موج
کدخبر : ۳۲۲۶۰۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-322605

استاندار اصفهان خبر داد:

استاندار اصفهان از اختصاص ۷۰ میلیارد تومان بودجه اختصاصی جهت مبارزه و درمان کرونابه دانشگاه های علوم پزشکی اصفهان و کاشان خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج اصفهان، عباس رضایی در نشست خبری ویدئو کنفرانسی با خبرنگاران از اختصاص ۷۰ میلیاردتومان بودجه اختصاصی برای دانشگاه های علوم پزشکی اصفهان و کاشان جهت مبارزه و درمان ویروس کرونا خبر داد و اذعان داشت:دولت ۷۹۰ میلیارد تومان اعتبار مستقیم به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اختصاص داد، اما طی روزهای گذشته بودجه دیگری را از مدیر سازمان برنامه و بودجه به مبلغ ۵۰ میلیارد تومان برای دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و ۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای دانشگاه علوم پزشکی کاشان دریافت کردیم.

وی بیان داشت:تأمین تمامی تجهیزات بهداشتی و پزشکی در استان اصفهان، توسط این اعتبارات انجام می‌شود و دولت در شرایط سخت اقتصادی، کمک قابل توجهی را برای مبارزه با این بحران به اصفهان اختصاص داد.

عباس رضایی با بیان اینکه ماسک های پارچه ای در اختیار عموم قرار خواهد گرفت، افزود:نیاز استان اصفهان به ماسک روزانه ١٥ هزار است و با هماهنگی تعزیرات و دستگاه‌های قضائی، اولویت تأمین ماسک با بیمارستان‌ها است همچنین بخشی از ماسک‌ها های احتکار شده ضبط گردیده و در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

استاندار اصفهان از اقدامات انجام شده برای مبارزه با ویروس کرونا یاد کرد و گفت:اولین گام مبارزه با کرونا در اصفهان، راه اندازی خط تلفن برای پاسخگوی به سوالات پزشکی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بود تا در صورت نیاز، بیماران را به بیمارستان ارجاع دهند؛ گام دوم برپایی کلینیک‌های تخصصی ریوی در سطح شهر بود تا مردم به جای آنکه به بیمارستان‌ها مراجعه کنند به ۶۸ کلینیک مستقر در استان کاشان و اصفهان مراجعه کنند و در صورت نیاز به بیمارستان‌ها انتقال داده شوند. گام سوم در جهت کنترل بیماری کرونا، راه اندازی سایت سیب بود که شهروندان با تلفن همراه خود و با درج مشخصات، اطلاعات و نشانه‌های خود را در اختیار کارشناسان می‌گذارند تا در صورت نیاز آمبولانس‌ها به درب منازل افراد با نشانه‌های کرونا ویروس اعزام شده و افراد به بیمارستان منتقل شوند.

وی افزود:اقدام دیگری که توسط معاونت اقتصادی استانداری انجام شد، تولید ماسک پارچه‌ای از پارچه‌های خاص و قابل شست و شو بود که در اختیار عموم مردم قرار می‌گیرد. ماسک‌های پارچه‌ای می‌تواند از مابقی ماسک‌ها بهتر باشد و بر اساس گزارشات متخصصان بیماری‌های عفونی، افرادی که از ماسک‌های پارچه‌ای استفاده کردند کمتر به بیماری کرونا مبتلا شده اند؛ بنابراین تمامی تجهیزات بهداشتی و پزشکی توسط مقامات غدایی شناسایی شده و بر اساس برنامه سازمان غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی توزیع می‌شود.

رضایی ادامه داد:از شهروندان اصفهانی در خواست دارم تا حد امکان از منازل خود خارج نشوند، مگر در شرایط ضروری؛ همچنین امسال اصفهان پذیرش مهمان ندارد و طبق تصمیمات صورت گرفته هیچ مدرسه‌ای حق ایجاد کمپ‌های نوروزی را ندارد و همچنین مسافرین نیز اجازه ندارند در پارک‌ها اسکان داشته باشند؛ همچنین همشهریان اصفهانی حق ارائه منازل خود به مسافران را ندارند.

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار خبرگزاری موج که در صورت انجام این کار توسط شهروندان چه برخوردی با آنها خواهد شد، گفت:در صورت مشاهده این تخلف، به شدت با افراد متخلفان برخورد خواهد شد. یکی از مجازات این اقدام، دو روز حضور و خدمت رسانی در بیمارستان‌های مرجع کرونا، بدون هیچ تجهیزات پزشکی است.

مقام ارشد استان با اشاره به گلایه پرستاران در مورد کمبود تجهیزات بهداشتی و درمانی افزود: تولید الکل در اصفهان طی هفته گذشته چندین برابر شده و همچنین خط تولید مواد ضدعفونی نیز افزایش یافته است، اما در سطح کلان روز گذشته با همکاری یکی از استانداران کشور ٢٠٠ هزار لیتر الکل برای استان اصفهان در نظر گرفته شده است. توزیع این تجهیزات بر عهده دانشگاه علوم پزشکی و سازمان غذا و دارو است که انتظار ندارم پرسنل پزشکی که در خط مقدم مبارزه با کرونا حضور دارند با کمبود تجهیزات روبرو باشند.

وی ادامه داد: همه اقدامات لازم جهت کنترل این وضعیت صورت گرفته و دولت نیز اعتبارات و مجوزهای لازم را برای کنترل این بیماری لحاظ کرده است. نیروی انتظامی و مقامات قوه قضائیه نیز با قاطعیت پیگیر مکشوفات از محتکران هستند؛ بنابراین دلیلی ندارد سازمان غذا و دارو که خود متولی نظارت بر تولید تجهیزات بهداشتی و درمانی است، برای کادر پزشکی خود با کمبود مواجه باشد. من این موضوع را با قاطعیت پیگیری خواهم کرد و بارزسان ویژه ای را برای کنترل این موضوع لحاظ خواهم کرد.

استاندار اصفهان با اشاره به تعطیلی ادارات به دلیل شیوع بیماری کرونا افزود: ادارات از ٢٩ اسفندماه تعطیل می‌شود، اما تعطیلی ادارات جزو اختیارات ستاد ملی مبارزه با کرونا است و ستاد ملی نیز بر اساس بررسی‌ها و توصیه‌های مشاوران متخصص خودعمل می‌کنند. اگر کار ادارات تعطیل شود چه کسی پاسخگوی مردم است؟ تجربه بدی در مورد کاهش ساعات اداری به دست آوردیم. بنا بر مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، هفته گذشته ساعات ادارات را کاهش دادیم اما مفید نبود، زیرا تمامی مراجعه کنندگان همزمان به ادارات مراجعه می‌کردند و این ازدحام سبب گسترش شیوع بیماری کرونا می‌شد.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار خبرگزاری موج که اگر ادارات تعطیل شود امورات کشور چگونه انجام شود؟ پاسخ داد: البته سلامت مردم اولویت اصلی است اما نمی‌توان دادگستری، تعزیرات، استانداری‌ها و ادارات را تعطیل کرد؛ زیرا اگر این سازمان‌ها تعطیل شود هرکدام به نوعی در زندگی روزمره مردم تأثیر گذار است. تصمیم گیران بر اساس واقعیت‌ها و تدابیر در نین زمینه‌هایی تصمیم گیری می‌کنند. در حال حاضر تنها با همدلی و همکاری می‌توان بحران در استان را مدیریت کرد.

عباس رضایی با اشاره به مطرح شدن شایعه دفن بیماران کرونایی استان‌های دیگر در باغ رضوان اصفهان، گفت: قطعاً این اتفاق صورت نگرفته است؛ ضمن اینکه بر اساس پروتکل‌های پزشکی افرادی که به دلیل ابتلاء به کرونا فوت می‌کنند در آرامستان های معمولی شهرها دفن خواهند شد؛ زیرا بر اساس بررسی‌های وزارت بهداشت و درمان منعی برای دفن بیماران در آرامستان ها وجود ندارد؛ بنابراین از تمامی اعضای شورای شهر و کردم شهر اصفهان می‌خواهم که زیر بار چنین مسئله‌ای نروند؛ زیرا در صورت مطرح کردن آن، باید پاسخگو باشند.

وی افزود: یکی از کمیته‌های اصلی ستاد مبارزه با کرونا کمیته اطلاع رسانی است که صدا و سیمای مرکز استان، علوم پزشکی، بسیج رسانه، آموزش و پرورش، سازمان تبلیغات و خانه مطبوعات اعضا آن را تشکیل می‌دهند.

استاندار اصفهان با اشاره به تدابیر لازم برای کاهش تجمعات در شهرها، گفت: در جلسه‌ای که به صورت ویدئو کنفرانس با تمامی فرمانداران استان اصفهان داشتم از آنها درخواست کردم از امروز محله به محله در شهرستان‌ها، توصیه‌های وزارت بهداشت را به سمع و نظر مردم برسانند.

رضایی افزود: جایگاه و شرایط جغرافیایی استان اصفهان با دیگر استان‌ها متفاوت است و قرنطینه کردن و ممنوعیت ورود به اصفهان مشکلات جبران ناپذیری را ایجاد خواهد کرد.

استاندار اصفهان در پایان ضمن تشکر از پزشکان و کادر درمانی گفت:از زحمات کادر بهداشت و درمان تقدیر و تشکر می‌کنم که در همه بیمارستان‌ها مشغول به فداکاری هستند و شهروندان اصفهان هیچ گاه زحمات آنها را فراموش نمی‌کنندواز همه مردم اصفهان در خواست همکاری و سعه صدر دارم و می‌خواهم فرهنگ خود را با عدم خروج از خانه‌هایشان نشان دهند.

وی تصریح کرد: از تمامی مسافران تمنا می‌کنم به اصفهان سفر نکنند؛ زیرا اصفهان امسال میزبان مناسبی برای مسافران نیست و با ناقضان پروتکل بهداشتی نیز برخورد خواهد شد؛ بنابراین از مردم می‌خواهم تمام اطلاعات خود از محتکران را به دستگاه‌های ذی‌ربط گزارش کنند. بیایید امسال سیب سلامت خود را در هفت سین قرار دهیم؛ زیرا سلامت مردم خط قرمز ما است.

استاندار اصفهان خاطرنشان کرد: یادآور می‌شوم قرنطینه همه شهرها نیازمند مصوبه ستاد ملی است؛ بنابراین نا خودآگاه با انتشار موارد نسنجیده به استرس شهروندان اضافه نکنیم.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها