موج
کدخبر : ۳۲۱۲۴۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-321246

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان:

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان با اشاره به عدم استفاده صحیح از منابع آب در روستاها گفت: متاسفانه بعضی افراد آب چشمه هارا با لوله به سمت زمین های خود هدایت می کنند و انحصارا از آنها استفاده می کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان، سعدی نقشبندی پیش از ظهر امروز چهارشنبه در نشست خبری با خبرنگاران به مناسبت هفته منابع طبیعی اظهار داشت: برنامه این اداره جلوگیری از کارهای نمادین و انجام کارهای پایه ای و دارای متولی در حوضه غرس نهال است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان افزود: با اجرای طرحهای آبخوانداری در دشت‌های قروه و دهگلان، 20 میلیون مترمکعب آب به سفره های زیرزمینی این مناطق از طریق سازه‌های چمقلو، کریم آباد علیوردی و میهم تزریق شده است.

وی با نگران کننده دانستن آینده دشت‌های قروه و دهگلان از لحاظ افت منابع آبی و پدیدار شدن فروچاله، افزود: شرایط مطلوبی از لحاظ آب و هوایی، مشارکت مردمی و توان علمی در این دشت‌ها فراهم است تا با سازه های آبخیزداری، خطر سیلاب، نفوذپذیری خاک و هدر رفت خاک را کنترل و کاهش داد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان از به خدمت گرفتن مشارکت مردمی برای اجرای تمام طرح های منابع طبیعی خبر داد و اضافه کرد: استخرهای پراکنده آب در مناطق مختلف استان شناسایی شده که بیشتر آن در بخش کرفتوی شهرستان دیواندره بود و قرار است با مشارکت مردم سازهایی در این مناطق احداث و بهره بردار آن بومیان منطقه باشند.

گرفتن 65 درصد از اعتبارات مصوب از صندوق توسعه ملی

نقشبندی به اختصاص 360 میلیارد ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای مدیریت بوم‌سازگان زاگرس اشاره کرد و یادآور شد: در این زمینه اقدامات ارزنده‌ای انجام شده که اختصاص این اعتبار در شرایط تحریم و نامناسب بودن اقتصاد از سوی رهبر معظم انقلاب، نشان دهنده اهمیت منابع طبیعی است.

وی با بیان اینکه 65 درصد از اعتبار یاد شده تاکنون اختصاص یافته است، تاکید کرد: میانگین پیشرفت فیزیکی در حوزه آبخیزداری 82، در حوزه توسعه جنگل 100، در حوزه مرتع 85 ، کاداستر اراضی جنگلی 82، مبارزه با آفات 75 و تامین سوخت جایگزین 100 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

نقشبندی اعتبار تخصیصی از محل اعتبارات استانی را 90 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: 35 درصد از این اعتبار به صورت استاد خزانه تاکنون تخصیص یافته و 27 میلیارد ریال هم با تخصیص 54 درصد برای توسعه طرح های منابع طبیعی هزینه شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان، با بیان اینکه یکی از گرفتاری‌های اصلی حوزه منابع طبیعی بروز آتش‌سوزی است، اضافه کرد: ضروری‌ترین اقدام در این زمینه، اطلاع‌رسانی است که خبرنگاران نقش ویژه‌ای در این ارتباط دارند.

نقشبندی با اشاره به وقوع 271 فقره آتش سوزی در عرصه های طبیعی استان در سال جاری، اظهار داشت: 2 هزار و 655 هکتار از ین عرصه ها در آتش بی توجهی عده‌ای سوختکه بانه با 71 فقره بیشترین تعداد و سقز با 832 هکتار بیشترین مساحت را داشت.

کشفیات قاچاق چوب نگران کننده است

وی به قاچاق چوب در استان هم اشاره کرد و افزود: 121 مترمکعب چوب و 4.5 تن زغال قاچاق در سال جاری از سودجویان کشف و ضبط شد.

وی به غرس 100 هزار اصله نهال در هفته منابع طبیعی در استان اشاره کرد و گفت: قرار است 160 هکتار تا پایان امسال نهال‌کاری می‌شود و بیشترین نهال‌کاری امسال در حوزه شهری و برای افزایش سرانه فضای سبز شهری خواهد بود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان به آمادگی برای نهال‌کاری در حاشیه بزرگراه‌ها اشاره کرد و افزود: 170 کیلیومتر از حاشیه جاده‌ها در این طرح قرار می گیرد که از پاییز آینده به دلیل فراهم بودن استفاده از رواناب‌ها و آب سدها می توانیم اجرای آن را آغاز کنیم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها