موج
کدخبر : ۳۱۴۲۹۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-314295

دادستان کرمانشاه هشدار داد:

محمدحسین صادقی درباره تبلیغات انتخاباتی زودهنگام کاندیداها و هوادارانشان قبل از موعد قانونی تبلیغات هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری موج کرمانشاه، دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه با ممنوع اعلام کردن هرگونه تبلیغات زودهنگام کاندیداهای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: طبق ماده ۵۶ قانون انتخابات فعالیت تبلیغات انتخاباتی نامزدهای نمایندگی هشت روز قبل از اخذ رأی در مرحله اول و دوم آغاز و تا ۲۴ ساعت قبل از شروع رأی‌گیری انتخابات ادامه خواهد داشت.

صادقی افزود: البته در ماه‌های منتهی به زمان رأی‌گیری جلسات و نشست‌هایی برای کاندیداها برگزار می‌شود، اما هر نوع فعالیت و تبلیغ علنی در سطح شهر باید در بازه زمانی مذکور و طبق ماده‌قانونی مزبور انجام گیرد، در غیر این صورت از مصادیق ماده ۵۶ قانون یادشده خواهد بود و مشمول برخورد قانونی می‌شود.

دادستان کرمانشاه در ادامه به فرارسیدن ایام فاطمیه و تبلیغ برخی از کاندیداها در هیئت‌های مذهبی اشاره کرد و گفت: در این ایام گا‌ها مشاهده می‌شود که خادمین بعضی از هیئت‌های دینی و محافل مذهبی برخی از کاندیداها را به‌عنوان سخنران، مداح یا مدعو دعوت و تحت این عنوان اقدام به نصب بنر، پلاکارد، پوستر، اطلاعیه و ...در سطح شهر می‌کنند. هرچند ماده ۵۶ قانون انتخابات تصریحی در مورد این نوع تبلیغات ندارد، اما تبلیغات زودهنگام می‌تواند مصادیق بسیار زیادی داشته باشد که یکی از آن‌ها هم تبلیغ در مجالس، محافل و هیئت‌های مذهبی است.

صادقی اضافه کرد: درصورتی‌که در این مراسم، تبلیغ انتخاباتی کاندیداها مشخص و محرز باشد، به تشخیص دستگاه قضایی می‌توان آن را از مصادیق ماده مذکور دانست یا لااقل نوعی نقض حقوق عامه به شمار آورد.

وی تأکید کرد: مقام معظم رهبری نیز در فرمایشات اخیرشان تصریح فرمودند که عده‌ای باعجله از حالا مباحث انتخاباتی را شروع کرده‌اند و این فعالیت‌های زودهنگام انتخاباتی موجب منحرف شدن ذهن‌ها از مسائل اصلی، مشغول کردن افراد به یکدیگر و برخی بدگویی‌ها می‌شود و این امر به ضرر مصالح کشور است.

صادقی در ادامه بابیان اینکه کاندیداهای انتخاباتی باید از تخریب همدیگر پرهیز کنند، اعلام کرد: در فعالیت‌های انتخاباتی گاهی کاندیداها به مطرح کردن نظرات، برنامه‌ها و ایده‌های خود و گاهی احیاناً انتقاد از دیگران می‌پردازند که ممکن است تا سر حد تخریب افراد نیز پیش برود، اما اولین درس محافل مذهبی خصوصاً مجالس عزای حضرت صدیقه کبری (س) پرهیز از هرگونه اختلاف تحت لوای ولایت است.

 

دادستان کرمانشاه تأکید کرد: فعالیت‌های تبلیغات انتخاباتی حتی در زمان قانونی در محافل دینی و مذهبی و ولایی با شأن والای این مجالس همخوانی ندارد و حتی ممکن است اذهان عمومی را نسبت به نامزدهای انتخابات مشوش سازد که خدای‌نکرده قصد استفاده نابجا از عنوان اهل‌بیت و این‌گونه محافل را دارند.

وی اضافه کرد: تبلیغات انتخاباتی نه‌تنها در محافل مذهبی حتی در مجالس ختم نیز امری ناشایست و دون شأن مجلس ترحیم، میت و بازماندگان است، خصوصاً اگر منتهی به نام بردن از افراد تحت عنوان تشکر از حضور و... باشد.

دادستان کرمانشاه در ادامه از اندیشیده شدن تدابیری برای جلوگیری از تبلیغات کاندیدها در هیئت‌های مذهبی خبر داد و گفت: مراجع مرتبط و ذیصلاح مانند سازمان تبلیغات اسلامی و شورای هیئت مذهبی به سرپرستان هیئت‌هایی که مبادرت به فعالیت تبلیغاتی زودهنگام برخی از کاندیداها تحت عنوان سخنرانی مذهبی و... نموده‌اند - خواه این افراد قبل از این هم سابقه سخنرانی در محافل مذهبی داشته باشند، خواه نداشته باشند - اخطار کنند که ظرف ۲۴ ساعت به جمع‌آوری هر نوع تبلیغات در این راستا یعنی تبلیغاتی که حاوی نام، عنوان یا عکس نامزدهای انتخاباتی است اهتمام ورزند، در غیر این صورت شهرداری اقدام به جمع‌آوری آن‌ها خواهد کرد.

وی تأکید کرد: همچنین باید به کلیه هیئت تذکر داده شود که از فعالیت‌های مشابه در خارج از مهلت قانونی تبلیغات انتخاباتی به نام هیئت یا محفل مذهبی یا عزاداری جدا پرهیز کنند.

صادقی اعلام کرد: کسانی که اقدام به نصب داربست جهت این نوع تبلیغات خارج از مهلت قانونی می‌کنند، درصورتی‌که شهرداری داربست‌ها را جمع‌آوری نماید، مسئولیتی در قبال جبران خسارت احتمالی وارده بر عهده آن سازمان و یا سازمان‌ها و یا ادارات دیگر نخواهد بود.

وی یادآور شد: در مورد برپایی مجالس ختم نیز به صاحبان تالارها، متصدیان مساجد، قاریان قرآن و مداحان تذکر داده شود که از بردن نام افراد در تمام ایام سال خودداری کنند، خصوصاً پیش از مهلت قانونی تبلیغات انتخاباتی (هشت روز قبل از روز اخذ رأی تا ۲۴ ساعت مانده به روز اخذ رأی) نام بردن از کاندیداها ممکن است نوعی تبلیغ خارج از مهلت قانونی تبلیغات تلقّی و شمول ماده ۵۶ قانون انتخابات را به دنبال داشته باشد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها