطره بیاندازد قابل تحمل نیست، گفت: اگر قرار است از منابع استان برداشتی شود بدون شک اولویت برداشت با خود استان و صیادان استان  با مجوزهای قانونی است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها