موج
کدخبر : ۳۱۴۱۸۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-314182

مدیر کل صدا وسیما مرکز کردستان:

مدیر کل صداوسیما مرکز کردستان از مراحل پیش تولید سریال سنجرخان خبر داد وگفت: پرداختن به زندگی شخصیت های برجسته کردستان، از اولویتهای سیمای مرکز کردستان است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان، جعفر عبدالملکی در دیدار عوامل سریال سنجر خان با استاندار کردستان با بیان این مطلب اظهار داشت: ساخت این سریال از هم اکنون آغاز شده و پس ازمراحل پیش تولید، تصویر برداری وتدوین این سریال حدود ده ماه طول خواهد کشید، گفت : " سنجر خان " از شخصیت های برجسته و  وطن پرست تاریخ معاصر ایران است که در مقابله و مبارزه ی با استعمار، تاریخ ساز بوده است.

مدیر کل صداوسیما مرکز کردستان با اشاره به اینکه پرداختن به شخصیت های مغفول مانده استان کردستان همچون " امیر نظام گروسی " ، " مستوره ی اردلان " و دیگر بزرگان از برنامه های سیمای مرکز کردستان است افزود: کردستان شخصیت های تاریخ ساز بزرگی دارد و شناساندن آنان به جامعه، بازگو کننده ی هویت ملی ما و تصویری خوب از استان فرهنگی کردستان، در کشور است.

وی با بیان اینکه علی رغم تنگناها، هیچ وقفه ای در ساخت این سریال ایجاد نخواهد شد، گفت: تولید آثار فاخر درباره ی شخصیت های بزرگ کرد، قابل ارائه در مراودات بین المللی است و بی شک اقلیم کردستان عراق و کشور ترکیه، از پخش این اثر فاخر در شبکه هایشان استقبال خواهند کرد.

عوامل سریال سنجرخان

به گزارش خبرگزاری موج کردستان، سنجر خان وزیری نرانی، فرزند میرزا محمد، مردی توانا و ذاتاً دلیر بوده که با بسیاری از سادات و مشایخ منطقه، مراوده داشته و مورد تکریم و احترام اهل طریقت بوده است.

سنجر خان توانست در سال 1295 هجری شمسی برابر با 1916 میلادی، تنها به مدد مردم منطقه، پا به میدان نبرد و مقابله ی با اشغالگران خارجی گذاشت و با روسها جنگید و توانست آنها را از کردستان در غرب ایران،  تا پل منجیل در شمال کشور، به عقب براند .در این راستا دولت عثمانی به او لقب " سردار اَکرم کردستان " داد.

وی سرانجام هنگام گرفتن وضو جهت نماز ظهر و با زبان روزه، توسط گماشتگانِ برادر خائنش (خلیل خان) به همراه برادر با وفای خود یدالله خان به شهادت رسیدند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها