موج
کدخبر : ۳۲۱۰۱۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-321014

در گفت‌وگو با موج مطرح شد؛

یک متخصص روانشناس گفت: ترس و ناامیدی بیش از اندازه از کرونا، موجب بروز مشکلات جسمی و روحی می‌شود و آثار مخربی دارد.

علیرضا آقایوسفی در گفت‌وگو با خبرگزاری موج قم، عنوان کرد: نگرانی و استرس‌ها بخشی از زندگی طبیعی است و اگر معقول و منطقی باشد، موجب رشد و پیشرفت خواهد بود،اما گاهی میزان نگرانی‌ها و استرس‌ها فراتر از حد طبیعی است و این امر زیان‌هایی را در پی دارد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر یکی از عوامل مهم در ایجاد نگرانی و استرس و هیجانات منفی در جامعه، شیوع کرونا ویروس است که باید بتوان میزان استرس‌ها و نگرانی‌ها را به خوبی کنترل کرد.

آقایوسفی بیان کرد: ترس و ناامیدی بیش از اندازه از کرونا، موجب بروز مشکلات جسمی و روحی می‌شود و آثار مخربی دارد.

وی خاطرنشان کرد: بحران‌ها خود زمینه ساز هیجانات منفی در جامعه می‌شوند و این هیجانات نیز اضطراب و نگرانی‌هایی را به همراه دارد و اگر به خوبی مدیریت نشود ممکن است سلامت را به مخاطره بیاندازد.

این متخصص روانشناس گفت: اگر هشدارهای بهداشتی و بهداشت همگانی را مورد توجه قرار دهیم، بحران کروناویروس نیز عبور خواهد کرد، نباید اجازه دهیم استرس‌های بالا و غم فراوان و نگرانی‌های بیش از اندازه موجب ضعف سیستم بدنی ما شود و توانایی شناختی و عقلانی ما را تحت تاثیر قرار دهد.

وی گفت: هیجانات منفی و اضطراب و خشم، اگر به خوبی کنترل نشود علاوه بر عوارض روحی، جسم را نیز درگیر می‌کند، در حال حاضر با رویدادهای تلخ پیرامون کرونا، باید بتوانیم با ارتقای سطح آگاهی و دانش خود و استفاده از روش‌های بهداشتی، در حفظ سلامت و کاهش اضطراب‌های خودمان تلاش کنیم.

آقایوسفی افزود: افراد در جامعه برای مقابله با کرونا، نیاز به حمایت‌های روانی دارند و رسانه‌ها باید در این زمینه تلاش کنند افراد رویکردهای عقلانی و منطقی و صحیح را در مقابله با استرس‌ها و اضطراب‌ها انتخاب کنند و مهارت‌های لازم را در خود تقویت نمایند.

وی پرهیز از افراط و تفریط در مقابله با کروناویروس را امری ضروری دانست و خاطرنشان کرد: نه باید با بی‌تفاوتی و عدم رعایت بهداشت واقعی، تصور شود که این ویروس مشکلی برای ما ایجاد نخواهد کرد و نه اینکه با ترس‌ها و نگرانی‌های فراوانی زندگی عادی خود را کنار بگذاریم و منزوی شویم.

این متخصص روانشناس عنوان کرد: آرامش و ارتقای ایمنی روانی و جسمی و استفاده از منابع موثق خبری می‌تواند در کاهش استرس‌ها موثر باشد.

وی بیان کرد: برخی شایعات در جامعه، موجب افزایش استرس‌ها و اضطراب‌ها می‌شود و تنش‌های روحی و روانی را افزایش می‌دهد، شنیدن خبرهای مرگ و میر و تلفات باید ما را نسبت به رعایت بهداشت هوشیارتر کند، نه اینکه با ایجاد اضطراب‌های زیاد، موجب شود زندگی را تعطیل کنیم و خود را برای مرگ آماده کنیم.

آقایوسفی اظهار کرد: با رعایت بهداشت، تغذیه سالم و ارتقای سیستم جسمی و روانی می‌توان به راحتی کروناویروس را شکست داد، همان گونه که برخی از افرادی که به آن مبتلا شدند نیز با امیدواری توانستند بر آن غلبه کنند و سلامتی خود را به دست بیاورند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها