موج
کدخبر : ۳۲۷۸۸۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-327880

مدیر شبکه رادیویی معارف:

مدیر شبکه رادیویی معارف گفت: رسانه‌ها، در خط مقدم اطلاع‌رسانی و ارتقاء سطح آگاهی مردم در مقابله با کرونا قرار داشتند و به رسالت مهم خود در پاسخگوئی به نیازهای جامعه پرداختند.

مسعود کاویانی در گفتگو با خبرگزاری موج، با تشریح فعالیت‌های رادیو معارف در حوزه مقابله با کرونا عنوان کرد: رسالت مهم رسانه، پاسخگوئی به نیازهای جامعه و اطلاع رسانی دقیق به ویژه در زمان بروز مشکلات و رویدادهاست.

وی تصریح کرد: معمولا رویدادها و حوادثی که در سطح ملی و بین المللی اتفاق می افتد، رسانه به عنوان پیوست اطلاع رسانی آن رویداد وارد صحنه می‌شود و به ویژه رسانه رادیو در خط مقدم این جریان، حضور دارد.

رادیو معارف از همان نخستین روزهای کرونا وارد عمل شد

کاویانی بیان کرد: در بحث کرونا، از همان روزهای اول مصادف با پایان بهمن و ابتدای اسفند ماه سال گذشته، رادیو معارف با توجه به وظیفه ذاتی خود وارد عمل شد تا با توجه به دستورالعمل‌هایی که وجود داشت به این موضوع مهم بپردازد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه ما رسانه‌ای هستیم که در حوزه دین فعالیت داریم، در خصوص اتفاقاتی که افتاد به طور تخصصی در خصوص آن برنامه ریزی کردیم و اولین برنامه با نام زندگی منهای کرونا شکل گرفت.

مدیر شبکه رادیویی معارف اظهار کرد: برنامه زندگی منهای کرونا، در جهت تبیین آموزش‌ها و هشدارهای پزشکی برای پیشگیری و درمان ویروس کرونا و با حضور متخصصین بهداشتی و روانشناسی و جامعه‌شناسی تلاش کرد به مسائل دینی و توصیه های مختلف بهداشتی بپردازد.

وی گفت: کروناویروس با توجه به اینکه در روزهای نخست مساله‌ای تازه و ناشناخته بود، شنوندگان اطلاعات چندانی در خصوص این بیماری نداشتند از این رو پرداختن به این مسائل می‌توانست به بسیاری از سوالات و نیازهای مخاطبان پاسخ دهد.

کاویانی افزود: در دوره و زمان‌هایی که اتفاقات ناگوار یا مصیبت‌های خاصی به صورت عمومی اتفاق می‌افتد، برنامه‌های معنوی و ارتباط با خدا و اولیاء بسیار موثر است تا بتوان به آنها توسل بجوئیم و آثار و تبعات این بلا کمتر و یا بلا دور شود و این مساله در ادبیات و گفتمان دینی ما به طور گسترده‌ای وجود دارد.

وی تصریح کرد: در این عرصه سعی کردیم با پخش دعاها در برنامه خلوت انس به ویژه دعای هفتم صحیفه سجادیه و دعای مجیر  در برنامه‌های شبانگاهی، مردم به واسطه این دعاها بتوانند توسلی بجویند تا از این ویرس منحوس رهایی پیدا کنند.

مدیر شبکه رادیویی معارف بیان کرد: یکی از پروتکل‌ها در این ایام، بسته شدن حرم‌ها و دوری مردم از این مکان‌های مقدس بود و این اتفاق، یکی از دغدغه‌ها و نگرانی‌های مردم در این ایام شد تا با حضور در این مکان‌ها یک آرامش معنوی پیدا کنند و توسلی بجویند، در این برهه تلاش شد با پخش برنامه‌های مستقیم از این مکان‌های مقدس، این خلاء را جبران کنیم و بتوانیم از طریق امواج، مردم حضور خود را در حرم ببینند.

وی گفت: همچنین در برنامه تحویل سال که برای اولین بار در چنین لحظه ای کنار مضجع حضرت فاطمه معصومه(س) حضور یافتیم و با امواج رادیویی، دلهای مردم را به بارگاه حرم حصرت معصومه(س) و این شفیعه بزرگوار بردیم و خودمان نیز در آنجا، نائب الزیاره شنوندگان بودیم.

کاویانی افزود: خوشبختانه مخاطبان زیادی از این برنامه استقبال کردند و این طرح تبدیل به برنامه‌ زنده‌ اذان‌گاهی به نام بخوانید مرا شد که در ماه شعبان از چند قدمی مضجع شریف حضرت معصومه(س) با رویکرد امیدآفرینی و آرامش بخشی و با حضور کارشناسان برجسته به طور زنده روی آنتن رفت و استقبال زیادی از آن شد.

وی در این باره عنوان کرد: وقتی مردم می‌دیدند بیش از 40 روز امکان حضور در حرم مطهر را نداشتند اما از طریق سایت و شبکه های اجتماعی و به صورت تصویری یا صوتی آن را دنبال می‌کردند و ما را در کنار مضجع، نائب الزیاره خود می‌دیدند، آثار فراوان و استقبال گسترده‌ای از آن داشتند و در پیامک‌هایی که ارسال می‌کردند این استقبال گسترده به خوبی مشخص می‌شد.

مدیر شبکه رادیویی معارف اظهار داشت: همچنین برای ایام نیمه شعبان نیز، برنامه‌های متعددی داشتیم و به ویژه شب نیمه شعبان و آئین احیای این شب، برنامه‌هایی از مسجد مقدس جمکران به صورت مستقیم پخش می‌شد و تلاش می‌کردیم این خلاء و دلتنگی‌های مردم را جبران کنیم و مردم احساس  حضور در آن مکان های مقدس می کردند. و به  راحتی می توانند با اولیای الهی، راز و نیاز کنند و از این فضاهای مقدس بهره معنوی ببرند.

وی بیان کرد: علاوه بر برنامه‌سازی در فضای مجازی به لحاظ اینکه اصل و راهبرد آن، امتداد پیام است و بخش قابل توجهی از شنونده‌ها از طریق فضای مجازی با ما در ارتباط هستند و ما سعی کرده‌ایم بخشی از برنامه‌های حرم و مسجد مقدس جمکران را از طریق فضای مجازی منتشر کنیم، از این رو از طریق سایت و شبکه‌های اجتماعی و تولیدات چند رسانه‌ای موضوع آرامش بخشی و پرداختن به مسائل بهداشتی و معنوی صورت پذیرفت.

کاویانی در تشریح دیگر برنامه‌ها عنوان کرد: در نیمه شعبان امسال، رهبر معظم انقلاب بیاناتی داشتند و با توجه به فضای ماه مبارک، توصیه به همدلی کردند که این رزمایش همدلی در دستور کار ما قرار گرفت و در ماه مبارک رمضان، ویژه برنامه‌ای به نام موج مهربانی از ساعت 11 تا 12 شب، رزمایش همدلی را پوشش دادیم.

وی تصریح کرد: در این مسیر، با دعوت از گروهها و افرادی که در حوزه انفاق و نیکوکاری و مجاهدت فعالیت دارند سعی کرده‌ایم که کمک های مردمی را با همکاری و مشارکت موسسات به ویژه موسسه حضرت خدیجه س بتوانیم دریافت کنیم و این کمک ها  را به دست افراد نیازمند و آنهایی که در این وضعیت به لحاظ شغلی و معیشت دچار آسیب شدند برسانیم تا بخشی از مشکلات آنها را بتوانیم جبران کنیم.

مدیر شبکه رادیویی معارف بیان کرد: در فضای پخش و سایر برنامه‌ها از جمله برنامه های مهربان باشیم، سلام زندگی، به رنگ خدا و صبح روشن و در بخش های خبری بحث اطلاع رسانی را پوشش دادیم.

وی گفت: همچنین در معرفی گروههای جهادی و نیروهای مردمی و مدافعان سلامت و کادر درمانی و به ویژه نیروهای نظامی همچون بسیج و سپاه و ارتش که در این حوزه فعالیت‌های چشمگیری انجام دادند و جانانه پای کار بودند،مستنداتی در نشان دادن این جانفشانی‌ها تولید شد.

کاویانی تاکید کرد: این تلاش‌گران همانند 8 سال دفاع مقدس که در خط مقدم حضور داشتند، این گونه به فداکاری و ایثار پرداختند و رادیو معارف با تولید و پرداختن به ویژه برنامه‌های مستند، گوشه ای از ایثار و از خودگذشتگی و فداکاری آن ها را اطلاع رسانی کردیم.

تلاش کردیم به دغدغه‌های جامعه باتوجه به شیوع کرونا پاسخ دهیم

وی اظهار داشت: یکی از دغدغه‌ها و سوالاتی که شنونده‌ها و بخشی از جامعه دارند، موضوع روزه گرفتن در ماه مبارک رمضان با توجه به شیوع کرونا بود که آیا این مساله بر روی سلامت آنها اثر دارد یا نه؛ روزه داری به هر حال یک امر واجب الهی است و شنونده‌ها در این خصوص سوالاتی داشتند، براین اساس در برنامه زمزم احکام سوالات مردم و استفتائات شرعی از مراجع تقلید پرسیده می‌شود و یا نماینده‌های آنان در برنامه حضور دارند و به سوالات پاسخ می‌دهند.

مدیر شبکه رادیویی معارف گفت: در این برنامه به سوالات و شبهاتی که مطرح شده بود، پاسخ دادیم و علاوه بر این، برنامه‌های کوتاه مدتی با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین فلاح زاده کارشناس دینی منتشر شد که در آن به سوالات مطرح شده از سوی مردم، پاسخ داده شد، این برنامه برای همه شبکه‌های رادیویی نیز ارسال شد و شبکه‌ها می توانند این پاسخ ها را در رادیو برای شنوندگان پخش کنند و اگر کسی سوالی در این حوزه دارد بتواند پاسخ خود را دریافت کند.

وی تصریح کرد: شیوع بیماری کرونا واقعا دغدغه‌ای بزرگ برای ما در ابتلای نیروها بود چرا که این نیروها در صدا و سیما و در اطلاع رسانی در خط مقدم بودند و باید اطلاعات و اخبار را پوشش می‌دادند و همان‌طور که مدافعان سلامت در صحنه و خط مقدم هستند، در این جا نیز همکاران رسانه در خط مقدم قرار داشتند و با حضور در بیمارستان‌ها و آرامستان‌ها برای تولید مستندات امکان ابتلا داشتند و حتی چند نفر از نیروها و همکاران در رادیو معارف به کرونا مبتلا شدند اما با عنایت خدا، سلامتی خود را به دست آوردند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها